Agave Kaktüsü hakkında detaylı bilgiler

Agave bitkileri genellikle dikenli uçlarla biten büyük yapraklı sulu meyvelerdir. Agave cinsinde çok çeşitlilik vardır. Yükseklik ve genişlikte 3 metre veya daha fazla büyüyebilen büyük, sert örnekler var ve küçük tabak büyüklüğünde agavelerin yanı sıra yumuşak yapraklı ve dikensiz birkaç agave türü vardır. Agave yaprakları, daha sert çeşitlerde mavi-yeşile ve sıcak iklim çeşitlerinde gri-yeşile doğru eğilim gösterir. Altın veya beyaz işaretlerle alacalı olanlar da var.

Bu yavaş büyüyen sulu meyveyi ilkbaharda veya erken sonbaharda dikmek genellikle en iyisidir. Agave birkaç yıl veya hatta birkaç on yıl sonra olgunlaştığında, uzun bir çiçek sapı genellikle bitkinin merkezinden dışarı doğru büyür. Çiçekler çan şeklindedir ve beyaz, sarı ve yeşil tonlarında uzun ömürlüdür. Çoğu agave türü için, çiçekler meyve tohum kabukları ürettikten sonra bitki ölür.

 • Botanik Adı
 • Agave
 • Genel Ad
 • Agave, yüzyıl bitkisi
 • Bitki Türü
 • Çok yıllık etli
 • Olgun Boyut
 • Farklı çeşitler ortalama 30 cm ile 6 m uzunluğunda ve 30 cm ile 3 m genişliğindedir.
 • Güneşe Maruz Kalma
 • Tam güneş
 • Toprak Tipi
 • Kumlu veya kayalık, kuru, iyi drene olan
 • Toprak pH
 • 6,6 ila 6,8
 • Çiçeklenme Zamanı
 • Çoğu bitki yaşamları boyunca yalnızca bir kez çiçek açar.
 • Çiçek rengi
 • Yeşil, beyaz, sarı
 • Doğal Alan
 • Amerika’nın sıcak, kurak bölgeleri; ayrıca bazı tropikal bölgeler
Tablonun tamamı için sola kaydırın.

Beykoz’da 100 yıl önce dikilen ‘Agave Kaktüsü’ çiçek açtı

agave-kaktusu
Fotoğraf lisansı: Beykoz Belediyesi

İstanbul Beykoz’da yaklaşık 100 yıl önce dikilen ‘Agave Kaktüsü’ çiçek açtı. Özellikle ülkemizin güney kesimlerinde yol kenarlarında rastlanan ‘Agave Kaktüsü’ Kavacık Fatih Parkı Koru’sunda metrelerce büyüklükte çiçek açarak görenleri hayretler içinde bıraktı. Adeta doğanın bir mucizesi gibi görünen kaktüs, ilgi odağı oldu. UNESCO dünya mirası listesinde bulunan ‘Agave Kaktüsü’ne ‘100 yıl bitkisi’ veya ‘Sabır Çiçeği’ de deniyor. Başta Meksika olmak üzere Amerika, Hindistan ve Akdeniz bölgesinde yetişen kaktüs, tüm ömrü boyunca bir defa çiçek açmasıyla biliniyor.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nce (UNESCO) dünya mirası listesine alınan ve 100 yıla kadar süren ömrü boyunca bir kez, ülkemizin çeşitli yerlerinde görülen ‘Agave Kaktüsü’ Beykoz’da da çiçek açtı. Tüm yaşamı boyunca iri etli yapraklarında, sadece bir kez açacak çiçek için besin biriktirir. Sapıyla birlikte yaklaşık 10 metre uzunluğundaki çiçeğin ömrü tam olarak bilinememektedir. Hayatı boyunca bir kez çiçek açan agavenin yaşamı çiçek açtıktan sonra kuruyarak sona erer.

Agave Nasıl Yetiştirilir

Agaveler, çiçekleri değil, dramatik yaprakları için yetiştirilir. Bahçede heykelsi bir odak noktası yapmak için ihtiyacınız olan tek şey büyük bir agave. Sadece etrafta dolaşmak için bolca yer olduğundan emin olun, böylece kimse yanlışlıkla dikenli uçlara çarpmasın. Agaveler ayrıca güzel bir sınır gruplaması yapabilir ve diğer bitkilerle dokusal bir kontrast oluşturur. Onları süs çimleriyle eşleştirmek sert kenarlarını yumuşatır. Ayrıca, küçük agave türleri, içeride veya dışarıda saksılar için mükemmeldir.

