Kartal’da yeni yağmur suyu kanalları yapılacak

İstanbul’da Kartal’da yağmur yağdığı zaman göle dönen sahil kesimi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve Kartal Belediyesi harekete geçti. Her iki belediye ile koordinasyon içinde İSKİ ekipleri Kartal sahilindeki yağmur suyu kanallarında temizlik ve yenileme çalışmaları yapıyor.

Kartal’ın sahil kesiminde yaklaşık 1 aydır devam eden çalışmalar kapsamında pis su ve yağmur suyu kanalizasyon hatları, alanında uzman 15 kişilik bir ekip tarafından temizleniyor. Aşırı yağışlı günlerde, özellikle sahil kesiminde vatandaşların gündelik yaşamını olumsuz etkileyecek su baskınlarını önlemek için devam eden çalışmalar kapsamında kombine Kanal Açma, Vidanjör Aracı ve Motopomp gibi araçlarının kullanılıyor; pis su ve yağmur suyu kanalizasyon hatlarının içerisi de özel kameralar ile görüntülenerek eksiklikler tespit ediliyor.

yagmur-suyu-kanali-kartal-3.JPG

Yeni yağmur suyu kanalları yapılacak

Ekiplerin sürdürdüğü detaylı temizlik çalışması tamamlandıktan sonra, çalışmaların ikinci aşaması olan yeni hatların inşasına başlanacak. Eski yağmur suyu kanalizasyon hatlarının deniz seviyesinin altında kalması nedeniyle daha önce kalıcı bir çözümün getirilmeyen hatlar, kalıcı çözüm için deniz seviyesinin üzerinde yeni bir yağmur suyu kanalizasyon hattı inşa edilmesiyle yenilecek ve Kartal sahildeki su baskını riski ortadan kaldıracak. Atık su kanallarından tamamen ayrı olan yağmur suyu kanalları, yağmur ile yollarda biriken suları denize ulaştırmak amacıyla kullanılıyor.

yagmur-suyu-kanali-kartal-2.JPG

Çalışmaları denetleyen Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Ali Apaydın, “Başkan Gökhan Yüksel’in talimatları doğrultusunda çalışmalarımız tüm hızıyla ilerliyor. Çalışmalarımız tamamlandığında Kartal sahilinde su baskını gibi bir sorun yaşanmayacak.” diye konuştu.

yagmur-suyu-kanali-kartal-1.JPG