Büyükada Rum Yetimhanesi nerede, nasıl gidilir?

Büyükada Rum Yetimhanesi hangi İETT otobüs geçer, hangi Metro veya Marmaray durakta inmek gerekir gibi akıllı ulaşım bilgileri ile çalışma saatleri ve telefon numarası.

Büyükada Rum Yetimhanesi, İstanbul’un Adalar ilçesine bağlı Büyükada’da Maden Mahallesi’nde bulunan tamamen ahşaptan yapılmış bir binadır. Yapı geçmişte Rum vatandaşlar için yetimhane olarak kullanılmıştır. Şimdilerde terk edilmiş bir harabeyi andıran yetimhanenin korunması için bir umut doğdu. Yıllardır bakımsızlıktan harabeye dönen ve tarih yatan Büyükada Rum Yetimhanesi korunacak.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, elektrikli araçların lansmanı için gittiği Büyükada’da Rum Yetimhanesi’ni de ziyaret etti. İmamoğlu, binanın tarihe uygun şekilde korunması için İBB’nin gereken yardımı sağlayacağını açıkladı.

Büyükada Rum Yetimhanesi’ne nasıl gidilir?

Adres: Büyükada Rum Yetimhanesi, Maden Mahallesi, 34970 Adalar / İstanbul.

Kadıyoran Caddesi’ndeki Manastır otobüs durağına 300 metre uzaklıktadır.

Büyükada Rum Yetimhanesi içi nasıl?

1898-1899 yıllarında bir Fransız şirketi tarafından otel olarak inşa edilen binanın mimarı Alexandre Vallaury’dir. İşletmenin otel olarak kullanılmasına bölge halkı karşı çıkınca bina otel olarak açılamadı. Eleni Zarifi adlı Rum kadını binayı satın aldı. Yedikule’deki Balıklı Rum Hastanesi’nde faaliyet gösteren Rum yetimhanesi, bu binaya taşındı. I. Dünya Savaşı yıllarında Kuleli Askeri Mektebi bu binaya yerleşirken, daha sonra işgal kuvvetleri tarafından Rum göçmenler yerleştirildi. 1960’larda yetimhane Heybeliada’ya taşındı ve bina kapatıldı.

Büyükada Rum Yetimhanesi’nin kapalı olması nedeniyle vatandaşlar içini merak ediyor. YouTube’da video paylaşan ve yetimhaneye bir YouTuber, Büyükada’daki yetimhanenin içine gizlice girdi. Harabenin içini alttaki videodan izleyebilirsiniz.