İBB’den sel sorununa çözüm için 16 noktalı plan

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), on yıllardır İstanbul’da çözülemeyen sel sorununa kalıcı çözüm bulmak için 16 noktalı bir plan hazırladı. Plan kapsamında 437 milyon TL’lik harcama ile sorun çözülecek.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu su baskınlarından etkilenen yerleri gezdi. İmamoğlu, “İstanbul pansuman kaldırmaz. Kalıcı tedbirlerin alınması konusunda kesin adımlar atmak zorundayız” diyerek sorunların tespiti ve çözüm üretilmesi için talimat verdi. Talimatın ardından harekete geçen İBB ekipleri, toplamda 437 milyon liraya mal olacak çalışmalar için eylem planını hazırladı.

İstanbul sınırlarındaki 107 su taşkını yaşanan nokta tespit edildi. Avrupa yakasında 12, Anadolu yakasında da 4 nokta ‘kritik’ olarak belirlendi. Bu noktalardan 14’ünde sorunlar kısa ve orta vadede İSKİ tarafından, diğer iki noktada ise, Karayolları Genel Müdürlüğü ile İBB tarafından orta vadede birlikte çözüme kavuşturulacak.

KRİTİK 16 NOKTA VE YAPILACAK İŞLERİ

İBB, İstanbul’da su baskınlarını bitirecek ‘kısa vadede’ işler için 222, ‘orta vadede’ işler için de 215 milyon lira harcayacak. Toplamda 437 milyon liraya mal olacak işler ve yapılacağı yerler şöyle: Kısa vadede yapılacak işler: 1. Eminönü Yaya ve Yol Alt Geçidi Mevcut terfi kapasitesi 5 kat artırılacak, yaya altgeçitlerine iki ayrı terfi yapılarak denize kadar tahliyesi sağlanacak. 2. Kennedy Cad. Samatya Alt Geçidi Yağmursuyu hatlarında kapasite artırımı yapılacak. 3. Zeytinburnu-Davutpaşa Yeni yağmursuyu imalatları yapılacak. 4. Kumkapı Alt Geçidi Yağmursuyu tahliyesi için terfi istasyonu inşa edilecek. 5. Bakırköy-Galleria Alt Geçidi Yağmursuyu hatlarında kapasite artırımı yapılacak. 6. Bakırköy-A Plus Alt Geçidi Yeni yağmursuyu imalatları yapılacak. 7. Kadıköy-Göztepe Kavşağı ve Kurbağalı dere Dere kesiti büyütülerek kapasitesi artırılacak. 8. Bakırköy-Hava Harp Okulu Demiryolu Alt Geçidi Yağmursuyu hatlarında kapasite artırımı yapılacak. 9. Bahçelievler-Turgut Özal Alt Geçidi Dere kesiti büyütülerek kapasitesi artırılacak.

Orta vadede yapılacak işler: (3 yıl) 10. Namık Kemal Caddesi Alt Geçidi Mevcut hattın yükü, inşa edilmekte olan Haliç Yağmursuyu tüneli ile azaltılacak, böylece taşkınlar önlenecek. 11. Üsküdar Meydanı Yeni yağmursuyu ve tünel imalatları yapılmaktadır. Ancak Üsküdar Meydanı’nda su taşkınlarına son verecek olan projede tarihi kalıntılara rastlanıldığı için imalatlar elle kazılarak sürdürülmekte ve bu durum çalışmaların öngörülenden daha uzun sürmesine neden olmaktadır. 12. Zeytinburnu 10.Yıl Caddesi Dere kesiti büyütülerek kapasitesi artırılacak. 13. Avcılar-Ambarlı Kavşağı Yeni yağmursuyu imalatları yapılacak. 14. Ümraniye-Tantavi Tüneli Yeni yağmursuyu imalatları yapılacak. 15. Ümraniye- Nevzat Demir Tesisleri Önü Karayolları tarafından dere kesiti büyütülerek kapasite artırımı sağlanacak. 16. Unkapanı Alt Geçidi İBB tarafından yapılacak kavşak yenileme işi kapsamında, kapasite artırımı yapılarak sorun çözülecektir.