Layers Of Fear VR inceleme

Layers of Fear VR geçen yılın sonlarında yayınlandı, ancak şimdi inceleme fırsatı bulabildik. VR dünyasına artık Half-Life: Alyx önderlik ettiğine göre, benzer bir oyunu incelesek iyi olur diye düşündük.

Layers of Fear VR, tahmin edebileceğiniz gibi Layers of Fear adlı bir PC ve konsol oyununun VR versiyonudur. Orijinal oyun 2016 yılında piyasaya sürüldü ve ardından geçen yıl Layers of Fear 2 adıyla devamı yayınlandı. Layers of Fear ilk olarak Google Daydream’de kısaltılmış ve yoğun şekilde değiştirilmiş bir sürüm olan Layers of Fear: Solitude biçiminde VR’a geldi. Ancak, Layers of Fear VR ile orijinal oyunun tamamı VR’a ilk kez taşınıyor.

Layers Of Fear VR inceleme

Orijinal oyunla karşılaştırınca, Layers of Fear VR ortamda gerçekten çok az değişiklik var. Oyununun mekaniği ilk başta karmaşık gelebilir, ancak alışınca rahat oynanıyor. Öğelerde yer çekimi olmaması ve düşürünce eski konumuna dönmesi hissiyat açısından iyi olmayabilir. Ancak Layers of Fear, Layers of Fear’dır. Yine aynı heyecanı verdiğine hiç şüphe yok.

Layers of Fear’ın resmetmeye çalıştığı hikaye, yeni bir başyapıt üzerinde çalışırken ailesinin konağını keşfeden ve geçmişinin anıları musallat olan bir sanatçı. Ancak evdeki yolculuğunuz, adamın ailesi tarafından perili bir korku labirenti haline gelir. Onun karısı ve kızıyla olan başarısız ilişkisi hakkında daha fazla bilgi edinmek için odadan odaya taşınacak, önemli eserler ve nesneler toplayacaksınız.

layers-of-fear-vr-inceleme-2

Layers Of Fear VR oynanış

Oynanış açısından, zamanınızın çoğunu koridorlarda yürürken ve bir kapının kilitli olup olmadığını kontrol edeceksiniz. Bir kaç sıra dışı istisna dışında, genellikle bir odada bir nesne bulmakla meşgul olacaksınız.

Oyun, görüş alanınız ve aradığınız yere göre ortamlarla değişik şeyler yaparak oynar. Bazen bir çıkma noktasına ulaşırsınız, bir şeyi kaçırıp kaçırmadığınızı iki kez kontrol etmek için arkanıza dönersiniz, arkanızdaki ortamın tamamen değiştiğini görürsünüz. Çok orijinal olmasa da, eğlenceli bir numara. Bu dinamik ve ortam değişiklikleri belki de oyunun en iyi kısımlarından biridir.

layers-of-fear-vr-inceleme-3

Oyunun korku atmosferi söz konusu olduğunda, kaliteli çok sayıda öge var. Bazı ilginç korku seti parçaları var. Daha iyi korku bölümleri oyunun ikinci yarısında geliyor. Oyunun eğlenceli bölümlerinin biri, aynı görünmeye başlayan ve içinde ilginç bir şey olmayan çok fazla dolgu koridoru ve odası tarafından tamponlanıyor olsa da oyun toplam 2-3 saat sürüyor.