Üsküdar Uçurtma Müzesi nerede, nasıl gidilir?

Üsküdar Uçurtma Müzesi hangi İETT otobüs geçer, hangi Metro veya Marmaray durakta inmek gerekir gibi akıllı ulaşım bilgileri ile çalışma saatleri ve telefon numarası.

İstanbul Üsküdar’da Türkiye’nin ilk uçurtma müzesi olarak bilinen Üsküdar Uçurtma Müzesi veya “Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi” ziyaretçilerini bekliyor.

2008 yılında Kültür Bakanlığı’nın başlattığı “Çocuk Dostu Müze Projesi”ne uygun konsepti ile tasarlanan müze, 3 yaş üstü ziyaretçi kabul ediyor. Müze bünyesinde barındırdığı anaokulu öğretmenlerinden oluşan eğitimcileriyle rehberlik hizmeti de sağlıyor. Ziyaretçilerden girişler ücretsizdir.

2 ayrı müze salonu, 3 ayrı atölye bölümü ile aynı anda 200 öğrenciye hizmet verebilecek toplamda 500m²’lik alana sahip olan müzede, hiçbir ürün cam fanuslar arkasında gizlenmemekte, uzman eğitimci rehberleri ile birebir her ürün için ayrı hikayeler, tarihi bilgiler, çeşitli belgeler ve görseller eşliğinde sunum yapılmakta.

2011 yılında İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü’nün başlattığı ve kültür gezileri çerçevesinde İstanbul’da ki okullara tavsiye ettiği “Müzeli Eğitim Projesi”ne uygun konseptiyle Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi’ni ziyaret eden çocuklar, uçurtma atölyelerine katılarak ülkemizi temsil eden uçurtma modellerini uzman eğitimcilerin destekleri ile kendileri de yapabiliyor.

Üsküdar Uçurtma Müzesi’ne nasıl gidilir?

Adres: Aziz Mahmut Hüdayi Mahallesi Uncular Caddesi Bakıcı Sokak No:12, 34672 Üsküdar / İstanbul. Telefon numarası: +90 216 553 23 37.

Doğancılar Caddesi’nden geçen doluşlarla ulaşılır. Caddeden Üsküdar – Nuh Kuyusu ve Üsküdar – Emniyet Mah. dolmuşları geçer.

Üsküdar Harem Sahil Yolu’ndaki Şemsipaşa otobüs durağına 300 metre uzaklıktadır. Duraktan 2, 5, 6, 9, 9A, 11BE, 11C, 11D, 11E, 11ES, 11K, 11L, 11M, 11N, 11P, 11ST, 11T, 11Y, 11Ü, 18, 18Y, 18Ü İETT otobüsleri geçer.

Hakimiyeti Milliye Caddesi’ndeki Ahmediye otobüs durağına 300 metre uzaklıktadır. Duraktan 6, 9A, 11BE, 11K, 11P, 12, 12C, 15F İETT otobüsleri ve caddeden Üsküdar – Acıbadem minibüsü ve Üsküdar – Nuh Kuyusu ve Üsküdar – Kadıköy dolmuşları geçer.

Üsküdar Uçurtma Müzesi’ne ulaşım

1. Üsküdar Uçurtma Müzesi’ne metro ile gitmek için size en yakın metro durağından Kadıköy yönünde metroya binin. Metrodan Acıbadem Metro durağında inin. 18 veya 18Ü İETT otobüslerinden birine aktarma yapın.

2. Ayrıca M5 Üsküdar Çekmeköy metrosunu kullanarak size en yakın metro durağından Üsküdar yönünde metroya binin. Metrodan Üsküdar Metro durağında inin. Sahil çıkışından çıkın ve sahil yolundan Şemsi Paşa Caddesi’ne geçin. Toplam 500 metre yürüyerek ulaşabilirsiniz.

3. Üsküdar Uçurtma Müzesi’ne Marmaray ile gitmek için size en yakın Marmaray durağından trene binin. Üsküdar durağında trenden inin. Sahil çıkışından çıkın ve sahil yolundan Şemsi Paşa Caddesi’ne geçin. Toplam 500 metre yürüyerek ulaşabilirsiniz.

4. Üsküdar Uçurtma Müzesi’ne otobüsle ile gitmek için 16A Pendik – Üsküdar hattı ile Pendik, Kartal ve Maltepe’den ulaşabilirsiniz. Araç Maltepe’den itibaren D100 üzerinden gider. Üsküdar Sahil Yolu üzerinde “Şemsipaşa” durağında inerek gidilir. Sultanbeyli veya Sancaktepe’den gitmek için 18 veya 18ÜS İETT otobüsünü kullanabilirsiniz. Çekmeköy veya Ümraniye’den gitmek için 11ÜS İETT otobüsünü kullanabilirsiniz. Beykoz’dan gitmek için 15 İETT otobüsünü kullanabilirsiniz.