Gebze-Darıca metro hattında çalışmalar devam ediyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na devredilen Gebze-Darıca Metro Hattının yapım çalışmaları devam ediyor.

OSB-Gebze-Darıca Metro Hattı, 15.4 KM uzunluğunda ve 11 istasyondan oluşacak. Hattın tünel ve istasyon yapılarının inşa çalışmaları devam ediyor. Şu anda devam eden çalışmalarda üç tane istasyon yapısında kazı çalışmaları yapılıyor.

Proje ile birlikte Darıca Gebze ve Organize Sanayi Bölgesi arasındaki bir ulaşım ve toplu taşıma hattı oluşturulmuş olacak. Hat ile aynı zamanda İstanbul ile Kocaeli de birbirine bağlanacak. Gebze ile OSB’ler Marmaray’la da entegre olacak. Çalışmalar planlanan şekilde ilerlerse proje Eylül 2023’te tamamlanacak.

Sabiha Gökçen’e uzanabilir

Öte yandan, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden alınan bilgilere göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile daha önceden yapılan protokole göre İBB Sabiha Gökçen’e metroyu götürecek, Kocaeli de OSB’den Sabiha Gökçen’e bir hat oluşturacak. Bu planlamanın hayata geçirilmesi için Ulaştırma Bakanlığının çalışmalarını sürdürdüğü belirtiliyor.