Esenler Otogarı’nın işletmesi İSPARK’a devrediliyor

İstanbul’un şehirler arası ulaşımdaki en büyük otogarı olan, Esenler Otogarı ismiyle de tanınan Bayrampaşa’daki 15 Temmuz Şehitler Otogarı nihayet işletmecilik süresi çoktandır dolan, yüzde 51 hisse ile Galip Öztürk’ün büyük ortak olduğu Avrasya Terminal İşletmeleri A.Ş’nin elinden alınıyor. İBB Meclisi, otogarın otopark işletmeciliğinin İSPARK A.Ş.’ye devredilmesini görüştü. Maddenin bu hafta içinde meclisten geçmesi bekleniyor. Otogar tekrar İBB’nin kontrolüne geçecek.

Yenilenen İstanbul seçiminin ardından ilk kez toplanan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi’nde 39 farklı teklif sunuldu. Sunulan tekliflerin arasında Emlak Müdürlüğü tarafından yapılan Büyük İstanbul Otogarı otopark işletmeciliğinin İSPARK A.Ş.’ye devredilmesi teklifi dikkat çekti. 38. sırada yer alan maddenin bu hafta içinde meclisten geçmesi bekleniyor. Otopark, 20 dakikaya kadar ücretsiz olmasına rağmen ücret tahsil edilmesiyle sık sık gündeme geliyordu.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 23 Haziran’daki seçim öncesi yaptığı açıklamada, yeni bir otogar için eylem planı geliştireceklerini, İstanbul’un her iki yakası için yeni otogar çalışması içinde olacaklarını daha önce de belirttiklerini söyledi. İmamoğlu, “Hem Harem’i, hem de Esenler’i şehir dışına taşıyacağımız için hızlıca Esenler Otogarı’nı, şehrin kalbinde, metro ulaşımı olan aynı zamanda İstanbul’un en yeşil vadilerinden biri olan alanın dönüşmesini yapıp, yüksek teknoloji merkezine dönüştüreceğiz” demişti.