Boya badana hangi aylarda yapılır?

Evinizin dışına veya iç kısmına yeni bir boya yapmak için kesin olan evrensel bir zaman yoktur. Boya uygulamasının çoğu hava ve neme bağlı olduğundan, bu gerçekten herkes için eşsiz bir süreçtir ve yaşadığınız iklime ve hava durumuna bağlı olacaktır. Size söyleyebileceğimiz şey, sizin veya profesyonellerden oluşan bir ekibin boya projenize başlamanın en uygun zamanının nasıl olacağını bilmesi gerektiğidir. İşte o boya fırçasını elinize almadan önce dikkat etmeniz gerekenler.

Evin Dışını Boyamak için En İyi Zaman

Evin dışını boyamak, yaşadığınız yere bağlı olarak zor olabilir. Sürekli güneşli hava ve sıcaklıklara sahip yerler biraz daha kolay. Sıcaklık 10 santigrat derecenin altına düştüğünde boyamaktan kaçının. Çok soğuksa, boyanın yapışmasıyla ilgili sorunlar olabilir. Isı ve nem de endişe verici olabilir. Tipik olarak, dış boya bir saat içinde kuruyabilir, ancak nem bu işlemi uzatabilir.

Ayrıca, sıcaklıklar gerçekten yüksekse, resim yapan insanların sağlığı ve güvenliği hakkında endişelenmeniz gerekir. Gerçekten aşırı uçlardan kaçınmak istersiniz, bu nedenle ideal koşullar 18 ila 32 santigrat derece arasında olabilir. Sıcakken boya çatlaması görülebilir. Genel olarak, bu, sıcaklıklar daha ılımlı olduğunda ilkbahar veya sonbaharın, evinizin dışını boyamak için en iyi zaman olacağı anlamına gelir.

Yeni bir boya projesi de kuru hava gerektirir, bu nedenle yağmur tahmini varsa, dışarıda boyama yapmak için uygun bir zaman değildir. Yağmur yağacak ise bir işe başlamaktan kaçının ve genel bir kural olarak, substratların ıslak havalardan sonra tamamen kuru olduğundan emin olun. Önemli yağışlardan sonra, yüzeylerin birkaç gün kurumasına izin vermek gerek, çünkü asla ıslak bir yüzey boyamak istemezsiniz.

Rüzgar bir başka büyük konudur; küçük bir esinti ferahlatıcı olsa da, çok fazla rüzgar aşırı püskürtmeye neden olabilir ve arabanızdan köpeğinize kadar her şeye boya bulaştırabilir. Bu nedenle, ilkbaharda sonbaharda evinizin dışını boyamak arasında karar vermek istiyorsanız, her ay için bölgenizdeki ortalama yağışı unutmayın ve kararınızı buna göre yönlendirin. O zaman açık ve sakin bir hava tahmini bekleyin.

Evinizi profesyonellere boyatırsanız ve eviniz ortalama bir büyüklükteyse, boyamak yaklaşık dört ila beş gün sürebilir. Ancak işi kendiniz yapıyorsanız, bu zaman aralığı iki veya üç katına çıkabilir, bu yüzden bunu da aklınızda bulundurun.

Evin İçini Boyamak için En İyi Zaman

Harika haber! İçeride boya yapmak, dışarıda boya yapmaktan çok daha az değişken içerir, bu nedenle yıl boyunca boya yapabilirsiniz. Bununla birlikte, boyanın kuruması daha uzun sürer, çizgi yapabilir ve nemli ise duvarlara yapışmakta zorlanır. Daha kuru havaları beklemek en iyisi olsa da, boyamanız gerekiyorsa, bir nem giderici odanızdaki havayı kurutmaya yardımcı olabilir.

Akılda tutulması gereken bir başka şey de, boyayacağınız zaman neler olduğudur. Tatillerde veya büyük bir etkinliğe ev sahipliği yapmayı planladığınızda, boyamak veya boyatmak iyi fikir değildir. Boyanın kuruması zaman alır, bu yüzden dokunulduğunda kuru hissettiğinde bile kurumaya devam edebilir. Bir grup insanın üzerinde hareket etmesi veya mobilyaları hareket ettirmek, yeni bir boya işinden hemen sonra harika bir fikir olmayabilir. Ancak herhangi bir yere gitmeyi veya yakın gelecekte kimseye ev sahipliği yapmayı planlamıyorsanız, yeni bir boya için mükemmel bir zaman olabilir. Sadece kuru, yağmursuz bir gün bekleyin.

Siz ve aileniz evdeyken evinizin iç kısmını boyamayı planlıyorsanız, gaz çıkarmayan veya havaya çok fazla kimyasal bırakmayan VOC (uçucu organik bileşik) boya arayın. Birçok büyük boya markası düşük veya hiç VOC olmayan boyalar sunar.