İstanbul’da sayaçlar uzaktan okunacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) sayaç okuma konusunda teknolojik bir altyapıdan yararlanmaya hazırlanıyor. Nesnelerin interneti uygulamalarının yaygınlaşmasıyla beraber fiziksel fatura okumak da tarih oluyor. İBB, bu kapsamda LoRaWAN adlı uygulamaya geçmeyi planlıyor.

İBB tarafından proje kapsamında İstanbul’a akıllı sayaçlar için LoRaWAN iletişim altyapısı kurulacak. Su ve doğalgaz sayaçlarında uygulanması planlanan projenin telekomünikasyon altyapı kısmını İBB iştiraki İSTTELKOM yürütüyor. Bu sayede sayaçlar uzaktan okunabilecek. Pilot bölgelerde başlatılan uygulamanın kısa sürede İstanbul geneline yayılması bekleniyor.

LoRaWan Altyapısı Nedir?

Nesneleirn interneti uygulamalarının giderek gelişmesiyle verilerin uzak mesafeye güvenilir ve düşük güç tüketimiyle aktarılması konusunda LoRaWAN, Sigfox, NB-IOT gibi, kablosuz haberleşme teknolojileri de öne çıkmaya başladı. ‘Akıllı Şehir’leri oluşturan verilerin birbiri ile iletişimini kurması adına etkin özellikleri ile tercih edilen LoRaWAN (Uzun Menzilli Geniş Alan Ağı) haberleşme sistemi sayesinde akıllı aydınlatma, sulama, park yönetimi, su, enerji ve doğalgaz sayaç okuma/açma-kapama işlemleri gibi birçok alanda hizmet verilebiliyor olacak.