Work life balance in Turkey: national holidays and working hours

Türkiye’de özel sektörde genel olarak çalışma haftası Pazartesi-Cumartesi arası iken, çoğu endüstri için standart çalışma haftası Pazartesi-Cuma arasıdır.

Türkiye’de çalışma saatleri nedir?

Kamuda çalışma saatleri Pazartesi-Cuma arası 08:30 – 17:00’dır. Türk iş kanununa göre çalışma saatleri bir günde 7.5 saati veya bir haftada 45 saati aşamaz. Özel sektörde çalışma saatleri endüstriye göre değişir. Uzun çalışma saatleri olan yerlerde vardiya sistemi bulunur.

Türkiye’de günde kaç saat çalışılır?

İş kanununa göre standart bir tam zamanlı iş sözleşmesi, haftada ortalama 45 saati aşmamalıdır. Farklı bir karar alınmadığı taktirde bu süre haftanın çalışma günlerine eşit olarak bölünür. Bu durumda günlük çalışma saati en fazla 7.5 saat olur. Haftalık çalışma saatini 45 saate tamamlamak isteyen şirketler Cumartesi günü de çalışmalıdır.

Türkiye’de öğle yemeği molaları

Türkiye’de en az 30 dakikalık bir öğle yemeği molası vardır, ancak bazı kurumlarda mola süresi 1 saati bulur. Kamuda öğle arası 12:00 – 12:30 arasıdır. Ancak başta belediyeler olmak üzere çoğu kamu kurumunda öğle arası 12:00 – 13:00 arası kullanılır.

Türkiye’de maaş ve vergiler

Asgari ücretle tam zamanlı olarak ödenen bir iş için maaş ayda 4.250 TL’dir. Doktorlar, avukatlar, CEO’lar ve mühendisler ülkenin en çok kazananları arasındadır. Türkiye’de çalışanlar kaynağında vergilendirilir ve vergiler kazanca göre uygulanan vergi dilimleri üzerinden gerçekleştirilir.

Özel sektörde asgari ücretin üstünde verilen maaşlar genellikle 4.500 TL ile 6.000 TL arasında değişir. Daha nitelikli işçilerin maaşları 6.000 TL ile 12.500 TL arasında değişir.

Tatiller ve Tatil Zamanı

Türkiye’de tam istihdam aynı zamanda yıllık izin hakkıyla birlikte gelir. Ortalama olarak işçilere yılda 3 hafta izin verilir. Bu, aylık maaşları etkilemeyen ücretli bir izindir.

İş kanununa göre çalışma süresi bir yıldan beş yıla kadar olanlara on dört günden, beş yıldan fazla on beş yıldan az olanlara yirmi günden, on beş yıl ve daha fazla olanlara yirmi altı günden az olamaz.

Türkiye’de ayrıca her yıl işçilerin yıllık izin haklarına ek olarak yararlandıkları resmi tatiller vardır. Buna ulusal bayramlar ve dini kutlamalar dahildir.