Maltepe Kenan Onuk Atletizm Pisti nerede, nasıl gidilir?

Maltepe Kenan Onuk Atletizm Pisti hangi İETT otobüs geçer, hangi Metro veya Marmaray durakta inmek gerekir gibi akıllı ulaşım bilgileri ile çalışma saatleri ve telefon numarası.

Maltepe sahilindeki atıl alana atletizm pisti yapıldı. Yapımı 2020 yazından beri devam eden Maltepe sahili Kenan Onuk Atletizm Pisti açıldı.

Maltepe Orhangazi Sahil Parkı içinde yapılan atletizm pisti ile ulusal ve uluslararası yarışmalara da ev sahipliği yapılması amaçlanıyor. Son düzenlemeleri yapılan pist artık açılmaya hazır konumda. Pistin kısa süre içinde İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından açılması bekleniyor.

Kenan Onuk Atletizm Pisti 2
Fotoğraf lisansı: Kartal 24

Adres: Atletizm Sahası Sosyal Tesisleri, Orhangazi Şehir, Park İçi Yolu, 34844 Maltepe / İstanbul

Maltepe sahilinde dolgu yapılan alanın Büyükyalı Caddesi tarafında boş bırakılan ve depo olarak kullanılan alanda hummalı bir çalışma yürütülüyor. Atletizm pisti yapımı işi için pist zemini inşa edilirken, son olarak tribünlerin inşası tamamlandı. Kenan Onuk Atletizm Pisti, İstanbul’un en büyük 3. atletizm pisti oldu. Toplam seyirci kapasitesi 1.121 kişi olarak açıklandı.

Kenan Onuk Atletizm Pisti 3
Fotoğraf lisansı: Kartal 24

Ağustos 2020’de alandaki hurdalar ve diğer malzemeler taşınırken, dozerlerle zemin çalışması yapıldı ve hafriyat alındı. O tarihten beri devam eden çalışmalarda pist tamamlanırken, Mart 2021’de piste elektrik direkleri monte edildi. Eylül 2021 itibariyle pistte tribünlerin montajı için çalışmalara başlandı. Çalışmalar 2022 yazında tamamlandı.

Kenan Onuk Atletizm Pisti 4
Fotoğraf lisansı: Kartal 24

Tesis ile İstanbul’daki atletizm tesislerinin kapasitesi yüzde 25 artacak. Alanın büyüklüğü 30 bin metrekareyi buluyor. Alanda 8 kulvarlı koşu pisti, 400 metre uzunluğunda koşu parkuru, sprint, orta ve uzun mesafe, engelli koşu, bayrak yarışları, üç adım atlama, uzun atlama, disk atma, çekiç atma gibi branşlarda uluslararası yarışlar yapılabilecek. Alanda 8 bin metrekarelik doğal çim uygulanacak.