Su borularının donmasını önlemek

Soğuk havalar su borularının donmasına neden olabilir. Donan borunun içinde çok fazla basınç oluşur ve borunun patlamasına neden olabilir ve özellikle de suyu kapatmak için etrafta kimse olmadığında ciddi su baskınları gerçekleşebilir. Boruların donmasına karşı en iyi önleme, donma noktasının üzerinde kalacak kadar sıcak tutmaktır. Bunu altı basit adımdan herhangi biriyle veya daha da iyisi bir önlem kombinasyonuyla yapabilirsiniz.

Boru donması sorunu sadece soğuk iklimlerde gerçekleşmez

Donmuş boruların sadece tipik olarak soğuk iklimlerdeki evler için bir sorun olduğu yaygın bir yanlış kanıdır. Bununla birlikte, donmuş borulara karşı gerçekten daha savunmasız olan evler, tipik olarak daha sıcak iklimlerde bulunan evlerdir, çünkü borular soğuk havalara karşı düzgün bir şekilde izole edilmeyebilir veya korunmasız alanlarda (hatta açık havada) bulunabilir. Anormal derecede soğuk hava bu boruları riske atar.

Donma sorunu temiz su borularında olur

Nerede yaşarsanız yaşayın, drenaj boruları için değil, sadece temiz su boruları için endişelenmeniz gerekir. Su boruları küçüktür, sadece yaklaşık 1 inç (2.5 metre) çapında veya daha küçüktür. Drenaj boruları 1 1/2 inç (38 mm) ve daha büyüktür ve genellikle plastikten yapılır. Drenaj boruları atık su taşır, ancak su tutmazlar ve su boruları gibi basınçlandırılmazlar, bu nedenle drenajların içinde donma sorunu olmaz.

1. İpucu: Isıyı Açık Tutun

Siz veya kiracılarınız uzun bir süre mülkten ayrılacaksanız, mülkünüzde ısının açık tutulduğundan emin olun. Kiracılarınızı, özellikle de elektrik faturalarını kendileri ödemekle yükümlü olduklarından, uzaktayken ısıyı açık bırakmaya ikna etmek zor olabilir. Isının boruların donmasını önlemeye yardımcı olabileceğini ve borular donar ve patlarsa, mülkte ve mallarında su baskınından dolayı çok daha fazla hasara neden olabileceğini bildirmelisiniz.

Sıcaklığın, mülkte olsaydınız normalde tutacağınız kadar yüksek tutulması gerekmez, ancak 10 derecenin üzerinde tutmak iyi bir fikirdir. Bu, boruları sıcak tutmak ve içindeki suyun donmasını önlemek için yeterli ısıyı sağlamalıdır.

2. İpucu: Musluğun Damlamasına izin verin

Bir borunun donacağından korkuyorsanız, o borudan beslenen musluğu biraz açabilirsiniz, böylece musluk hafifçe damlar. Musluğun bu şekilde açık olmasına izin vermek sistemdeki basıncı azaltır. Bir boru donarsa, aslında tıkanma ile musluk arasında borunun patlamasına neden olacak basınç oluşur. Musluğun açık olmasına izin vermek, bu basıncın oluşmasını önler ve böylelikle borunun patlamasını önler. Musluk hem sıcak hem de soğuk su boruları tarafından destekleniyorsa, her iki tarafın musluğunu hafifçe açın veya bu süreçte kullanmak üzere tek kulplu bir musluk (mutfak musluğu gibi) ayarlayın.

3. İpucu: İç Kapıları Açık Tutun

Borular genellikle dolapların içinde bulunur. Sıcaklık düştüğünde, bu dolap kapılarını açık tutmak, evin geri kalanından gelen ısının boruları da sıcak tutabilmesi için iyi bir fikirdir. Isıyı evin her yerine aktırabilmek için tüm iç kapıları açık tutmalısınız.

4. İpucu: Çatlakları ve Delikleri kapatın

Boruların duvarlardan veya zeminlerden geçtiği, özellikle deliğin soğuk havaya maruz kaldığı deliklerin etrafındaki boşlukları kapatın. Boşlukları doldurmak için kalafat veya sprey köpük yalıtımı (çekomastik gibi) kullanın. Mümkünse, duvarın veya zeminin hem iç hem de dış tarafındaki delikleri kapatın. Deliklerden ve boşluklardan içeri giren soğuk dış hava, dolap bölmesini genellikle oldukça soğuk, hatta daha soğuk yapabilir.

5. İpucu: Isıtma Bandı uygulayın

Isıtma bandı borular için elektrikli bir battaniye gibi çalışır, soğuk boruları sıcak tutmak için doğrudan boruya ısı sağlar. Bu, donma riski yüksek olan ve kolayca erişilebilir olan borunun kısa bölümleri için iyi bir çözüm olabilir, böylece bandı takabilirsiniz.

İki tip ısıtma bandı vardır. Birincisi, ısıya ihtiyaç duyulduğunu hissettiğinde kendi kendine açılır ve kapanır. Diğeri ise ısı gerektiğinde fişe takılmalı ve kullanılmadığında fişten çekilmelidir; otomatik veya manuel açma/kapama düğmesi yoktur. Bir ısıtıcı gibi, bu ürünler tehlikeli olabilir, bu nedenle ürünü, güvenlik prosedürlerine tam olarak uygun kullanmalısınız.

İpucu 6: Ekstra Yalıtım Ekleyin

Bodrumlar veya tavan araları gibi uygun yalıtımı olmayan alanlarda bulunan boruların donmasını önlemek için ekstra yalıtım gerekebilir. Bodrum katlarında veya tavan aralarında bulunan borular, soğuktan düzgün bir şekilde yalıtılamayan tek boru değildir. Evinizin herhangi bir yerinde boruların donmasıyla ilgili bir sorununuz varsa, ekstra yalıtım ilaç gibi gelebilir.

Donma olasılığını azaltmaya yardımcı olmak için borulara köpük kauçuk veya fiberglas kılıflar takılabilir. Bu, açıkta kalan borular için kolay bir çözüm olabilir, ancak boruyu uygun şekilde yalıtmak için duvarların, zeminlerin veya tavanların açılması gerekiyorsa pahalı olabilir. Boruları sıcak tutmak için duvarlara ve tavanlara ek yalıtım da eklenebilir.

İzolasyon, boruyu borunun içindeki suyun sıcaklığına yakın tutmaya yardımcı olabilir, ancak boruya ısı eklemez ve boru uzun süreli donma sıcaklıklarına maruz kalırsa donmayı önlemez.