Agavelrr az bakımla büyür. Anahtar, iyi drene olan topraklara ve bol güneş ışığına sahip olduklarından emin olmaktır. Sevdikleri bir ortamda büyüdüklerinde, sizden çok az ek bakıma ihtiyaç duyarlar.

Işık

Agave bitkileri, tam güneş alan bir yeri tercih eder, ancak biraz gölgeye tahammül edebilirler. İklim ne kadar sıcaksa, o kadar fazla gölgeyi kaldırabilirler.

Toprak

Agave bitkileri, iyi drene olan toprağı tolere eder, ancak tercihleri ​​kayalık veya kumlu topraktır. Zayıf toprak drenajı, bir bitkiyi öldürebilecek kök çürümesine yol açabilir.

Sulama

Olgun agave bitkileri kuraklığa çok toleranslıdır. Genelde onları yalnızca yağışsız uzun bir süre boyunca suladıysanız ve toprak tamamen kuruysa sulamanız gerekir. Bununla birlikte, bir bitkiyi ilk kurduğunuzda, ilk ay boyunca her dört veya beş günde bir sulayın. Daha sonra, yağmura bağlı olarak haftada bir kez sulayın ve iki haftada bir sulama yapın.

Sıcaklık ve Nem

Agave bitkilerinin çoğu dona tahammül edemez. Ancak Agave parryi gibi uzun ömürlü olan bazıları da vardır. Üstelik, çoğu agave düşük nem oranıyla bir iklimi tercih eder. Yüksek nem, bir bitkide taç çürümesine neden olabilir.

Gübre

Agave bitkileri için tipik olarak besleme gerekli değildir. Aslında, beslenme çiçeklenmeyi teşvik eder ki bu çok erken olmasını istemezsiniz çünkü çoğu agave bitkisi çiçek açtıktan sonra ölür.

Saksılarda Büyüyen Agave

Birçok etli bitkide olduğu gibi, agavelerin sığ kökleri vardır. Böylece onları sığ bir kapta yetiştirebilirsiniz çünkü çok fazla toprağa ihtiyaçları yoktur. Sadece kabın bitkinin ağırlığını taşıyabileceğinden emin olun. Sulu meyveler için yapılmış, iyi drene olan bir saksı karışımı kullanın. Kabı yazın haftada bir, kışın ayda bir sulayın. Sulamadan önce toprağın yüzeyinin kurumasını bekleyin.

Agave bitkinizi her iki yılda bir yeni toprakla değiştirmeyi planlayın. Saksı köklerle aşırı kalabalıksa, devam edin ve kökleri geri kesin. Ardından, bitkiyi tekrar sulamadan önce ayarlaması için bir hafta kadar bekleyin.

Yaygın Zararlılar ve Hastalıklar

agave bitkisi hakkinda

Agavların genellikle zararlılar ve hastalıklarla çok az sorunu vardır. Bununla birlikte, agav burun böceği, yumurtalarını bırakmak için bitkinin merkezine girerek bitkinin çökmesine neden olabilir. Maalesef, bitkiyi kurtarmak için çok geç olana kadar muhtemelen bunu fark etmeyeceksiniz. Bunun yerine, zararlıların sahip olabileceğiniz diğer agavlara yayılmasını önlemek için bitkiyi çıkarın.

Agave Çeşitleri

Aşağıdakiler dahil, boyut ve görünüm bakımından değişen birçok agave türü vardır:

 • Agave attenuata: Bu, tilki kuyruğu veya ejderha ağacı agave olarak da bilinen popüler bir omurgasız çeşittir. Yaklaşık 1.2 ila 1.5 metre uzunluğunda ve biraz daha geniş büyür.
 • Agave parviflora: Yaprakları beyaz lekelere ve ona tüylü bir görünüm veren kıvrık iplere sahiptir. Sadece 15 cm uzunluğunda olur ve altı ila sekiz yıl içinde yeşil çiçeklerle çiçek açar.
 • Agave tequilana azul: Weber’in mavi agavı tekila yapmak için kullanılır, ancak aynı zamanda 1.8 metre yüksekliğe ulaşan ve altı ila sekiz yıl içinde sarı çiçeklerle çiçek açan çok çekici bir bahçe bitkisidir.
 • Agave victoria-reginae: Bu bitki olgunlaştıkça geniş yapraklı bardağı içe doğru bir kubbe oluşturur. Yaklaşık bir ayak yüksekliğe ulaşır ve 20 ila 30 yıl içinde krem çiçekler ortaya çıkar.