Suyun donmaması için ne yapmalı

Hava sıcaklığı sıfırın altına indiği zaman eviniz donmuş su boruları nedeniyle risk altına mı giriyor? Suyun donmaması için yapabileceğiniz bazı numaralar var. Suyun donması, su borularının patlamasına neden olur. Soğuk havalardan kaynaklı su hasarı, sert Anadolu kışları sırasında gerçek bir tehdittir. İşte, borularınızın donma riskini azaltmak için yapmanız gerekenler ve donmaları halinde onları çözmek için ipuçları.

Dış su hatlarını boşaltın

Isıtma sistemi olmayan veya yalıtılmamış alanlardaki su hatları, donma riskini en çok taşıyan boru hatlarıdır. Kış gelmeden önce, dış su hatlarını kapatın ve boşaltın. Dış su hatlarında su bulunmadığından emin olun.

Isıyı açık tutun

Özellikle aşırı soğuklarda evinizdeki sıcaklığı 21 santigrat derecenin üzerinde tutun. Birçoğumuz enerji tasarrufu yapmak için geceleri ısıyı kısıyoruz, ancak çok soğuk hava sıcaklıkları bekleniyorsa bundan kaçınmak en iyisidir. Kendinizi pahalı bir su hasarı onarımı ve sigorta talebinden kurtarabilirsiniz. Isıtmadan elde ettiğiniz tasarruf, su hasarından kaynaklanan zarara göre daha acı verici olabilir.

Musluktan su damlatın

Su donduğunda ve ardından genleştiğinde borular patlayabilir. Ama su devamlı olarak akıyorsa o kadar kolay donmaz. Dışarıda hava çok soğuk olduğunda, soğuk su musluğunun biraz damlamasını sağlayın; küvet musluğu en iyisidir. Su basıncının düştüğünü fark ederseniz, borularınızın donmaya başladığının bir işaretidir. Bu nedenle sürekli bir su akışı sağlamak önemlidir.

İç kapıları açık ve garaj kapılarını kapalı tutun

Isının yapı içerisinde serbestçe dolaşmasını sağlamak için mutfak ve banyo kapılarını açık tutun. Garajınızda su boruları varsa, donmayı önlemek için garajın dışarıya açılan kapılarını kapalı tutun.

Gitmeden önce önlem almayı düşünün

Kimse tatilden su basmış bir eve dönmek istemez, bu yüzden uzun bir süre evden ayrılmadan önce evinizi hazırlayın:

 • Su borularını boşaltmak için ana vanayı kapatın.
 • Evin en üst katından başlayarak tüm muslukları açın ve tuvaletlerin sifonunu çekin.
 • Sıcak su deponuzu boşaltın; giriş valfini kapatın, depo giderine bir hortum bağlayın ve suyu bodrum kat giderine akıtın.
 • Çamaşır makinenizin hortumlarını çıkarın ve suyu boşaltın.
 • Evde yokken bir arkadaşınızdan evinizi kontrol etmesini isteyin.
 • Isıtmayı normalden sadece birkaç derece daha düşük bir sıcaklığa ayarlayın.
 • Mutfak ve banyo dolap kapakları, dolap ve çatı kapılarını açık bırakın, böylece daha sıcak hava sirkülasyonu sağlar.

Açıkta kalan boruları taşıyın

Özellikle geçmişte donmuş borularla ilgili sorunlar yaşadıysanız, açıkta kalan boruları donmaya karşı korumak için kapalı alanlara taşıyın. Gerekirse boru hattını yer altına alın.

Yalıtım boruları kullanın

Bodrum, garaj ve çatı katı gibi evin ısıtılmayan alanlarındaki su borularını yalıtın. Yalıtımlı borular, ısı kaybını azaltmaya yardımcı olur ve sıcaklıklar düştüğünde suyun donmasını önler. Bunu yapmak ayrıca ısıtma faturanızı kesmenize yardımcı olabilir.

Donmuş boruların çözülmesi

Tüm çabalarınıza rağmen, borularınız olağanüstü soğuk havalarda donabilir. Musluklarınızı açtığınızda sadece bir damla su geliyorsa veya su basıncı aniden düşerse, borunuz donmuş olabilir. Donmuş boruyu çözmek için yapmanız gerekenler:

 • Ana su vanasını kapatın.
 • Donmuş boruları bir saç kurutma makinesi, ısıtma yastığı veya portatif ısıtıcı ile ısıtın. Kaynak makinesi kullanmayın; plastik borulara zarar verebilir veya yangına neden olabilir.
 • Donmuş boruya ulaşamıyorsanız veya boru çözülmüyorsa, bir tesisatçı çağırın.
 • Donmuş bir boruyu tedavi ederken en yakın musluğu açık tutun. Eridikçe, musluktan su akmaya başlayacaktır.
 • Evinizdeki diğer muslukları kontrol edin; bir boru donarsa diğerleri de donabilir.
 • Suyu tekrar açmadan önce, kırık veya hasarlı boru olup olmadığını kontrol edin; şüpheniz varsa bir tesisatçı arayın. Evinize daha fazla zarar verme riskini almaktansa, her şeyin yolunda olduğundan emin olmak için biraz para harcamak daha iyidir.
 • Su hasarınız varsa, sigorta şirketinizi arayın.