Uzayda hava basıncı var mıdır?

Denizde veya uzayda nerede daha fazla basınç var? Atmosferdeki basınç her yerde aynı değildir. Temel olarak rakıma bağlıdır, deniz seviyesine ne kadar yakınsak o kadar yüksek olur. Bunun nedeni, atmosferik basıncın yukarıdaki havanın ağırlığına bağlı olmasıdır.

Hangisinin basıncı daha fazla, deniz mi uzay mı? Fark edilmese de, vücudumuzu deniz seviyesine iten havanın basıncı metrekare başına 100 bin Newton gibi bir şeydir. Uzaya, Dünya atmosferinin ötesine gidecek olsaydık, basınç sıfıra düşerdi.

Uzay ve basınç ilişkisi

Uzaydaki basınç nedir? Uzayda basınç yoktur, bu nedenle su ve tükürük farklı davranır ve hemen gaza dönüşerek astronotların ağızlarında bir ısı hissi yaratır. Vücut o kadar şişer ki cilt sıkılaşır.

Denizde veya dağda atmosfer basıncının en yüksek olduğu yer neresidir? Belirli bir seviyede, atmosferik basınç, atmosferin üst sınırına kadar, o seviyenin üzerindeki hava sütununun ağırlığına eşittir. Bu nedenle, rakım ne kadar yüksek olursa, atmosfer basıncı o kadar düşük olur.

Uzayda neden basınç yok? Uzayda “hava” yoktur. Uzaydaki gazlar o kadar dağınıktır ki, uzay bir vakum odası gibi davranır ve bu yüzden astronotların uzay yürüyüşleri için basınçlı giysilere ihtiyacı vardır.

Bir kişi uzayda kaskını çıkarırsa ne olur? Fakat bir astronot bir uzay yürüyüşü sırasında korumasını çıkarırsa tam olarak ne olur? Kendinizi uzay boşluğuna maruz bırakmak, tüm havanın ciğerlerinizi terk edeceği ve birkaç saniye içinde bilincinizi kaybedeceği anlamına gelir. Oksijen olmadan, kişi sadece iki dakika içinde, muhtemelen daha az sürede boğularak ölecektir.

Uzayda ve denizde basınç farkı

Hangisi daha tehlikeli, uzaya mı yoksa denizin dibine mi? İkincisi, uzayla karşılaştırıldığında, okyanus tabanı daha düşmanca ve tehlikelidir. Uzayda, bir basınç giysisinin koruması olmadan, saniyeler içinde bilincimizi kaybeder ve bir dakika içinde ölürüz. Okyanusun dibinde ise hemen ölürüz.

Deniz tabanındaki insan keşfinin bu kadar sınırlı olmasının bir nedeni var: Okyanusun derinliklerine seyahat etmek, ne kadar alçalırsanız o kadar büyük basınç seviyelerine sahip bir aleme girmek anlamına gelir – yüksek riskli bir girişim. Ortam karanlık ve görüş mesafesi neredeyse sıfır.