Sinem’in ölümüne neden olan Faruk Kalkavan kimdir?

Ünlü Kalkavan ailesine mensup olan Faruk Kalkavan, Koç Üniversitesi’nde öğrenci olduğu dönemde 23 yaşındayken 14 Ocak 2008’de moda tasarımcısı Sinem Yalçın’a lüks cipiyle çarparak ölümüne neden olmuştur. Kalkavan ardından yurt dışına kaçtı. Kalkavan daha sonra Belarus’un başkenti Minsk’te yakalandı.

Sinem Yalçın’a çarparak ölümüne neden olmaktan 5.5 yıl hapis cezası alan Faruk Kalkavan, ülkeye getirildikten sonra Ümraniye Cezaevi’ne konuldu. 3 ay tutuklu kalan Kalkavan, daha sonra Kartal H Tipi Açık Cezaevi’ne nakledildi. Kalkavan gündüz çalışıp akşam cezaevine dönecek.

Faruk Kalkavan’ın Sinem Yalçın’a çarptığı kaza

Viyana ve Marmara Üniversitesi’nin Güzel Sanatlar Fakültesi’nden mezun olan moda tasarımcısı Sinem Yalçın, 14 Ocak 2008’de emniyet şeridinde otomobilini kontrol ederken Faruk Kalkavan’ın kullandığı cipin çarpması sonucu 25 yaşında hayatını kaybetti. Ünlü Kalkavan ailesine mensup olan Koç Üniversitesi öğrencisi Faruk Kalkavan, olaydan sonra gaza basıp kaçtı. Yapılan incelemelerde kazayı başkasının üstlenmesine rağmen cipi Kalkavan’ın kullandığı tespit edildi.

Faruk Kalkavan

Kalkavan hakkında “Taksirle bir kişinin ölümüne, iki kişinin de yaralanmasına neden olmak” suçundan 21 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı. Tutuklanarak cezaevine konulan Kalkavan, 3 ay 20 gün sonra öğrenci olması ve adresinin belli olması gerekçesiyle 24 Nisan 2008’de tahliye edilip yargılanması tutuksuz olarak devam ettirilmişti.

Üsküdar 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan ve 5 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırılan Faruk Kalkavan, cezayı yedikten sonra kayıplara karıştı. Cezası Yargıtay tarafından onanan ve kırmızı bültenle aranan Kalkavan’ın, Belarus’ta olduğu öne sürülmüştü. Adalet Bakanlığı’nın devreye girmesi ve Belarus hükümetiyle iletişime geçmesiyle Kalkavan, 9 Ağustos’ta Türkiye’ye gelerek teslim olmuş ve daha önce de kaldığı Ümraniye Cezaevi’ne yeniden konmuştu.

Gündüz işe yatmadan yatmaya koğuşa

Güvenlik önlemlerinin çok az olduğu cezaevinde Kalkavan istediği takdirde bir devlet kurumunda mesai yapabilecek. Kalkavan’ın Pendik Belediyesi veya ilçe tapu müdürlüğünde bir infaz koruma memuru gözetiminde gündüz mesai yapıp akşamları da cezaevine geri dönebileceği öğrenildi.

Kalkavan yaptığı bu mesaiden kazandığı paraları da alabilecek. Cezaevi içerisinde rahatlıkla telefon kullanma hakkında da sahip olacak olan Kalkavan, yılda 4 kez de cezaevinden izinli olarak çıkabilecek. Her bir iznin süresi 4 gün ile 7 gün arasında değişiyor.