Donmuş su borusu nasıl açılır?

Donmuş bir su borusunun hızlı bir şekilde çözülmesi önemlidir. Bununla birlikte, donmuş boruyu doğru bir şekilde eritmek de önemlidir. Suyu akıtmanıza yardımcı olacak ve borunun patlayarak mülkünüzde zarar verici su baskınına neden olmasından kaçınmanıza yardımcı olacak yedi ipucu hazırladık. Kışın su boruları neden patlıyor diye düşünüyorsanız, bunun nedeni borunuzun donmasıdır. Donmuş su borusu nasıl açılır diye soru sormanızın da temel nedeni budur.

1. Donmuş Boruyu Bulun

Donmuş bir boruyu eritmek için önce hangi borunun veya boruların donmuş olduğunu belirlemelisiniz. Mülkünüzdeki muslukları açın. Su çıkmazsa veya sadece hafif bir damla gelirse, o zaman musluğa giden bir boru muhtemelen donmuş demektir. Bir boru donarsa, diğerlerinin de donması ihtimali vardır.

Lavabonun altında, bodrum katlarında veya evin dış kısmı boyunca yer alan borular korunmasız ise, borunun donmuş kısmını görmeniz kolay olur. Donmuş boruların üzerinde genellikle don vardır veya hafif bir çıkıntı olabilir. Blokaj, erişiminiz olan borunun bir kısmında bulunuyorsa, boruyu kolayca çözdürebilirsiniz.

2. Musluğu Açın

Donmuş bir boruyu çözmeye başlamadan önce, borunun içine suyu besleyen musluğu açmalısınız. Hem sıcak hem de soğuk tarafı açtığınızdan emin olun. Bu, sistemdeki basıncı tahliye etmeye yardımcı olacak ve boruyu çözmeye başladığınızda suyun çıkmasına izin verecektir.

3. Çözdürme İşlemine Nereden Başlamalı?

Her zaman musluğun yanında çözdürme işlemine başlamalısınız, buradan tıkanıklığa kadar inin. Bu, eriyen buz ve buharın açık musluktan kaçabilmesini sağlar. Çözülme işlemine blokaja daha yakın başlarsanız, eriyen buz blokajın arkasına yapışarak boruda daha fazla basınç oluşturabilir ve borunun patlama riskini artırabilir.

4. Açıktaki Borularda Çözülme

Donmuş boru kolayca erişebileceğiniz bir alanda bulunuyorsa, boruyu eritmeye çalışmak için birkaç seçeneğiniz vardır. Su musluktan tamamen çıkana kadar ısıyı uygulamaya devam etmelisiniz. Açıktaki bir boruyu eritmek için dört seçenek var.

 • Saç Kurutma Makinesi – Bir boruyu çözmenin en kolay yollarından biri saç kurutma makinesi kullanmaktır. Kurutucuyu açın ve musluğa en yakın kısımdan başlayarak boruyu ısıtın. Herhangi bir elektrikli üründe olduğu gibi, uygun önlemleri alın ve cihazı çalıştırırken suyla temas etmekten kaçının.
 • Isı Lambası veya Portatif Alan Isıtıcı (UFO) – Boruyu çözmenin bir başka yolu da bir ısı lambası veya portatif alan ısıtıcı kullanmaktır. Cihazı donmuş boruya erişebilecek şekilde yerleştirin. Buradaki dolaylı ısı, bir boruyu hızlı bir şekilde çözündürmeye yardımcı olabilir. Yine, kullandığınız cihazın güvenlik önlemlerine uyduğunuzdan ve cihazı sudan uzak tuttuğunuzdan emin olun.
 • Sıcak Havlular – Donmuş bir boruyu çözmenin bir başka yolu, borunun etrafına sıcak suya batırılmış havluları sarmaktır. Bu, tıkanıklığın yavaşça çözülmesine yardımcı olabilir.
 • Elektrikli Isıtma Bandı – Son seçenek elektrikli ısıtma bandını doğrudan boruya uygulamaktır. Bu bant ısıyı boru boyunca dağıtır.

5. Kapalı Alandaki Borularda Çözülme

Donmuş boru kolayca erişemeyeceğiniz bir alanda bulunuyorsa, boruyu eritmek için üç seçeneğiniz vardır.

 • Mülkteki Isıyı Artırın – Mülkteki sıcaklığı artırarak donmuş boruyu çözmeyi deneyebilirsiniz. Yapıdaki ısıtıcıyı açmak, buz tıkanıklığının erimesini sağlamak için gerekli olan en önemli şey olabilir.
 • Kızılötesi Lamba – Donmuş borunun duvarın neresinde olduğunu biliyorsanız, borunun bulunduğu kısmın önüne bir kızılötesi lamba yerleştirerek tıkanıklığı çözmeyi deneyebilirsiniz. Lambadan gelen ısı duvara nüfuz edebilir ve borunun buzunu çözmesini sağlayabilir.
 • Duvarın bir bölümünü kesin – Boruya kolayca erişebilmek için donmuş borunun önündeki alçıpan bölümünü kesebilirsiniz. Daha sonra yukarıda listelenen kapalı bir boruyu çözmek için sunduğumuz yöntemlerden birini kullanabilirsiniz.

6. Kaçınılması Gereken Şeyler

Asla bir boruyu propan meşalesi gibi açık alev kullanarak çözmeye çalışmayın. Bu sadece boruya zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda mülkünüzde bir yangın başlatabilir.

7. Boru Patlarsa

Donmuş bir su borusu patlarsa, ilk yapmanız gereken ana su hattı vanasını kapatmaktır. Bu, ilave suyun akmasını ve mülkünüze zarar vermesini önleyecektir. Kapatma vanalarının özelliklerini ve nerede olduğunu bilmelisiniz. Genellikle lavaboların ve tuvaletlerin yanında daha küçük kapama vanaları vardır, ancak ana kapama vanası genellikle su sayacının yakınında bulunur.

8. Bir Uzman Arayın

Boruyu çözemiyorsanız, donmuş boruyu bulamıyorsanız, bir boruyu kendiniz çözerken başarılı olamadıysanız veya boru patlarsa, bir tesisatçı veya başka bir profesyonel çağırmalısınız. Sorunu sizin için çözebileceklerdir.

9. Donmuş Boruyu Çözme Riskleri

Donmuş bir su borusunu eritmeye çalışırken bilmeniz gereken iki ana risk vardır.

 • Yangın – Donmuş boruyu çözmek için herhangi bir ısı kaynağı kullanırken, yangın başlatma riskiyle karşılaşabilirsiniz. Tüm güvenlik talimatlarına uyduğunuzdan emin olun ve ürünü asla gözetimsiz bırakmayın.
 • Boru Patlaması – Çözdürme işlemine doğru şekilde başlamazsanız, borunun patlamasına neden olabilirsiniz. Daima musluğa en yakın noktadan çözülmeye başlayın.

10. Boruların Donmasının Önlenmesi

Borularınızın çözüldükten sonra tekrar donmasını önlemek ve hasarı önlemek için atabileceğiniz adımlar vardır.

 • Isıyı Açık Tutmak
 • Muslukların Hafif Damlamasına İzin Verme
 • Tüm İç Kapıların Açık Tutulması
 • Delikleri ve Çatlakları Sızdırmazlık
 • Ekstra Yalıtım Ekleme
 • Dış Hortumları Çıkarma ve bu hortumları besleyen iç hortumları kapatma