Adalar’daki at arabası sorunu İBB’ye pahalıya patlayacak

Hem İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) hem de Adalar Belediyesi, yerel seçimlerin ardından kucaklarında çok ciddi bir at arabası (fayton) sorunu buldu. Yıllardır çözülemeyen sorunu çözmek adına tüm kaynaklarını seferber eden her iki belediye de nihayet çözüm yolunu buldu. Tüm fayton plakaları İBB tarafından yaklaşık 90 milyon TL’ye satın alınacak.

İBB’nin Pazartesi günü yapılan Ocak ayı ilk meclis toplantısında Adalar’da toplu taşımacılıkta kullanılan at ve araçlarıyla birlikte tescilli fayton plakalarının satın alınmasıyla ilgili Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü’nün teklifi görüşülerek komisyona gönderildi. Komisyon raporu bugün İBB meclisinde gündeme gelerek kabul edildi. Rapora göre İBB, Adalar’daki 277 tescilli fayton plakasını satın alacak. Plaka başına 300 bin lira ödenecek. İBB satın alma için yaklaşık 90 milyon lira ödeyecek. Ayrıca kimlik belgeli atlar da 4 bin lira karşılığında satın alınacak.

İBB sözcüsü Murat Ongun’dan yapılan açıklamada, “Adalar’da 277 tescilli fayton plakasının 300’er bin’den, fayton başına 6 atın da 4’er bin’den İBB’ce satın alınması ve ulaşımın elektrikli araçla yapılması UKOME’de kararlaştırılmıştır. Atlar veteriner kontrolünde Tarım ve Orman Bakanlığı’nın doğal yaşam alanlarına bırakılacak.” dedi.

Adalar trizme kazandırılacak, daha fazla gelir elde edilecek

Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül’ün açıklamalarına göre Adalar kültür sanat faaliyetleri ve truzim amaçlı kullanılacak. Sokaklarında atların dolaştığı, yürünemez hale gelen Adalar görüntüsü ortadan kaldırılacak. Sadece fayton meselesi ile meşgul olmadıklarını söyleyen Gül, “İlgilendiğimiz öncelikli konu fayton meselesi. Fayton sorununu halledersek yaza hazırlanacağız Ada’da. Biz zaten Ada’ya ‘İnşaat yapalım, imara açalım, ranta açalım’ gözüyle bakmıyoruz. Bu sebeple sürdürülebilir bir kültür sanat faaliyeti planlıyoruz ve biraz da yapabilirsek turizm yapacağız. Ada’ya bakışımız bu şekilde. Gazeteciler için, edebiyat, sanat için, yazanlar için de bir şeyler yapmamız gerekiyor. Bütün bunları planlamaya çalışıyoruz.” dedi.