Kürek sporları nedir?

Kürek, bir botu kürek kullanarak olabildiğince hızlı bir şekilde bir noktadan diğerine itme basit konseptini içeren çok eski bir spordur. Kürek, büyük gemilerin seyahat ederken en verimli olmak için rüzgarın yanı sıra kürek kullandığı eski zamandan gelir.

Kürek sporu nedir?

Günümüzde kürekçiler İngilizcesi shell olan yarış kayığını kullanıyor. İki çeşit kürek sporu vardır. Yarış kayığının sekiz kürekçi ile doldurulduğu takım kürekçiliğinde, her takım üyesi sadece bir kürek tutar ve takım olarak çalışmalıdır. İki kişilik kürek veya tek kişilik kürek aslında kürek çekme olarak adlandırılır ve her takım üyesinin her elinde birer tane olmak üzere iki kürek vardır.

Kürek sporunun tarihçesi

Kürek, binlerce yıldır seyahat için kullanılmaktadır. Mısırlılar, Yunanlılar, Romalılar ve Vikingler, gemilerini hareket ettirmek için en azından kısmen kürek kullandılar. Bir yarış olarak kürek çekme, insanların büyük gemilerden Londra’ya daha küçük kayıklarla taşınacağı 16. yüzyılda İngiltere’de başladı. Daha zengin üyeler, daha hızlı karaya çıkabilecekleri konusunda birbirleriyle bahse girerler ve bu da farklı kayıklar arasında yarışlara yol açar.

1800’lere gelindiğinde kürek, tamamen kumar ve eğlence amaçlı farklı etkinliklerle tam teşekküllü bir spordu. 1820’lerde Cambridge ve Oxford Üniversiteleri kürek sporunu ciddiye almaya başladılar. Otuz yıl sonra ABD’de Harvard ve Yale kürek çekmeye başladı. Kürek hızla popüler oldu. Kürek, 1900 yılında Olimpiyatlara dahil edildi ve o zamandan beri Olimpik bir spor oldu.

Kürek sporu nasıl yapılır?

Kürekte oyun yüzeyi sudur. Yarışlar genellikle nehirlerde, özellikle yavaş akan nehirlerde gerçekleşir. Bazen kürek göllerde yapılır. Kürek çekmenin en önemli şartı suyun oldukça durgun olmasıdır. Su çok hızlı hareket ederse, kürekçiler için sorun oluşturabilir.

Olimpiyatlar da dahil olmak üzere standart kürek yarışı 2000 metredir. Daha genç kürekçiler sadece 1000 m yapabilir. Bazıları için uzun mesafe kürek yarışları da vardır ve bunlar 3 – 5 km kadardır.

Kürek sporu malzemeleri

Bir kürek takımına katılırsanız, satın almanız gereken çok fazla bireysel ekipman olmadığı için şanslı olabilirsiniz. Ancak kürek çekerken kullandığınız ekipman çok önemlidir.

  • Shell (Yarış kayığı)
  • Kürekler
  • Dümen (direksiyon)
  • Kürek ayakkabısı
  • Kürek atleti veya fanila

Ayrıca eğitim ekipmanları olarak kürek makinesi, ergometre ve kürek tankı edinebilirsiniz.

Kürek yarışı kuralları

Kürek oyunu oldukça basittir. Takımlar veya bireyler, bir yetkili yarışa başladığında kürek çekmeye başlar ve bitiş çizgisine kadar giderler. Bitiş çizgisini ilk geçen tekne kazanır.

Çoğu zaman yarıştaki tüm kayıklar bir arada yarışır. Bazen, çok fazla kayık varsa, farklı elemeler olur ve hangi sınıfta olursanız olun en hızlı olan kazanır. İster takım, ister bireysel olun, yarış boyunca güç ve dayanıklılık kombinasyonuna sahip olmak çok önemlidir.

Kürek oldukça basit bir spor olduğu için kuralları da oldukça basittir. Kürek çekerken dikkate alınması gereken sadece iki kural vardır.

Şerit Değiştirme: Olimpiyatlarda ve daha üst seviye yarışlarda her teknenin kendisi için belirlenmiş bir şeridi vardır. Genellikle tüm tekneler kendi şeritlerinde kalsalar da şerit değiştirmek yasaldır. Alt seviye kürekte de aynısı geçerlidir. Kürek çekerken sola ve sağa dönebilirsiniz. Tek istisna, kasıtlı olarak başka bir tekneye engel olmanız veya çarpmanızdır. Bu bir diskalifiyedir.

Yanlış Başlangıçlar: Yanlış bir başlangıç veya başlangıç sinyalinden önce kalkış, yarışlarda nadir görülen bir durum değildir. Bu olursa, tüm tekneler tekrar yola çıkmak için başlangıç çizgisine geri getirilir. Yanlış bir kez başlarsanız sorun yok. İki kez hatalı start yaparsanız yarış dışı kalırsınız.

Kürekte pozisyonlar

Tekli kürekte veya çift kürekte pozisyonlar basittir. Ya bir kayıkta tek başınıza ya da önünüzde veya arkanızda bir kişi vardır. Takım yarışmalarında, özellikle sekiz kişilik teknelerde, pozisyonlar önem kazanmaktadır.

Coxswain: Kayığın arkasında oturur ve kürekçilere bakar. Kayığı yönlendirir ve kürekçilere ne zaman hızlanacaklarını veya yavaşlayacaklarını söyleyerek hızlanmasına yardımcı olur. Genellikle çok küçük ve hafif kişilerdir, bu nedenle tekneye fazla yük bindirmezler.

Birinci ve ikinci koltuklar (pruva): Teknenin dengelenmesine yardımcı olur. Coxswain’den en uzağa oturur. Genellikle daha hafif bir insan.

Koltuk 3-6 (makine dairesi): En güçlü kürekçiler. Büyük ve güçlüler, yedinci ve sekizinci koltuğun adımlarını takip eder ve tekneyi çekerler.

Koltuklar 7-8 (kıç çifti): Coxswain’e en yakın oturur. Genellikle en iyi yarışçılardır ve öküzle iletişim kurarak diğerlerinin hızını belirlerler.