Beykoz’da bisikletlilere özel bekleme alanları

İstanbul Beykoz bisikletli dostu bir ilçe olma yolunca ilerliyor. Beykoz’da bisiklet kullanımını arttıracak çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmalardan sonuncusu, trafik ışıkları önünde bisiklet bekleme alanları yapılması oldu.

Sağlıklı yaşam, farkındalık ve alternatif ulaşım için Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın tarafından tasarlanarak ilçede hayata geçirilen bisiklet modeli projesine yönelik yol çizgileri bisikletliler için tekrar düzenleniyor.

Trafik kuralları: Yolda öncelik bisikletlilerin

Mevcut yasaya göre trafik hızı, saatte en çok 50 km/s olan yollarda düştüğünde bisikletler yolu araçlarla ortak kullanabiliyor. Üstelik ortak kullanımda yolda öncelik bisikletin oluyor.

Beykoz’da özellikle sahil şeridinde trafik ışıkları önüne hazırlanan mavi alanlar, bisikletlerin güvenle beklemeleri ve sürücülerin kör alanlarında kalmamaları sağlanıyor. Bu alana yaklaşan seyir halindeki araba sürücüsünün bir metre öncesinden durmasıyla yoğunluk ve sıkışıklıkları azalan bisikletli sürücüler güvenli yolda toplanmış oluyor.

Ancak Maltepe, Kartal ve Pendik gibi ilçelerde bisiklet sürmek çok zor. Trafik kurallarına uyma oranının düştüğü bu 3 ilçede, araç sahipleri araçlarını bisikletlilerin üstüne sürüyor. Dönüş yasağı olan yollardan dönüş yapıyor, kırmızı ışıkta geçiyor. Ayrıca bu ilçelerde neredeyse bisiklet yolu diye bir şey yok.