Aydos yol çalışması öncesi ve sonrası – Aydos’ta ağaçlar kesildi mi?

Aydos orman yolunun Pendik kısmında, 2022 yılında Pendik Belediyesi tarafından yol çalışması yapıldı. Çalışma kapsamında yaklaşık 1.5 kilometrelik yol yenilendi ve genişletildi. Bu yazıda, Aydos Orman Caddesi öncesi ve sonrası görüntülerini bir araya getirdik ve ağaçların kesilip kesilmediğini çözmeye çalıştık. Aydos orman yolu hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin…

Aydos orman yolu olarak bilinen Orman Caddesi, Pendik’ten başlar ve Aydos içindeki köye ulaşır. Köyden geçen yol ise Kartal Yakacık’ta son bulur. Aydos orman yolunun nihai amacı, Aydos içindeki köyü Kartal’a ve Pendik’e bağlamaktır. Gidiş ve geliş olmak üzere toplamda iki şeritli olan yolun Pendik kısmında yol genişletme çalışması yapıldı ve yolun toplam şerit sayısı dörde çıkartıldı. Peki Pendik Belediyesi’nin Aydos’a yaptığı 4 şeritli duble yolun getirisi ne oldu, götürüsü ne oldu? Kartal 24 Haber’in hazırladığı Aydos duble yolu analizi…

Aydos Orman yolunu kullanmanın avantajları

Öncelikle bu yolu kullanmanın getirdiği zaman kazancına bir bakış atıyoruz. Bu yol yenilenmeden önce de mevcuttu, yapılan çalışma sadece yolun daha geniş olmasını sağladı. Yolun sadece 1.5 kilometreli kısmı genişletildiği için zaman kazancına pek bir etkisi olmayacaktır, sadece yola bir miktar konfor ve güvenlik ekler.

 • Aydos orman yolundan geçerek Çamlık’tan Yakacık’a ulaşmak, toplamda 10 dakika sürüyor. Aynı yolu Aydos Caddesi ve Dolayoba Caddesi üzerinden gitmek ise 17 dakika sürüyor.
 • Aydos orman yolundan geçerek Harmandere’den Yakacık’a ulaşmak, toplamda 18 dakika sürüyor. Aynı yolu Aydos Caddesi ve Dolayoba Caddesi üzerinden gitmek ise 25 dakika sürüyor.
 • Aydos orman yolundan geçerek Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Yakacık’a ulaşmak toplamda 21 dakika sürüyor. Aynı yolu Aydos Caddesi ve Dolayoba Caddesi üzerinden gitmek ise 28 dakika sürüyor.

Birçok güzergah hesaplaması ile bu yolu kullananların sadece 7 dakika kazanç sağladıkları ortaya çıktı.

Bu yolu bir otoban olarak görmek yerine çok acil durumlarda kullanmak daha mantıklı bir seçenek gibi görünüyor. Sadece bu da değil, bu yolun zaman kazancı yalnızca Yakacık ve Uğur Mumcu’da yaşayanlar ile Yenişehir, Kurtköy ve Harmandere’de yaşayanlar için mevcut. Yani sadece birkaç mahalle arasındaki ulaşımı etkileyen bir yol.

Aydos’ta yol için ağaçlar kesildi mi?

Bazı insanlar “yol için ağaç ta kesilir, binalar da yıkılabilir” diyebilir. Herkesin görüşüne saygı duymak lazım. Bu yolun yapılması için ağaç kesilmesinin doğru olup olmadığından öte, öncelikle asıl soruya cevap vermek gerekiyor: Pendik Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Aydos Orman Caddesi yol genişletme çalışması sırasında Aydos ormanındaki ağaçlar kesildi mi, kesilmedi mi?

