2024 yılı bekçi maaşları ne kadar?

Bir dönem çok tartışılan bekçi maaşlarının 2024 yılında kaç para olacağı belli oldu. Bu kadar gündemde olan bekçi maaşları kaç para, bekçiler gerçekte kaç para kazanıyor? Maaşı nedeniyle son dönemin en gözde mesleklerinden biri haline gelen bekçiler, özel sektörde çalışan çoğu mühendisten, mimardan ve öğretmenden fazla kazanıyor. Bekçilerin bu yıl kaç para maaş alacakları belli oldu.

2024 yılında bekçi maaşlarının ne kadar olacağına dair düzenleme, TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamları ve yıllık enflasyon farkının üzerinden hükumet tarafından belirlenen zam oranına göre zam yapıldı. Yapılan yeni zamlarla beraber lise, önlisans ve lisans mezunu bekçi maaşlarında artış oldu.

Bekçi maaşları ne kadar?

2024 yılında her bir bekçinin vergi mükelleflerine yansımasının kaç para olacağı belli oldu. İlkokul, lise, önlisans ve lisans mezunu bekçiler için yeni maaşlar açıklandı. 2024 yılında Çarşı ve Mahalle bekçisinin alacağı maaş şöyle:

  • İlkokul mezunu bekçi maaşı: 29,900 TL (Evli ise 31,000 TL)
  • Lise mezunu bekçi maaşı: 32,000 TL.
  • Ön lisans ve lisans mezunu bekçi maaşı: 35,000 TL

Kaç bekçi var?

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğünden yayımlanan performans raporuna göre Türkiye’de halihazırda hizmet vermekte olan bekçi sayısı 29.199 olarak açıklandı. Geçtiğimiz yıla göre 7.904 daha fazla bekçi görev yapıyor.

Ortalama bekçi maaşlarına göre bekçilerin aylık maliyetlerinin kaç para olduğu hesaplandığında, yaklaşık 350 milyon TL her ay bekçilere maaş ödemesi yapıldığı ortaya çıkıyor. Buna mesailer ve sigorta primleri dahil değildir. Onlar da dahil edildiğinde bekçilerin vergi mükellefleri üstündeki yükü aylık 500 milyon TL’yi aşıyor.