Heybeliada otobüs saatleri ve durakları

İstanbul’un Adalar ilçesine bağlı Heybeliada’da İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiralarından İETT tarafından işletilen elektrikli otobüsler hizmet vermeye başladı. Peki Heybeliada’da hangi hatlar var ve detayları nedir? İşte Heybeliada otobüs seferleri hakkında bilmeniz gereken her şey.

Adalar’da yılların sorunu fayton meselesinin çözülmesiyle beraber ada içi ulaşımda tercih edilen elektrikli araçlar büyük ilgi görüyor. İlk olarak büyük zorluklara ve engellemelere rağmen Büyükada’da hizmete geçirilen elektrikli araçlar, şimdi de Heybeliada yollarında.

Heybeliada otobüs hatları durakları

Faytonların yerine hem gezi hem de ulaşım amacıyla kullanılacak elektrikli araçlar Heybeliada’da da seferlere başladı. Heybeliada’da HA-1 ve HA-2 koduyla hizmet verecek elektrikli araçlar için İstanbulkart ve Adakart kullanılacak. 13 kişilik elektrikli araçlarla yapılacak seferlerde Adakart sahipleri 3 lira 50 kuruş ödeyecek. Adakart’ı olmayan ve İstanbulkart kullanacak yolcular ise 12 lira ücret ödeyecek.

HA – 1 – Çarşı – Akçakoca – İtfaiye

Kalkış saatleri: Saat 06:00’dan 09:00’a kadar her 30 dakikada bir, saat 09:00’dan 19:00’a kadar her 20 dakikada bir, saat 19:00’dan 21:00’a kadar her 30 dakikada birdir. Sefer süresi 5 dakikadır.

Geçtiği duraklar: Düzayak Sokak – Muhtarlık – Uluçpaşa Sokak – Heybeliada Halk Kütüphanesi – İsmet İnönü Müzesi – Asaf Bey Plajı – Şehit Dursun Keser Sokak – Akçakoca Sokak – Müstecip Onbaşı Sokak – Bahriye Bayırı – Şafak Orduevi – İtfaiye – Muhtarlık – Düzayak Sokak.

HA – 2 – Çarşı – Çam Limanı

Kalkış saatleri: 09:00’dan itibaren 19:30’a kadar 10 dakikada bir, saat 19:30’dan 21:00’a kadar her 15 dakikada birdir.

Geçtiği duraklar: Düzayak Sokak – Uluçpaşa Sokak – Heybeliada Halk Kütüphanesi – İsmet İnönü Müzesi – Asaf Bey Plajı – Seyir Terası 1 – Alman Koyu – Terk-i Dünya Manastırı – Seyir Terası 2 – Çam Limanı – Mezarlıklar – Şafak Orduevi – İtfaiye – Muhtarlık – Düzayak Sokak.

HA – 3 – Çarşı – Değirmenburnu – Küçük Tur

Düzayak Sokak’tan kalkar ve Değirmenburnu Tabiat Parkına gider. Küçük bir turun ardından çarşıya geri döner.