Basketbolda ‘post up’ nasıl yapılır?

Günümüz basketbolunda çok fazla etkili alçak post oyuncusu yok. Topu aşağıya atabileceğiniz ve bir veya iki hamle yapacaklarını ve kendileri veya takım arkadaşları için kaliteli bir şut çekeceklerini bildiğiniz oyuncular. Nadir bir beceridir. Bu rehberde, basketbolda ‘post up’ nedir ve post up nasıl yapılır ile ilgili tüm detaylara bakıyoruz.

İster televizyonda basketbol izliyor olun ister gerçek hayatta oynuyor olun, oyuncuların veya koçların sahadaki belirli bir bölgeden “direk” olarak bahsettiklerini sıklıkla duyarsınız. Fiziksel olarak en zorlu alanlardan biridir ve oyun sırasında faullerin çoğunun meydana geldiği yerdir. Peki, basketbolda post nedir?

Post up nedir?

‘Boya’ alanı olarak da bilinen direk, orta ve uzun forvetin zamanının çoğunu hücum ve savunma için harcadığı yerdir. Sepetin yanında bulunan alçak direk ve serbest atış çizgisinin yanında bulunan yüksek direk olarak ayrılmıştır. Hücum oyuncuları, topu isterken “post” pozisyonu alırlar.

Post, basketbolda oynaması en zor alanlardan biridir. Hücum oyuncularının defans oyuncularından en çok temas gördüğü yer burasıdır, genellikle sahadaki en kalabalık alandır ve oyun boyunca hataların çoğunun meydana geldiği yerdir. Görevde ustalaşmak sıkı çalışma, kararlılık, çaba ve beceri gerektirir. Doğru rehberlik ve gönderinin ne olduğu konusunda doğru bir anlayışla, herkes paylaşımda baskın olduklarını kanıtlayabilir.

Post up, bir hücum oyuncusu potanın yanına veya boyalı alanın alt kısmına doğru hareket ettiğinde, sırtını potaya koyduğunda ve bir takım arkadaşından pas almak için pozisyon oluşturduğunda ifade edilir. Potaya arkalarını döndüklerinde, topa sahip olan takım arkadaşının yönüne bakacaklardır.

Post up nasıl yapılır?

‘Post up’ın alışılmadık bir beceri haline gelmesinin ana nedenlerinden biri de çoğu basketbol koçunun artık post up öğretmiyor olmasıdır. ‘Üçlükler ve turnikeler’ felsefesini seviyorum, ancak bir oyun boyunca bir oyuncunun daha küçük, daha zayıf bir defans oyuncusuna geçebilmesine rağmen gerçek maçta bundan nasıl yararlanacağını bilemediği birçok zaman vardır. Bunun değişmesi gerekiyor. Basketbolda post up oyununuzu geliştirmek için en iyi post hareketlerine bakalım.

En etkili ‘post up’lardan bazılarına göz atalım:

Up and Under (Yukarı ve Aşağı): Hücum oyuncusu sepetin altında bir şut-fake (yukarı) yaptığında, bu şekilde defans oyuncusu atlar. Savunma oyuncusu havadayken, hücum oyuncusu açık atış için pozisyonunu (alt tarafı) değiştirebilir.

Hook Shot (Kanca Atışı): Hücum oyuncusunun vücudu top ve sepet arasında olduğunda, şut için daha fazla alan yaratmak için eli sepetten uzaktayken atış yapabilir. Kareem Abdul-Jabbar tarafından mükemmelleştirilmiş bir hareket.

Turn-Around Fadeaway: Postta Kobe Bryant veya Michael Jordan’ı düşündüğünüzde, aklınıza gelen hareket budur. Hücum oyuncusunun sırtını potaya çevirdiği, defans oyuncusunu geri çektiği ve birdenbire direğe sıçrayan bir şut için arkasını döndüğü zamandır.

Layup & Dunk: Son şutların en temel biçimleri, aynı zamanda tüm basketboldaki en yüksek yüzdeli şutlar. Dizinler ve smaçlar sepetin altında olur.

Jump Shot (Sıçrayarak Şut): Hücum oyuncusu topu direğe aldığında yeterli alana sahipse, basket atmak için özel bir şut türüne ihtiyaç duymayabilir. Bazen ihtiyaç duyulan tek şey basit bir zıplama atıştır.

Bu hareketler, alanın sınırlı olduğu bir alan yaratmanın mükemmel bir yoludur. Basketboldaki en etkili post up hareketlerinden bazılarına bir göz atalım:

Drop Step (Damla Adımı): hücum oyuncusu topu alçak direğe aldığında, genellikle basketin ortasına doğru dripling yapmaya veya geri adım atmaya çalışır. Eğer defans oyuncusu bunun olmasını engelliyorsa, hızlı bir şekilde yön değiştirip ters yöne döndürmek turnikeler ve smaçlar için etkili bir harekettir.

Triple Threat (Üçlü Tehdit): üçlü tehdit pozisyonunda, hücum oyuncusu topu direğe aldıktan sonra defans oyuncusu ile yüz yüze gelir. Pas, şut veya top sürme için uygun pozisyona gelmeli ve ardından doğru kararı vermelidirler.

Spin Move (Döndürme Hareketi) Bu, postada oldukça etkili bir harekettir. Daha hızlı oyuncular hızlı bir dönüş hareketi kullanmalı, büyük adamlar ise güçlü bir dönüş hareketi kullanmalıdır.

Sikma Move: Jack Sikma tarafından ünlenen bu hareket, direkten yakalama ve vurma türünde bir oyundur. Topu aldıktan hemen sonra rakibe dönüp şut atıyorsunuz. Ancak atış, daha fazla alan yaratmak için genellikle başın arkasından yapılır.

Dream Shake: Hakeem Olajuwon tarafından ünlü yapılan hareket. Taban çizgisinde geri çekilirken hücum oyuncusu turnike taklidi yapar ve ardından kanca şutu için yukarı çıkar.