Silivri ve Çatalca’da üreticinin ‘Halk Süt’ sevinci

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına ücretsiz olarak dağıttığı ‘Halk Süt’ için İstanbul Silivri ve Çatalca’daki üreticilerin ürünlerinin kullanılacağının açıklanması, her iki ilçede de sevinçle karşılandı.

Beton ekonomisi yerine üretim ekonomisini ve tarımı destekleyen projelere imza atan CHP’li belediyelere İBB de eklendi. İBB’den yapılan açıklamaya göre, proje kapsamında ücretsiz süt ulaştırılna çocuk sayısı 115 bine ulaşırken, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, artık Halk Süt’ün süt kaynağının Silivri ve Çatalcalı çiftçi olacağını açıkladı. Böylece hem küçük üretici kazanacak hem kır ve kent yoksulu arasında bağlantı kurulacak hem de İstanbullu çocuklara kendi şehrinin meralarında otlayan hayvanlardan gelen en kaliteli süt ulaştırılacak.

Çalışmalarla ilgili bilgi veren İSYÖN A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Günaydın, “İstanbul Damızlık ve Sığır Yetiştiricileri Birliği ile yaptığımız anlaşma çerçevesinde küçük üreticiyi destekleyeceğiz. Süt sağıldıktan sonra, toplama tanklarında biriktirilecek, soğutulacak ve arkasından da kutulanmak suretiyle 100 bin çocuğumuza dağıtılacak. Böylece biz, Bağcılar’da, Esenyurt’ta, Sultanbeyli’de ve 39 ilçemizde yaşayan 100 bin çocuğumuza yine İstanbul’un Çatalca’sında ve Silivri’sinde üretilen sütleri göndermiş olacağız. Bunu sağlamaktan gerçekten büyük mutluluk duyuyorum. En kaliteli otlarla beslenen sütü İstanbul’un yoksul çocuklarına dağıtıyor, böylece kır ve kent yoksulu arasında da doğrudan bir bağlantı kurmuş oluyoruz. Bir yandan İstanbul Büyükşehir Belediyesi bir taraftan Silivri ve Çatalca’da hayata tutunmakta zorluk çeken besiciyi desteklerken, diğer taraftan İstanbul’un 39 ilçesinde ailesinin gelir düzeyi yeterli olmadığı için süte ulaşamayan çocuğun kapısına 1 litre taze süt ulaştırıyoruz.” dedi.