Marmaray’da günlük ciro 2 milyon TL

İstanbul’un en önemli ulaşım yollarından biri olan Marmaray tren yolu hattı, açıldığı 12 Mart 2019’dan bu yana adeta para bastı. Banliyö tren yolu hattının 7 yıldır süren yeniden yapımı çalışmalarının tammalanması ile beraber İstanbullu hasret kaldığı tren yoluna kavuştu. AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın partisinin grup toplantısında yaptığı açıklamalara göre Marmaray açıldığından bu yana 1 milyar 827 TL ciro elde etti.

76,6 kilometre uzunluğundaki hat ile Gebze ile Halkalı arasındaki ulaşım süresini 115 dakikaya indiren Marmaray, İstanbullulardan yoğun ilgi görüyor. Saat kaç olursa olsun oturmak mümkün olmayan Marmaray’da, tek sıkıntı gece ulaşımının olmaması. Bu konuda İstanbul Büyülşehir Belediyesi’nin gerisinde kalan Marmaray, Metro ve İETT’lerde olduğu gibi gece ulaşımına sahip değil. Ayrıca Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı TCDD tarafından işletilen Marmaray’da, dini ve milli bayramlarda ücretsiz yolcu taşıması yapılmıyor, tam bilet ücreti alınmaya devam ediliyor.

Erdoğan’ın açıklamalarına göre bir günde 500 bin kişi, bugüne kadar ise 440 milyon yolcu Marmaray vasıtasıyla ulaşımını sağladı. Durak sayısına göre değişen ulaşım ücretleri bulunan Marmaray’da en düşük 2,60 TL, en yüksek de 5.70 TL ödeniyor. Trene binilen durakta en yüksek ücret tahsil edilirken, trenden inilen durakta aradaki fark kadar ücret karta geri iade alınıyor. Marmaray bir günde 2 milyon 75 bin lira gelir sağlarken, bugüne kadar ise 1 milyar 827 milyon liralık toplam ciro rakamına ulaştı. Günlük gelir rakamlarına göre Marmaray’ın, bir yılda ortalama 760 milyon liralık ciroya ulaşması öngörülüyor.

Marmaray çalışmaları kapsamında, 2 viyadük, 27 karayolu alt geçidi, 29 yaya alt geçidi, 21 kara yolu üst geçidi, 12 yaya üst geçidi, 19 nehir geçiş köprüsü, 60 menfez 155 yürüyen merdiven ve 191 asansör yapıldı. Ancak Kartal’da bulunan birçok Marmaray üst geçidi yarım bırakıldı. Kartal’daki Marmaray alt geçitleri de kot farkından dolayı çirkin görüntü oluşturuyor ve sürekli trafik kazaları meydana geliyor. Marmaray’ın erken açılmasından dolayı sıkıntılar devam ediyor.

Marmaray tren istasyonları

Bilet holü peron düzeyi altındaki istasyonlar, Küçükçekmece, Florya, Florya Akvaryum, Yeşilköy, Yeşilyurt, Ataköy, Yenimahalle, Feneryolu, Erenköy, Suadiye, Süreyya Plajı, Atalar, Kartal, Yunus, Kaynarca, Aydıntepe, İçmeler, Çayırova. Bilet holü peron düzeyi üstünde istasyonlar, Mustafa Kemal, Zeytinburnu, Göztepe, İdealtepe, Başak, Güzelyalı, Tuzla, Osmangazi, Darıca, Fatih.

Özel tip istasyonlar, transfer istasyonu ve/veya özel imalat gerektiren istasyonlar, Halkalı, Bakırköy, Söğütlüçeşme, Bostancı, Maltepe, Pendik ve Gebze istasyonlarında TCDD YHT-Banliyö Transfer İstasyonu kurulacak, Küçükyalı ve Cevizli istasyonları da özel tip istasyon olarak yapıldı.

Ciro nedir?

ir işletmenin belirli bir zaman dilimi içinde gerçekleştirdiği ticari faaliyetlerden ve diğer faaliyetlerden elde ettiği brüt gelir veya hasılata ciro adı verilir. Brüt bir şeyin bütünü anlamına gelir. Örneğin brüt hasılat, elde edilen hasılatın tümü, vergi ve diğer kesintiler düşülmeden önceki halidir.