Donan su tesisatı nasıl açılır?

Soğuk aylarda ve düşük sıcaklıklarda su tesisatlarında en sık karşılaşılan sorunlardan biri boruların donmasıdır. Bu, su kaynağına zarar vermenin ve evde rahatsızlık yaratmanın yanı sıra, daha ciddi hasarlara da yol açarak borularda kırılma veya çatlaklara neden olabilir. Bu nedenle boruların donmasını nasıl önleyeceğimizi bilmenin yanı sıra, boruların buzunu çözmemize ve onları mükemmel durumda tutmamıza yardımcı olabilecek bazı basit yöntem ve uygulamaları bilmek de faydalıdır.

Evimizdeki su tesisatının alışılmadık sesler çıkardığını veya musluklardan gerektiği gibi sıvı çıkmadığını fark ettiğimizde borunun bir kısmının donmuş olması muhtemeldir. Bu nedenle borunun donduğunu öğrendikten sonra yapmamız gereken ilk şey borunun tam olarak hangi bölümünde buz oluştuğunu keşfetmektir. Bunu öğrenmek için evinizdeki muslukları tek tek açıp suyun hangisinde doğru akmadığını görmeniz yeterli.

Genellikle dış borularda, olumsuz hava koşullarına ve düşük sıcaklıklara doğrudan maruz kalan borularda donma meydana gelir. Bu durumda dış boruların buzunu çözmek için farklı alternatifler kullanabiliriz. Aşağıda bunların neler olduğunu görelim.

Donan su tesisatını açmak için yöntemler

Bir seçenek, bir saç kurutma makinesi veya sıcak hava ısıtıcısı kullanmak ve ısıyı boruya uygulamaktır. Ortam sıcaklığını arttırmak ve borunun sıcaklığını arttırmak için uygulamaya koyabileceğimiz basit bir hiledir. Yine de bu, açık havada biraz karmaşık olabilecek bir görevdir, çünkü oraya ulaşmak için büyük olasılıkla bir uzatma kablosuna ihtiyacınız olacaktır.

Bu doğrultuda, boruların buzunu çözmek için uygulanan geleneksel önlemlerden bir diğeri de bir bez alıp onu sıcak suya batırmak ve ardından bunu borunun etkilenen kısmına koymaktır. Aynı şekilde borunun yüzeyine önce kuru bezi yerleştirip ardından sıcak suyu doğrudan üzerine dökebiliriz. Ani sıcaklık değişiklikleri boruların kırılmasına neden olabileceğinden tüm bu adımların yavaşça gerçekleştirilmesi önemlidir.

Son olarak diğerlerinden daha tehlikeli ama etkili bir alternatif ise borunun yüzeyinde gaz lambası kullanmaktır. Bu seçeneği yalnızca bu aracı kontrol edebileceğimizi ve yalnızca metal borulara uygulayabileceğimizi ve hiçbir durumda plastik veya PVC borulara uygulayamayacağımızı bildiğimiz takdirde kullanmak önemlidir. Bu tekniği kullanacaksanız aşırı önlem almayı unutmayın ve her şeyden önce alevin asla sabit tutulmadığından ve sürekli hareket halinde olduğundan emin olun. Böylece borulara büyük zarar vermenin önüne geçmiş oluruz.

İç borular nadiren donar, ancak bu durumda en iyi seçenek, akışkanlığının ve dolaşımının iyileştiğini fark edene kadar gidere çok sıcak su dökmektir.

Boruların donduğu dönemde çatlama ve kırılma riski çok yüksektir. Böyle bir durumda yapmanız gereken ilk şey ana su kesme vanasını kapatmak, kayıpları azaltmak için borunun etrafına bir bez koymak ve en kısa sürede tesisatçıyı çağırmak olacaktır.