İBB’den Fatih Eminönü’deki sel ve su baskını sorununa çözüm

İstanbul’da 17 Ağustos 2019’da meydana gelen aşırı yağışlarda Fatih ilçesinde Eminönü bölgesi su baskınları ve sel olaylarının odak noktası olmuştu. Yaşanan mağduriyetleri tamir etmek ve aynı olayın tekrarını önlemek için harekete geçen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, soruna kesin çözüm bulunması için talimat verdi. Öte yandan, Ataşehir’deki su baskınlarının da göz göre göre geldiği ortaya çıktı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bölgenin bir daha su baskını ve sel riskiyle karşı karşıya kalmaması için çözüm buldu. İBB tarafından yapılan açıklamada siyasetten uzak, eşitlikçi ve vatandaşların ihtiyaçlarına göre adımlar atılacağı belirtilirken, alınan radikal çözümleri kamuoyu İBB Genel Sekreter Yardımcısı Murat Yazıcı paylaştı. İBB, Eminönü’nde yerin altından boru itme metoduyla 2 ayrı terfi hattı yaparak meydan ve alt geçitte biriken suların anında denize tahliye edilmesini sağlayacak.

Kısa vadeli çözüm olarak Eminönü alt geçidinde yer alan terfi istasyonundaki pompanın acilen 6 yeni daha büyük pompa ile değiştirileceğini (Kapasite ve debi 5 kat artacak) ve ara sokaklardaki yağmur suyu hatlarının revize çalışmasının acilen tamamlanacağını aktaran Murat Yazıcı, Metro İstanbul AŞ’ye ait elektronik sistemlerin doğru yere de-plase edilerek tramvay ve meydana ulaşımda yaya sirkülasyonunun hızlandırılacağını kaydetti. Murat Yazıcı, Yenikapı Arıtma Tesisi’nde devam eden biyolojik arıtma tesisi inşaatının en kısa sürede tamamlanarak meydanda biriken atık su ve yağmur sularının bu tesise aktarılacağını da dile getirdi.

Ataşehir’deki su baskını göz göre göre gelmiş

İstanbul’da 21 Ağustos 2019’da etkili olan yağmur yağışı sırasında Ataşehir de selden etkilenenler oldu. İçerenköy mahallesinde bazı sokakları yağmurdan olumsuz etkilendi. Yaşanan su baskınlarıyla ilgili açıklama yapan Ataşehir Belediyesi, İSKİ’yi suçladı.

Ataşehir Belediyesi’nin açıklaması şu şekilde:

“İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Çamaşırcı Deresi’nin paralelinde yaptığı yol çalışmasında atık su için bir noktaya kadar geniş kollektörler yerleştirdi. Ancak söz konusu kollektörler D-100 (E-5) Karayolu’nun altından geçirilmediği için, dünkü yağışla beraber İlçemizde taşkınlar yaşandı. Ata Sokak’taki su taşkınına da İSKİ’nin kollektörü neden oldu.

Oysa Ataşehir Belediyesi 3 yıl önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İBB’ye bağlı İSKİ’ye başvurarak geniş kollektörün karayolunun alt tarafından da uzatılmasını talep etti. Geçen bu süreye rağmen gerekli çalışmalar yapılmadı ve dünkü mağduriyet yaşandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yeni yönetimiyle yapılan son görüşmede sorun bir kez daha iletildi, İSKİ de ihale sürecini başlattı. Yıllardır süren sorun, İSKİ tarafından kısa sürede çözülecek.”