McDonald’s Türkiye satıldı

Anadolu Grubu bünyesindeki McDonald’s Türkiye’nin hisselerinin tamamı, Birleşik Holding Limited’e satıldı. Her iki şirket arasında hisse devir sözleşmesi imzaladı.

Anadolu Grubu Holding tarafından KAP’a yapılan açıklamada, McDonald’s’ın (Anadolu Restoran) 280.739.431 TL karşılığında satıldığı belirtildi. Açıklamada şunlar denildi:

06.05.2019 tarihli özel durum açıklamamızda konu edildiği üzere, bağlı ortaklarımızdan Anadolu Restoran İşletmeleri Ltd. Şti. (“McDonald’s”, “Anadolu Restoran”) ile ilgili olarak stratejik alternatifleri araştırmak ve bu amaçla gerektiğinde üçüncü kişiler ile görüşmeler yapmak üzere bir yatırım bankası veya aracı kurumun yetkilendirilmesine karar verildiği bildirilmişti.

Bu kapsamda mevcut durum itibariyle görüşmeler tamamlanmış olup, Anadolu Restoran sermayesinin %100’ünü temsil eden hisselerini Birlesik Holding Limited şirketine satışının yapılması için hisse devir sözleşmesi imzalanmıştır.

Hisse devri, resmi makam ve kurumlardan izinlerin alınması sonrasında tamamlanacak olup, 2020 yılı ilk çeyreği içerisinde sonuçlandırılması öngörülmektedir.

Söz konusu hisse devir sözleşmesine göre, Anadolu Restoran’ın hisse değeri 280.739.431 TL olarak belirlenmiştir.

Rekabet Kurumu onayı sonrasında hisse devri yapılacak olup, kamuoyu ile paylaşılacaktır.

BİRLEŞİK HOLDİNG LİMİTED KİMİN?

Haber Global tarafından yapılan araştırmaya göre şirket kısa süre önce büyük olasılıkla da Mc Donald’s satın alması için İrlanda Dublin’de ticaret kayıtlarına girmiş.

13 Ocak 2020’de yeni şirket kaydı olarak başvurusu görünen Birleşik Holding Limited, kuruluş işlemlerini 1 gün sonra tamamlarken 20 Ocak’ta ise yönetim değişikliği yaşamış.

Şirketin kayıtlı adresi ise 3rd Floor, Kilmore House, Park Lane, Spencer Dock, Dublin 1 D01 YE64 olarak görünüyor.