Kayak alırken nelere dikkat edilmeli

İlk kez kayak yapmaya hazırlanıyorsanız, ilk kayak takımınızı satın almak göz korkutucu bir görev olabilir. Hangi uzunlukta satın alacağınızı nereden bileceksiniz? Kayak süreceğiniz kar türü için hangi kayak şeklini seçmelisiniz? Hangi kayak ayakkabısını seçmelisiniz? Yeni başlayanlar için en iyi kayak ipuçlarını öğrenirken olduğu gibi, ilk kayaklarınızı satın almak da oldukça riskli olur, bu nedenle kesin kılavuzumuzla kayak potansiyelinizi en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olmak için buradayız. Bu rehberi okumadan kayak satın almayın…

1. Kayak Şekli

İlk kayaklarınızı satın alırken size en uygun kayağı bulmak için öncelikle kayak şeklini dikkatlice düşünmelisiniz. Geçmişte kayak satın alırken göz önünde bulundurmanız gereken tek şey uzunluktu. Artık teknoloji bizi çeşitli şekillerle donattığına göre, düşünecek daha çok şey var.

Kayak satın alırken seçebileceğiniz neredeyse sonsuz sayıda şekil kombinasyonu vardır. Kayağınızın şekli, kendinizi kayak yaparken bulduğunuz arazi türüne ve stile bağlı olarak kayma yeteneğinizi geliştirmenize yardımcı olur, bu nedenle temelleri anlamak önemlidir:

  • Rocker, kayaktaki kar parçalarından kurtulmaya yardımcı olan kuyruğun kavisli yükselişini ifade eder. Üç ana tip kayak rocker profili vardır: camber, rocker ve flat. Birçok modern şekil, bunlardan birden fazlasının bir kombinasyonunu kullanır. Bir kayak ne kadar çok rocker’a sahipse, kayak o kadar kolay döner ve o kadar fazla kaldırma sağlar.
  • Sidecut, kayağın kum saati şeklini veren iç eğrisine atıfta bulunan ve genellikle bir yarıçap (metre cinsinden) olarak ifade edilen terimdir. Yan kesim, ilk kayaklarınızı alırken göz önünde bulundurmanız gereken çok önemli bir husustur, çünkü bir kayak ne kadar şekillendirilirse (yani yan kesim ne kadar derinse), o kadar sıkı dönebilirsiniz. Gerçekten derin yan kesimleri olan kayaklar slalom için harika olacak ancak hızda daha az stabil performans gösterecek. Daha az derin bir yan kesim, kayakların uzun ve hızlı kavisler yapmasına izin verecek ve kayakları yüzeye daha yakın tutarken yüzmelerine yardımcı olacaktır.
  • Camber, kayaklar ve snowboardlar için geleneksel profildir ve kayak düz durduğunda göreceğiniz, kayak ortasındaki hafif yukarı doğru eğridir. Farklı kayak stilleri için birçok farklı camber profili vardır. Camber, daha sert kar ile bakımlı arazide büyük hassasiyet sunar ve yarışçıların ve yetenekli park binicilerinin daha iyi bir “pop” sağladığı için kayaklarında genellikle camberi tercih ettiğini göreceksiniz. Bir dönüşün sonunda kayaklarınızın ağırlığını kaldırırken, bombeli kayaklar doğal profillerine geri dönerler ve sizi bir sonraki dönüşünüze iterler. Sert karda optimum kavrama ve denge sağlar.
  • Flat düz demektir, bu kadar basit! Düz olan bir kayak seçerseniz, kayak altında boşluk göremezsiniz. Düz, kolay geçişlere ve camberden daha iyi manevra kabiliyetine yardımcı olduğu için kayaklardan çok snowboard için tercih edilir.

2. Kayak Sertliği

Seçtiğiniz kayakların sağlamlığı, yeteneğiniz ve beklentileriniz tarafından belirlenecektir.

Standardınız ne kadar yüksekse, onları daha hassas ve “canlı” hale getirmek için kayaklarınızın o kadar sert olması gerekir. Yeni başlayan biriyseniz, esnek, hafif kayaklar tercih edin.

3. Kayak Boyutu

Artık hangi kayak türünü alacağınıza karar verdiniz, ancak hangi boyutta kayak seçmelisiniz?

Yeni kayaklarınızın boyutu boyunuza, kayak kabiliyetinize ve ne elde etmek istediğinize göre belirlenir. Yeni başlayanlar oldukça kısa kayaklara ihtiyaç duyacaktır: yokuş aşağı kayaklar için kendi boylarından 10 ila 15 cm daha az olmalı. İyi bir kayakçı, yokuş aşağı kayak için kendi boyuna eşit (ve hatta bazen serbest sürüş için biraz daha uzun) kayakları tercih edebilir.

Bir kayakçının vücut ağırlığı da yeni kayaklar satın alırken dikkate alınması gereken bir faktördür. Hafif bir kayakçı, çok sert olan kayakları kullanmakta zorluk çekerken, daha ağır kayakçılar çok yumuşak kayakları kullanmaktan bıkacaktır.

4. Kayak ayakkabıları

Satın alacağınız ilk kayak çiftinizi seçerken, kayak ayakkabılarını da göz önünde bulundurmanız gerekir. İster serbest kayak yapmayı ister pudralamayı tercih edin, seçeceğiniz kayak ayakkabısı türü, büyük ölçüde yapacağınız kayak türüne ve kayakçı tipinize göre belirlenir.

  • Monte Kayak Ayakkabıları: Bunlar, kayak botunuzun boyutuna göre mükemmel şekilde konumlandırılmalarını sağlayan kayak üzerine monte edilen kayak ayakkabılarıdır. Monte edilmiş ayakkabıların faydaları arasında, palet plakasının kayağın doğal olarak esnemesine izin vermesi ve böylece dönerken uyguladığınız kuvveti daha eşit bir şekilde dağıtması yer alır. Yeni kayak botları satın almak istiyorsanız, kayaklarınızı daha sonraki bir tarihte paylaşmak/satmak istiyorsanız, esnekliğe izin verdikleri için palete monte kayak ayakkabıları muhtemelen en iyi seçeneğinizdir.
  • Matkapla Monte Edilen Kayak Ayakkabıları: Adından da anlaşılacağı gibi, matkapla monte edilen bağlamalar delinir ve kayak üzerine yapıştırılır ve onları kalıcı bir fikstür haline getirir. Bu profesyonelce bir kayak mağazasında yapılır veya gerekirse onları tatil beldesine monte ettirebilirsiniz. Bazı insanlar, ayağınız kayağa daha yakın olduğu için matkapla monte edilen kayak ayakkabıları ile daha iyi bir kontrol elde ettiğinizi düşünür ve matkapla monte edilen kayaklar, palet sisteminin ekstra ağırlığına sahip olmadığınız için daha hafiftir.

Seçtiğiniz her kayak, ister ilk ister onuncu çiftiniz olsun, bir yanda kolaylık, diğer yanda güç ve hız arasında bir dengedir. Zorlu koşullarda hızlı dönüş çevikliği ve stabilite arasında hokkabazlık yapmak, birçok insanın hangi kayak çiftini alacağını seçerken karşılaştığı bir savaştır! Bununla birlikte, ilk kayaklarınızı satın almanın karmaşıklıkları hakkında biraz daha açıklayıcı olduğumuzu umuyoruz.