Yörsan’a kayyum atandı

İflası beklenen Yörsan hakkında iflas erteleme kararı verilerek kayyum ataması yapıldı. Yörsan’ın iflası için verdiği dilekçe sonucu mahkeme iflas erteleme kararı vererek Yörsan’a kayyum atadı. Yörsan’a kayyum olarak Balıkesir Karesi ve Altıeylül ilçeleri Süt Üreticileri Birliği Başkanı Cihat Şimşek’in atandığı bildirildi. Birliğin internet sitesinden yapılan açıklamada, “Balıkesir Karesi ve Altıeylül İlçeleri Süt Üreticileri Birliği Başkanımız Sayın Cihat Şimşek’in, Yörsan’nın iflas kararının verilmesinin beklenildiği dönemde mahkeme heyetine sunduğu dilekçe doğrultusunda iflas erteleme kararı verildi ve mahkeme heyeti tarafından kayyum olarak atandı.” denildi. Birlikten yapılan açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı:

Yörsan firmasının Ekim 2018 yılında şirketin mali yapısında olumsuz etkilenme olması dolayısıyla konkordato ilan etmesinin ardından başlayan süreçte üretim devam etmesine karşın Aralık ayı içinde mahkemeden iflas istemesi üreticilerin, süt tedarikçisi firmaların ve işçilerin alacaklarını alamayarak mağduriyet yaşayacak olması Süt Üretici Birliklerini harekete geçirmiş ve sürece somut olarak müdahil olunmuştur. Balıkesir Süt Üreticileri Birlik Başkanımız Sayın Cihat Şimşek, iflas sürecinin her kesimi zor durumda bırakacağını göz önüne alarak mahkemeye sunduğu raporlar neticesinde iflas verilmesi sürecin erteleme kararının alınmasında etkili olmuştur. Üretici temsilcisi birliklerinin talebi doğrultusunda mahkeme başkanı tarafından kayyum olarak atanmıştır.

Başkanımız Sayın Cihat Şimşek, “Konkordato verildiği günden itibaren üretici temsilcisi olarak süreci yakından takip ediyoruz. Üreticilerimizin yüksek miktarda alacakları bulunuyor. Üreticilerimizin ve süt tedarikinde bulunan şahısların mağdur olmaması için buradayız. Biz işin içinden gelen sütü bilen insanlarız. Mahkeme heyetine hukukçularımız tarafından sunduğumuz dilekçe de şunlar yer alıyor. Yörsan fabrikasının faaliyete geçmesi için gereken ham maddeyi karşılayabiliriz.Fakat yürütülen mali sürecin şeffaf bir yönetim anlayışı ile bu işin paydaşları olan her kesimin sürece dahil edilmesi gerekir. Bu koşullar sağlanırsa biz Süt Birlikleri olarak bu değerin kaybolmaması için zaten taşın altında olan elimizin yerine tüm gövdemizi koymaya dün olduğu gibi bu günde hazırız.” dedi.