Intel Hyper Threading nedir?

Intel'in bazı işlemcilerinde yer alan Hyper-Threading özelliği nedir ve hangi işlemcilerde yer alır?

Bilgisayarınız ne kadar hızlı olursa olsun, her zaman daha hızlı olabilir. Bilgisayarınızın işlemcisinden memnun değilseniz, merkezi işlem biriminizin (CPU) çekirdeklerinde hiper iş parçacığı oluşturma zamanı gelmiş olabilir. Hyper-threading, büyük bir donanım değişiminden geçmek zorunda kalmadan PC’nizin işlem hızını artırmak için harika bir yol olabilir. Bununla birlikte, hiper iş parçacığı oluşturmanın bazı dezavantajları vardır, bu nedenle dikkatli bir şekilde ilerlemeniz gerekir.

Hyper-Threading, Intel’in eşzamanlı çoklu okuma (SMT) için kullandığı terimdir. Bu, bir CPU’nun her bir fiziksel çekirdeğini iş parçacığı olarak bilinen sanal çekirdeklere böldüğü bir işlemdir. Örneğin, Intel’in iki çekirdekli CPU’larının çoğu, dört iş parçacığı sağlamak için hiper iş parçacığı kullanır ve dört çekirdekli Intel CPU’lar sekiz iş parçacığı sağlamak için hiper iş parçacığı kullanır.

Hyper-Threading Nedir?

Hyperthreading, tek bir CPU çekirdeğinin aynı anda iki işlemi çalıştırmasına izin veren bir araç olarak pazarlanmaktadır. Çoğu işletim sisteminde, hiper iş parçacıklı çekirdekler, ana fiziksel çekirdeğin yanında ikinci bir mantıksal çekirdek olarak gösterilir.

Hyper-Threading (genellikle HT olarak kısaltılır veya Hyper-Threading Teknolojisi olarak adlandırılır), hesaplama paralellemesini geliştiren özel bir Intel işlemidir. Windows, Hyper-thread ve onu kullanan yazılımı destekleyen Intel işlemciler için, her fiziksel çekirdeği iki sanal çekirdek olarak tanır ve işlem yükünü aralarına yayar. Esasen bunun anlamı, hiper iş parçacıklı dört çekirdekli işlemcilerin sekiz çekirdekli işlemciler, altı çekirdekli işlemciler 12 çekirdekli işlemciler gibi çalışmasıdır.

Hyper-Threading, her bir çekirdeğin aynı anda iki şey yapmasına izin verir. İşlemcinin verimliliğini artırarak CPU performansını artırır, böylece aynı anda birden fazla zorlu uygulamayı çalıştırmanıza veya PC gecikmesi olmadan ağır iş parçacıklı uygulamaları kullanmanıza olanak tanır.

Gerçekte, hiper iş parçacığı, bir CPU çekirdeğinin iki iş parçacığını sıraya koymasına izin veren akıllı bir zamanlama sürecidir. İlk iş parçacığı durursa, örneğin veri bekliyorsa, ikinci iş parçacığı sorunsuz bir şekilde değiştirilebilir. Bu tasarım, ikinci iş parçacığının, başka türlü boşa harcanacak herhangi bir boş CPU zamanından yararlanarak yararlı hesaplamalar yapmasına olanak tanır.

Hangi işlemciler Hyper-threading destekliyor?

Genel bir kural olarak Hyper-threading, 8. nesil ve öncesi tüm Intel Core i7, Xeon ve Core i9 işlemcilerinin benzersiz bir özelliğidir. Core i5, Core i3 ve 9. nesilden itibaren Core i7 işlemciler Hyper iş parçacılığını desteklemez, bu nedenle en hızlı i5 ve en yavaş i7 arasında karar vermeye çalışırken, gerçekten kendinize sorduğunuz şey Hyper iş parçacığına ihtiyacınız olup olmadığına bakmaktır.

Önemli bir not olarak; Intel, 9.nesil işlemcilerinde Hyper-threading teknolojisini i7’de sunmayarak sadece i9 işlemcilerde sunmaya başladı. Hyper-threading şu anda Intel Core, Core vPro, Core M ve Xeon işlemcilerde mevcuttur. Hyper-Threading’i kullanmak için, Intel’in hyper-threading teknolojisini destekleyen bir işletim sistemine (OS) ve BIOS’a da ihtiyacınız olacak.

Hiper-threading ne işe yarar?

Hyper-threading ihtiyacım var mı? Buradaki cevap gerçekten PC’nizi hangi uygulamalar için kullandığınıza bağlıdır. Hafif resim düzenleme, web’de gezinme ve flash tabanlı oyun oynayan sıradan bir kullanıcıysanız, aşırı iş parçacıklı bir işlemciye ihtiyaç duymazsınız. Öncelikle profesyonel video düzenleme yazılımı ya da Photoshop gibi fotoğraf yazılımı gibi çok iş parçacıklı uygulamaları kullanan uzman kullanıcılar ve farklı işlerde değişik görevleri aynı anda yapanlar için, Hyper iş parçacıklı bir i7 iyi bir çözümdür.

Video düzenleme gibi çok iş parçacıklı süreçler gibi iş yükünün türüne bağlı olarak, hiper iş parçacığı %30’a kadar performans artışı sağlayabilir. Bununla birlikte, tek iş parçacıklı uygulamalar gibi diğer görevlerde, hiper iş parçacığı hiçbir performans kazanımı sağlamaz.

Hyperthreading, CPU’nun hiper iş parçacıklı olmayan bir CPU’nun yapacağından daha fazla güç kullandığı ve daha fazla ısı ürettiği anlamına gelir. Bu, CPU’nun daha yüksek kullanım seviyelerinden kaynaklanır.

Gerçekte, hiper iş parçacığı, çok iş parçacıklı görevler için biraz ekstra serbest performans sağlayan hoş bir ekstradır. Bununla birlikte, fiziksel CPU çekirdekleri, çok iş parçacıklı iş yükleri için çok daha büyük bir performans artışı sağlayabilir.

Hyperthreading özelliğine sahip çift çekirdekli bir CPU ile hiper iş parçacığı olmayan dört çekirdekli bir CPU arasında bir seçiminiz varsa, dört çekirdek hiper iş parçacıklı çift çekirdekten daha iyi performans gösterecektir. Fiziksel çekirdek sayısı, çok iş parçacıklı performansın en önemli parçasıdır ve hiper iş parçacığını desteklemek, biraz artış sağlar.