Ahşap mobilya boyama nasıl yapılır?

Evde kullanılan ahşap mobilyalar zaman içerisinde eskiyebilir ve modası geçebilir. Bu tür eşyaların yeniden canlanabilmesi için ahşap boyama iyi bir tercih olacaktır. Bu sayede pahalı yenileme yapmak zorunda kalınmadan farklı bir dokunuşla mobilyalar yenilenmiş olunur.

Yeni bir ev alındığında ya da dekorasyona başlanıldığında ömür boyu kullanılacakmış gibi hareket edilir. Fakat satın alınan her eşya kullanıldıktan bir süre sonra ilk günkü cazibesini kaybetmeye başlar. Bu durumda çözüm yeni bir dekorasyon gibi görünürken aslında ufak bir bakımla evin havasını değiştirerek canlanma yeniden sağlanabilir.

Özellikle eskimiş veya modası geçmiş mobilyalar boya ve bakım uygulamalarıyla muhteşem dönüş sağlayabilir. Mobilyalarda bakım ve boyama ustalık gerektiriyor gibi görünse de biraz bakım ve dikkat bu işi çözmede yardımcı olacaktır.

Bakım Ve Boyama Öncesi Hazırlık

Mobilyanın boyanması en son iştir. İlk olarak bakım öncesi hazırlık yapılması gerekir. Bunun için gevşeyen vidalar varsa yenilenmeli kırık ya da arızalı yerlerin onarılması sağlanmalıdır.

Mobilyanın sökülebilir tüm parçaları çıkarılıp boya için hazır hale getirildikten sonra boyanacak olan parçaların sabunlu suyla silinip güzelce temizlenmesi gerekir. Bu sayede mobilyanın üzerindeki tozlar temizlenmiş ve daha pürüzsüz bir zemin hazırlanmış olur.

İkinci Adım Kalın Zımpara

Zımparalama işlemi mobilyada isteğe bağlı bir konudur. İsterseniz zımpara yapabilir ya da yapmayabilirsiniz. Ancak önceki dokusu olsun isteniyorsa o zaman zımparalama yapmamanız tavsiye edilir.

Boya yaparken istenilen doygunluğun elde edilmesi için birkaç kat boya sürülmesi gerekecektir. Ancak boyayı ne kadar çok sürerseniz dökülme ihtimalini de o kadar artırmış olursunuz.

Mobilya Boyama

Hazırlık aşaması sonrasında boya işlemine geçilebilir. Boyanacak olan malzeme ne kadar iyi tanınırsa boya sırasında yaşanacak olan zorlukta o kadar ortadan kaldırılmış olur. Boya alınırken mutlaka üzerindeki bilgileri okunmalıdır. Doğru boya ve astar seçildiğinde istenilen sonucun ortaya çıkarılmaması için bir neden yoktur.