Kocaeli’den İstanbul’a ulaşımı kolaylaştıracak bağlantı yolu

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Çayırova’da gerçekleştirilen bağlantı yolu çalışması ile İstanbul’a kolay ulaşım sağlanacak. Tuzla Şifa Mahallesi ve Çayırova arasında yürütülen bağlantı yolu çalışması ile iki bölge arasında ulaşım kolaylaştırılacak. Projede köprü bağlantı yollarının zemin iyileştirmeleri ve fore kazık çalışmaları yapılıyor.

İstanbul’a ulaşımda büyük kolaylık sağlayacak ve ulaşım ağını hafifletecek bağlantı köprüsünün Tuzla yönündeki kısımda zemin iyileştirme ve fore kazık çalışmaları yapılıyor. Bu çalışma bittikten sonra ekipler, bağlantı yollarının toprakarme duvar inşasına başlayacak. Öte yandan ekipler köprünün Çayırova kısmındaki bağlantı yollarında ise yağmur ve içme suyu hattı çalışmalarını tamamlandı.

kocaeli-tuzla-baglanti-yolu-3.jpg

Şekerpınar – Tuzla bağlantı yolu

Şekerpınar bağlantı yolu olan E-80’e doğrudan bağlantısı olmayan Şifa Mahallesi – Çayırova arasındaki ulaşım sorunu, bağlantı yolları sayesinde ortadan kalkacak. Çiftlik Caddesi üzerinden Şekerpınar bağlantı yoluna ulaşabilen Şifa Mahallesi sakinleri projenin tamamlanmasının ardından Çayırova yönüne kolay ulaşım sağlayacak. Projenin hizmete girmesiyle E-80’e bağlantı sağlanarak hem doğu batı hem de kuzey güney yönlü trafik akışı sağlanacak. Mahallede yer alan TIR parkının güney kısmında inşa edilecek köprü ve bağlantı yolları iki bölgeyi birbirine bağlayacak. Proje kapsamında 1 adet 91 buçuk metre uzunluğunda 7 metre genişliğinde, bir adet de 90 metre uzunluğunda 11 metre genişliğinde köprü inşa ediliyor.

kocaeli-tuzla-baglanti-yolu.jpg

Proje kapsamında 2 bin 500 metre yol imalatı da gerçekleştirilecek. Çalışmada 4 bin 615 metreküp beton, 675 ton demir, bin 429 metre yağmursuyu kanalizasyon hattı, 597 metre içme suyu hattı yapılacak. Köprüler için 852 metre kazık imalatı gerçekleştirilecek. Yollara 5 bin 600 metrekare parke, 10 bin 150 metre bordür döşenecek. Yollarda 11 bin 725 ton asfalt malzeme kullanılacak.