Slumpflasyon ve shrinkflasyon nedir?

Ekonominin içinden geçtiği mevcut durum nedeniyle, ekonomik kriz, durgunluk, depresyon ve daralma gibi bir dizi kavramı tanımlamak için kullanılan Skimpflasyon, Stagflasyon, Slumpflasyon ve Shrinkflasyon kavramlarının tam olarak ne olduğu merak ediliyor.

Shrinkflasyon nedir?

Shrinkflasyon, shrink + (in)flasyonun bir kombinasyonudur. Kastettiği şey, bir tür gizli enflasyondur. Üreticiler, gerçek fiyat enflasyonunu oluşturacak olan bir malın fiyatını yükseltmezler, bunun yerine malın boyutunu küçültürler. Basit bir ifadeyle, aynı miktarda para vererek daha az şey alırsınız.

Düzenli olarak satın aldığınız herhangi bir şeyde bunu fark ettiniz mi? Eğer Türkiye’de yaşıyorsanız, bahse girerim fark etmişsinizdir. Bisküvilerden cipslere kadar düzenli olarak fark ediyoruz. Shrinkflasyon, enflasyonun ortaya çıkardığı en son şeydir.

Skimpflasyon nedir?

Bu, sağlayıcıların paradan tasarruf etmesini sağlayan hizmetlerdeki değişiklikleri tanımlamak için bir kelime olarak kullanılır. Örneğin, otellerde kahvaltı seçeneklerinin azaltılması veya daha yavaş hizmet veya çağrı merkezlerini ararken daha uzun bekleme süreleri olabilir. Şehirler arası yolculuklarda yiyecek dağıtımının daha seyrek yapılması da buna örnek olabilir.

Muhtemelen, şirketler ya kasıtlı olarak daha az insan istihdam ediyor ya da personel bulmakta sorun yaşıyor.

Slumpflasyon nedir?

İhracat artışı, ithal malları finanse etmek için gerekli döviz rezervlerini oluşturamıyorsa, meydana gelir. Ekonomik bunalımın artan enflasyonla birleştiği bir durumdur.

Stagflasyon nedir?

Ekonomik açıdan durgunluğu ifade eder. Yüksek enflasyon, ekonomik durgunluk ve yüksek işsizlik anlamına gelir. Enflasyon oranı merkez bankalarının olmasını istediği yere düşmeden önce bir durgunluk olursa stagflasyon gerçekleşebilir.