Pendik Belediyesi tarafından genişletilen yolun uzunluğu yaklaşık 1.5 kilometre. Aşağıda yol genişletilmeden önceki halini ve sonraki halini görebilirsiniz.

aydos orman yolu

Eski ve yeni uydu görüntüleri art arda getirildiğinde 6.5 metrelik ağaçlı bir kısmın 1.5 kilometrelik yol için kullanıldığı görülüyor.

aydos orman yolu 2

Yolun tamamına daha geniş açıdan bakıyoruz.

aydos orman yolu 3

Hala ikna olmayanlar için daha yakından, yeniden bakalım.

Şimdi biraz mühendislik hesaplamalar yapmanın zamanı.

 • Aydos Ormanı içinden yaklaşık 6.5 metrelik bir mesafenin yol alanına alındığını tespit ettik. Toplam yol uzunluğu da yaklaşık 1.5 kilometre (1.500 metre) çıktı.
 • Bu durumda yola çevrilen toplam ağaçlık alanı kolayca hesaplayabiliriz: 1.500 x 6,5 = 9.750 metrekare. Bu da yaklaşık 1 hektara denk geliyor.
 • İstatistiklere göre 1 hektar alan içinde yaklaşık 10.000 ağaç bulunabilir, 10.000 ağaç ise günlük 30.000 insanın tükettiği oksijeni üretebilir.

Aydos Orman Caddesini kaç araba kullanıyor?

Farklı gün ve saatlerde çekilmiş uydu görüntülerinde yolun yenilenen 1.5 kilometrelik kısmında kaç otomobilin olduğunu not aldık:

 • Aralık 2022’de bir güne ait uydu görüntüsü: 29 otomobil (Yenilenmiş yol)
 • Aralık 2022’de başka bir güne ait uydu görüntüsü: 23 otomobil (Yenilenmiş yol)
 • Ağustos 2021’de bir güne ait uydu görüntüsü: 29 otomobil
 • Nisan 2021’de bir güne ait uydu görüntüsü: 50 otomobil
 • Nisan 2021’de başka bir güne ait uydu görüntüsü: 27 otomobil
 • Temmuz 2020’de bir güne ait uydu görüntüsü: 28 otomobil
 • Mayıs 2020’de bir güne ait uydu görüntüsü: 2 otomobil
 • Temmuz 2019’da bir güne ait uydu görüntüsü: 15 otomobil
 • Haziran 2019’da bir güne ait uydu görüntüsü: 24 otomobil

Bu sayılar değişebilir, ancak bazen yol tamamen boş ve en fazla 50 otomobile kadar yükseliyor. Yol üstünde ortalama araba sayısı genelde 20-30 arasında görünüyor.

Basit bir hesaplama yapalım. Volkswagen Passat uzunluğu yaklaşık 5 metredir. Tek şerit tam 300 tane Passat alıyor. 4 şerit tamamen Passat ile doldurulsa 1200 adet Passat gerekiyor.

Bu durumda yolda ortalama 25 araba bulunduğu için yolun doluluk oranı sadece yüzde 2 oluyor. Yol genişletme çalışması ile yolun kapasitesi 2 kat arttırıldı. Yani bu yol genişletme çalışması yapılmasaydı, yüzde 4 doluluk oranında olacak olan yol bu çalışma ile yüzde 2 doluluk oranına indirilmiş oldu.

Sonuç ve karar

Gelişmiş ülkelerde durum ne diye baktık ve orman içindeki yolların çoğunun bir gidiş ve bir geliş olmak üzere toplam iki şeritli olduğunu gördük. Yani hiçbir gelişmiş ülkede orman içindeki yollara duble yol inşa edilmemiş.

Aslında bu yol için harcanan paralar da kendi başına bir mesele olmalı, ama onu da geçtik; ölen ağaçlar ve börtü böcek ve yok olan kuş yuvalarına ne demeli. Peki bizler kentlerimize sahip çıkmazsak, 50 yıl sonra geriye bir Aydos kalacak mı, 50 yıl sonra bize bakanlar ne diyecekler? Doğa verdiğini her zaman geri alır, Aydos’u koruyalım!