Kartal’da trafik ışıklarında yayalara tanınan süre çok az

İstanbul Kartal’da yayalar birçok konuda umursanmıyor. Trafik, tamamen araçlara göre düzenlenmiş. Birçok cadde ve sokakta mantık hataları var. Ancak, bu haberimizde sadece trafik ışıklarının sürelerine değineceğiz.

Kartal’da karşıdan karşıya geçmek adeta çile

Kartal’da birçok noktada karşıdan karşıya geçmek adeta çile. Yaya geçitleri sanki süs amaçlı bulunduğu için yayalar sadece ışıklarda karşıdan karşıya geçebiliyor. Kartal’daki bazı araç sürücüleri, yaya geçitlerinin ne amaçlı yapıldığını bilmiyor. Kartal’da trafik polisi olup olmadığı da meçhul. Kartal’daki caddelerde kameralı ve teknolojik trafik denetlemesi olduğuna da inanmak mümkün değil.

Yayalara tanınan süre çok az

Kartal Sahilinde balıkçılar mevkinde karşıdan karşıya geçmek için bazen yüzlerce insan birikiyor. Yayalar için yeşil ışığın yanması çok uzun süre alıyor. Orta kaldırımda çok az insanı alabilecek kadar genişlik var. Yeşil ışık çok kısa sürede sönüyor. Engelli insanlar büyük sorun yaşıyor. Patenli ve bisikletliler için de çile ayrı. Özellikle vapurdan inen insanlar, ışıklarda birikince büyük kaos yaşanıyor. Bu durum sadece orada öyle değil. Migros civarından karşıdan karşıya geçmek neredeyse imkansız. Işıkların mantığı araçlara göre düzenlenmiş. Yayalara sıra gelene kadar baya bir beklemek gerek. Araç mantığına göre düzenlenen ışıklarda araçlar durunca yola atlayanlar, bir anda araçlara yeşil yanınca tehlike yaşıyor.

Kartallı Kazım Meydanı’na trafik ışıkları gerekli

Sadece sahilde değil. Kartallı Kazım Meydanı’nın önceki halinde karşıdan karşıya geçmek çok kolaydı. Caddedeki ışıklar kaldırılınca orada da büyük bir sorun ortaya çıktı. Kartallı Kazım Meydanı bağlantı yollarında karşıdan karşıya geçişler yaya geçidi ile sağlanmaya çalışılıyor. Bu bölge aşırı derecede okul bölgesi olması ile de dikkat çekiyor. Kartal’daki sürücülerin çoğunun yaya geçidinin anlamını bilmemeleri ve hiçbir trafik denetlemesi olmaması, burada da karşıdan karşıya geçmeyi imkansız hale getiriyor.

Üsküdar Caddesi’nin Kartal Meydanı’na geçişi sağlayan kötü görüntüsüyle ünlü Marmaray köprüsü ile arasındaki ışıklarda da yayalara tanınan süre oldukça düşük.

Kızılay Bulvarı’ndaki ışıklarda ve Üsküdar Caddesi’nde Şehit Öğretmen Hüseyin Ağırman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi önündeki ışıkta, arabaların kırmızıda geçmeleri halinde ceza almalarını sağlayacak teçhizatlar olmadığı için, çoğu zaman araçlar yolda yaya olmasına rağmen kırmızıda geçiyorlar.