Gece levrek tutulur mu?

Gece levrek tutmak, günün yoğun sıcağından kaçmanıza ve yoğun tekne trafiğinden kaçınmanıza yardımcı olabileceğinden, yaz aylarında denemek için harika bir aktivitedir. Bu balıklar sığ suya geçme ve geceleri daha fazla yeme eğiliminde olduklarından, levrek, özellikle büyük levrek balıkçılığı için de mükemmeldir. Levrek balıkları ve geceleri nasıl başarılı bir şekilde yakalanacakları hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Peki, geceleri levrek tutabilir misin? Onlara saldırmak için en iyi yerleri biliyorsanız ve iyi hazırlanmışsanız, geceleri levrek tutabilirsiniz. Gece levrek tutmak için doğru olta, misina ve yem türünü seçmelisiniz. Ayrıca arka aydınlatma ve farlar gibi bazı temel ekipmanları da getirmelisiniz.

Levrek Balıkçılığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Geceleri levrek tutmayı öğrenmeden önce, farklı levrek türleri, onları nerede bulacağınız ve nasıl beslendikleri hakkında temel bilgileri öğrenin. Birçok farklı bas türü vardır. Buna çizgili levrek, tavus kuşu levreği, levrek dahildir, ancak olta balıkçıları arasında en popüler türler çipura levrek ve çipura levrektir.

Çipura levrek ve küçük ağızlı levrek arasında ayrım yapmak çok kolaydır, çünkü öne çıkmalarına yardımcı olan birkaç temel ayırt edici özellik vardır. Çipura levrek, gövdesinde yatay çizgiler ve lekeler bulunan yeşil renktedir. Sırt yüzgeci, başın üstünde iki ayrı yüzgeç gibi görünmesini sağlayan bir kırılmaya sahiptir ve çene hattı uzundur ve gözlerin ötesine uzanır.

Ilık suları ve yavaş akıntıları tercih etme eğilimindedirler. Diyetleri söz konusu olduğunda, seçici değildirler ve genellikle her şeyi yerler. Genellikle tarpon, mavi mojarralar, kerevitler, solucanlar, kertenkeleler, ve hatta küçük kaplumbağalarla beslenirler. Küçük ağızlılar ise kahverengi renktedir ve vücutlarında dikey çizgiler vardır. Sırt yüzgeci kırılmayan sürekli bir parçadır. Küçük bir ağızları vardır ve üst çene çizgisi gözlerin ötesine uzanmaz.

Hızlı akıntılı soğuk suyu tercih ederler ve daha küçük bir ağızları olduğu için yedikleri daha sınırlıdır. Küçük koyu halkalar, kerevit, melek balığı, levrek, solucanlar ve minnows ile beslendikleri bilinmektedir. Bu levrek ve alabalık balıkçılığı karşılaştırmasında levrek türleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Levrek nerede bulunur?

Levrek seçiminde başarının anahtarı, onları nereye hedefleyeceğinizi bilmektir. En yaygın olarak, suyun daha sıcak olduğu güneye yakın yerlerde bulunur.

Genellikle göllerde veya nehirlerde bulunurlar; yılın zamanına bağlı olarak derin veya sığ su. Yaz aylarında, çipura levrek sonunda sığ suyu tercih eder. Ayrıca, akıntıyla savaşmak zorunda kalmadan yiyeceklerini kendilerine getirerek enerji tasarrufu yapmalarını sağladığı için yavaş akımları tercih ederler.

Bu nedenle, bir gölde veya nehirde çipura levrek avlıyorsanız, onları sakin su kütlelerinde saklanmak veya barınmak için yakınlarda bulacaksınız. Buna kütükler, kayalar, çalılar ve fırça yatakları dahildir.

Levrek tutmak için en iyi zaman ne zaman?

Çipura levrek genellikle yıl boyunca yakalanabilirken, küçük ağızlı levrek en sık Mayıs sonu veya Haziran başında olan yumurtlama mevsiminde yakalanabilir.

Levrek avlamak için günün ideal zamanına gelince, levrek balıkçılığı bu süre zarfında kıyıya çıkma eğiliminde olduğundan, alacakaranlıkta veya gece olabilir.

Geceleri levrek nasıl yakalanır?

Geceleri başarılı bir şekilde daha fazla levrek yakalamak için, kullanacağınız olta, misina ve yem ile diğer temel gece balıkçılığı ekipmanı dahil olmak üzere doğru ekipmanı hazırlamanız gerekir.

Geceleri levrek avlamak için ne tür bir olta ve misina kullanılır? Genel olarak, ister çipura ister küçük ağızlı levrek için balık tutuyor olun, ağır olta takımı kullanmalısınız. Levrek çok büyük olabileceğinden ve sert bir şekilde savaşabileceğinden çubuk, makara ve misinanın güçlü olması gerekir.

Gece levrek balıkçılığı için en iyi kurulum, 6’7″ ila 7’8″ fit uzunluğunda orta güçlü bir çubuk, orta derecede yüksek hızda hızlı hareket eden bir yem döküm makarası ve 8 pound misina testine sahip örgülü bir misina veya monofilament misinadır.

Levrek sert bir şekilde savaşırsa çok küçük kancalar bükülebileceğinden veya kırılabileceğinden, daha büyük kancaların kullanılması da önerilir. 4 numaradan 6/0 numaraya kadar kroşe kancalarını tercih edebilirsiniz.

Geceleri levrek avlamak için ne tür yemler kullanılır?

Levrekler, yemlere saldırırken agresif olabilir, genellikle kancaya vurur ve yemi alır.

Geceleri levrek avlamak için en iyi yemler eğirme yemleri, jigler, titreşimli jigler, yumuşak plastikler, tıkaçlar, sahte yemler ve üst su yemleridir. Spinnerbaits, titreşimli jigler ve yüzey yemleri, çipura levrek yakalamak için en iyisidir. Fişler ve yumuşak plastik, küçük ağızları yakalamak için en iyisidir.

Geceleri levrek avlarken yemin rengi de önemlidir. Düşük ışıkta renk algısı değişir ve griye dönme eğilimi gösterir. Geceleri doğru yem rengini seçmek, çoğunlukla yeminizin çevrenizle ne kadar kontrast oluşturmasını istediğinize bağlıdır. Basitçe söylemek gerekirse, en fazla kontrastı sunan cazibe rengi, çevresinden parlaklıkta en büyük farkı yaratan renktir.

Aynı zamanda ayın ne kadar parlak olduğuna da bağlıdır. Bu nedenle, ay ışığının olmadığı zifiri karanlık bir gecede balık tutuyorsanız, siyah, kahverengi veya mavi yemleri seçmek en iyisidir. Öte yandan, dolunay ile balığa gidiyorsanız, turuncu veya kırmızı gibi parlak renklere sahip bir yem tercih etmek daha iyidir.