Marmaray’da bisiklet taşıma kuralları ve saatleri

İstanbul’da Gebze – Halkalı Marmaray tren ulaşımında bisiklet taşıma yasağında esnetme yapıldı. Çevreyi kirletmeyen ve fosil yakıtlar kullanmayan ulaşım araçlarının desteklenmesi bağlamında toplu ulaşımda bisiklet kullanımına yönelik yasak esnetildi. Böylece Marmaray ulaşım ağında bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması amaçlandı.

Marmaray’da bisiklet yasağı ile ilgili sınırlamalar esnetildi. Marmaray’a bisiklet alınıyor mu diye merak eden vatandaşlar için sevindirici karar geldi. TCDD’nin 12 Kasım 2019’da yaptığı açıklamasında, yoğun bir talep olduğu vurgusu ile sabah ve akşam saatlerinin her ikisi için de 30’ar dakikalık esnetme yapıldı.

Marmaray’a bisiklet alınıyor mu?

Marmaray’a tam boy bisiklet ve scooter gibi ulaşım araçların alınması, hafta içi 07:00 – 08:30 ile 16:00 – 19:30 saatleri arasında yasaktır. Yasaklama hafta sonu geçerli değildir. Ayrıca katlanabilir bisikletler için herhangi bir sınırlama yoktur.

Geçmişte bu sınırlar 09:00 ve 20:00’a kadardı. Ancak TCDD tarafından yasakta esnetme yapıldı ve yarım saatlik iyileştirmeye gidildi. TCDD, bu sürelerde 30’ar dakikalık esnetmeye karar verdi ve artık 08:30 ve 19:30’da sınırlanıyor.

TCDD’den yapılan açıklamada, “Son dönemlerde yolcularımızdan kent içi banliyo trenlerinde bisiklet taşımanın yasak olduğu zirve saatlerin daraltılması suretiyle taşıma saatlerinin artırılması yönünde talepler alınmıştır. Gelen talepler doğrultusunda mevcut saatler 07:00 – 08:30 arasıyla 16:00 – 19:30 şeklinde güncelleme yapılarak yeni hazırlanan Yurtiçi Yolcu Tarifesi Ek-4 Bisiklet taşımaları ekinde güncellenmiştir.” ifadeleri kullanıldı.

Marmaray’da bisiklet taşıma kuralları

Marmaray’ın resmi web sitesinde yer alan bilgilere göre, Marmaray’da bisiklet taşırken uymanız gereken kurallar maddeler halinde açıklanmıştır. Buna göre, Marmaray’da katlanmış bisikletlerin günün her saatinde kullanılması serbesttir. Ancak katlanmayan bisikletler için çağ dışı bir yasaklama uygulaması mevcut. Buna göre, katlanmayan bisikletler belirli saatlerde trenlere alınıyor.

  • Katlanabilir bisikletler “orta boy bavul büyüklüğünü geçmeyen ve katlanmış olmak ” şartıyla tüm gün ve saatlerde trenlere kabul edilir.
  • Büyük boy katlanmayan bisikletler ise yoğun saatler (07.00-08.30 / 16.00-19.30) dışında trenlere kabul edilir.
  • Bisikletler pazar günleri, bayram ve resmi tatillerde tüm gün ve saatlerde trenlere kabul edilir.
  • İstasyon alanları ve araç içlerinde bisiklet kullanılmaz.
  • Bir bisikletle bir yolcu seyahat edebilir. İstasyon ve trenlerde oluşabilecek her türlü hasar ve ziyandan (üçüncü şahıslar dahil) bisiklet sahibi sorumludur.
  • Bisikletler için herhangi bir ücret ödenmez. Fakat yukarıdaki şartlara uyulmaması durumunda trenlere kabul edilmez.

Bu arada tren içinde bisiklet sürmek yasak. Aynı anda birden fazla bisiklet taşımak da yasak. Size iyi bir haberimiz var, en azından bisiklet için ayrıca kart basmanızı istemiyorlar, yani bisikleti ücretsiz olarak trene sokabilirsiniz.