Maltepe Belediyesi’nden yaya güvenliğini arttıracak proje

İstanbul’un çoğu ilçesinde yollarda bırakın yaya geçidini, yol çizgisi bile yok. Yaya geçidi ya da trafik ışıkları olan yerlerde ise otomobil sürücüleri kurallara yeterince uymuyorlar. Yetersiz trafik polisi denetimleri nedeniyle çoğu zaman ışıklarda geçen, yasak yerden dönüş yapan, yayaların üstüne süren, kaldırımlara park eden ve yaya geçitlerinde hız rekoru denemesi yapan sürücüleri görmek olağanlaştı. Ancak İstanbul’un Maltepe ilçesinde belediyenin giriştiği yeni proje ile yayalar için güvenli yollar inşa edilmesi planlanıyor.

Türkiye’de ilk kez Maltepe’de uygulanan “Yaya Güvenliği Dönüşüm Provası”, pilot mahalle olarak seçilen Zümrütevler’de başlatıldı. Proje, Bernard van Leer Vakfı ve Superpool işbirliğiyle NACTO Global Kent Tasarımı İnsiyatifi’nin danışmanlığında gerçekleştirildi. Yüzlerce çocuğun her gün yürüyerek okula gidip geldiği Zümrütevler mahallesinde örnek bir çalışma başlatılarak, yaya ve çocuk odaklı tasarımla, kavşakların araçlardan kurtarılması hedeflenirken, kent tasarımcılarının yanı sıra mahalle sakinlerinin de katılımıyla kavşaklar ve sokaklar rengarenk boyandı ve geçici engeller ve saksı gibi aksesuarlarla yeniden düzenlendi.

Törende bir konuşma yapan Bernard van Leer Vakfı Türkiye Temsilcisi Yiğit Aksakoğlu da, alandakilere diz çöktürerek, 3 yaşındaki bir çocuğun normal boyu olan 95 santimetreden projeye bakmalarını istedi. Aksakoğlu, “Bugün buradaki proje, bizim için de bir ilk. Biz burayı küçük çocuklar ve engelliler için yaşanabilir hale getirmeye çalıştık. Bu anlamda bize destek sunan herkese ve en çok Maltepe Belediyesi’ne teşekkür ediyorum. Bu cesaret gerektiren bir işti” diye konuştu. Strateji ve Geliştirme Müdürü Bahadır Keşan, projenin teknik detayları hakkında katılımcılara bilgi verirken, bu projenin taktiksel kentleşme örneği olduğunu, yayaların güvenliğini sağlama projesi yaptıklarını, halk, çocuklar, yaşlılar, engelliler ve kadınların katılımını sağlamak amacı güttüklerini söyledi.