2024 yılı öğretmen maaşları kaç para oldu?

Türkiye’de 2024 yılı öğretmen maaşlarının ne kadar olacağı belli oldu. 2024’te memurlar için belirlenen zam oranı belli oldu. 6 aylık enflasyon farkının da uygulanmasıyla ortaya çıkan zam oranı ile beraber öğretmen maaşlarına ne kadar zam yapılacağı ortaya çıkmış oldu.

Belirlenen zam oranları ile beraber öğretmenlerin 2024 yılı Ocak ayından itibaren kaç para maaş alacakları belli oldu. Zam oranı, asgari ücrete yapılan zammın gerisinde kaldı. Yaşanan durumdan dolayı öğretmenler büyük hayal kırıklığı yaşadı.

TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranlarına göre maaşları belli olan öğretmenlerin Ocak 2024 için en düşük ve en yüksek maaşları belli oldu. TÜİK’in duyurduğu Aralık enflasyonu ile öğretmen maaş zamları belli oldu. Memur ve memur emeklisi ise enflasyon farkı ile birlikte oldukça iyi bir zam alacak.

Öğretmen Maaşları Ne Kadar?

Öğretmen maaşlarına yapılacak zammın hesaplanmasında, yıllık enflasyon farkı kullanılıyor. Aralık ayı enflasyon rakamları hariç baz alınan zam oranı belli oldu. Enflasyon farkının da eklenmesiyle refah payı belirlendi ve zam oranı maaşlara yansıtıldı.

Aralık ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından 1/8 öğretmen maaşı ve 4/b sözleşmeli öğretmen maaşları 3 farklı kategoride yeniden belirlenecek. Maaş kategorileri; sözleşmeli, kadrolu ve ücretli olmak üzere ayrılmıştır.

  • Derece 1/4 öğretmen maaşı 30 bin 652 oldu.
  • Derece 1/4 uzman öğretmen maaşı 33 bin 969 TL oldu

Öte yandan uzman öğretmenler yaklaşık 3.500 lira, başöğretmenler ise yaklaşık 7.000 lira daha fazla maaş alacaklar.