İstanbul Havalimanı nerede, nasıl gidilir?

İstanbul Havalimanı hangi İETT otobüs geçer, hangi Metro veya Marmaray durakta inmek gerekir gibi akıllı ulaşım bilgileri ile çalışma saatleri ve telefon numarası.

Türkiye’nin en büyük havalimanı olan İstanbul Havalimanı, yılda 200 milyondan fazla yolcu kapasitesi, 2 terminali ve birbirinden bağımsız 6 pisti ile hizmet veriyor. Peki İstanbul Havalimanı’na nasıl gidilir? Burada sizin için en iyi ulaşım seçeneklerini öğrenebilirsiniz.

İstanbul Havalimanı nerede, nasıl gidilir? Burada İstanbul Havalimanı nerede olduğunu ve nasıl gidebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Böylece bu rehberi takip ederek İstanbul Havalimanı ulaşımınız oldukla kolaylaşır ve çok daha çabuk oraya varırsınız.

İstanbul Havalimanı Nerede?

İstanbul Havalimanı adresi, telefon numarası, ulaşım için harita bağlantısı gibi bilgileri aşağıda bulabilirsiniz:

İstanbul Havalimanı Nasıl Gidilir?

Aşağıdaki yol tariflerinden birini kullanarak kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz:

  1. Metrobüsle ulaşım (Metro veya Havaist aktarma): Zincirlikuyu metrobüs durağından geçen bir metrobüs hattına binin. Zincirlikuyu’dan geçen metrobüs hatları: Avcılar – Zincirlikuyu, Cevizlibağ – Söğütlüçeşme, Avcılar – Söğütlüçeşme, Beylikdüzü – Zincirlikuyu, Beylikdüzü – Söğütlüçeşme. Metrobüsten Zincirlikuyu durağında inin. Aktarma yaparak M11 Gayrettepe – İstanbul Havalimanı hattına binin. Buradan Havaist otobüsüne de binebilirsiniz.
  2. Metrobüsle ulaşım (İETT aktarma): Mecidiyeköy metrobüs durağından geçen bir metrobüs hattına binin. Mecidiyeköy’den geçen metrobüs hatları: Cevizlibağ – Söğütlüçeşme / Avcılar – Söğütlüçeşme / Beylikdüzü – Söğütlüçeşme / Beylikdüzü – Zincirlikuyu. Metrobüsten Mecidiyeköy durağında inin. Aktarma yaparak İETT’nin H-2 Mecidiyeköy Metrobüs – İstanbul Havalimanı’na hattı otobüsüne binin.
  3. Metro ile ulaşım: M11 Gayrettepe – İstanbul Havalimanı – Halkalı Metro Hattı ile gidebilirsiniz. Bu hatta Gayrettepe ve Kağıthane istasyonlarından binebilirsiniz. Gayrettepe için M2 Yenikapı-Seyrantepe-Hacıosman, Kağıthane için M7 Yıldız-Mahmutbey Metro Hattı üzerinden aktarma yapabilirsiniz.
  4. Marmaray ile ulaşım (Havaist aktarma): Size en yakın Marmaray durağından trene binin. Havaist ile aktarma yapmak için trenden Kadıköy Rıhtım durağında inin. Buradan Havaist otobüsüne binin.
  5. Marmaray ile ulaşım (İETT aktarma): Size en yakın Marmaray durağından trene binin. Halkalı durağında inin. Buradan H-3 Halkalı – İstanbul Havalimanı otobüsüne binin. Buradan Havaist otobüsüne de binebilirsiniz.
  6. Havaist ile ulaşım: İstanbul’da kentin çeşitli noktalarındaki Havaist duraklarından otobüse binerek İstanbul Havalimanı’na ulaşabilirsiniz. Anadolu Yakası’nda Sabiha Gökçen, Yenisahra, Kadıköy, Tepeüstü, Acıbadem Metro durakları. Avrupa Yakası’nda Aksaray Metro, Beşiktaş Meydan, Taksim, Bakırköy İDO, Zincirlikuyu Metrobüs, 4. Levent, Ataköy, Yenibosna, Şirinevler, Ulubatlı, Esenler Otogar, Ayvansaray, Nurtepe Viyadük, Hasdal, Avcılar Cami, Halkalı İstasyon, Halkalı Meydan, Güneşpark Evleri, Atatürk Mah., Demirciler Sitesi, Başakşehir Metrokent, Torium, Beylikdüzü Marmarapark, Tüyap, Büyükçekmece, Tepecik, Bahçeşehir Merkez, Ispartakule Blokları, Kumburgaz, Selimpaşa, Silivri Otogar, Çatalca Serbest Bölge, Çatalca Devlet Hastanesi, Arnavutköy, Arnavutköy Avlu AVM, Hz. Ömer Cami, Arnavutköy Belediyesi, Taşoluk Yeşil Cami, Taşoluk Yolu, Çardaktepe, Fatih Caddesi.

İstanbul Havalimanı hakkında bilgiler

7 Haziran 2014’te temeli atılan ve 29 Ekim 2018’de açılışı yapılan İstanbul Havalimanı, Cengiz, Mapa, Limak, Kolin, Kalyon Ortak Girişim Grubu (OGG) tarafından inşa edildi. Türkiye’nin ve bölgenin en büyük havalimanı olan İstanbul Havalimanı, beraberinde getirdiği devasa lojistik kapasite ile Türkiye için önemli bir konum olmayı başardı.

Ulaşım yönünde başlarda çeşitli sorunlar olsa da daha sonra hayata geçirilen metro projeleri, yol inşaları ve devreye alınan otobüs hatları sayesinde bu sorunun da ortadan kalkması sağlandı. Avrupa Yakası’ndan çok sayıda ulaşım alternatifi olan İstanbul Havalimanı’na Anadolu Yakası’ndan ulaşım için daha az olanak mevcut.

Sabiha Gökçen, Yenisahra, Kadıköy, Tepeüstü, Acıbadem Metro duraklarından Havaist otobüsleri ile havalimanına gidiş imkanı var. Ayrıca Marmaray ile Yenikapı’ya gidip oradan Hacıosman metrosu ile Gayrettepe’ye ve ardından Gayrettepe’den de havalimanı metrosuna aktarma yapma imkanı var. Marmaray ile Halkalı’ya gidip oradan Halkalı’dan İETT otobüsüyle de ulaşım imkanı mevcut.

Havalimanı içindeki Vıp Terminal-Mülki İdare-Emniyet otobüs durağı ile İETT’nin H nolu otobüsleri sayesinde ulaşılır. Ayrıca otobüsler havalimanı girişindeki Vecihi Hürkuş Caddesi üstündeki Havalimanı Taksi Kooperatifi ve İstanbul Havalimanı Garaj duraklarında durur. Havalimanına sadece Havaist’e ait otobüslerle ulaşılır. Havaist’in seferlerini öğrenmek için altta ilişkili yazıya bakabilirsiniz.