En iyi ücretsiz oyunlar 2024

Oyun uzmanlığımızı iyi bir şekilde kullandık ve sizin için en iyi ücretsiz oyunları bulduk. Seçtiklerimiz sadece saatlerce ücretsiz eğlence sunmaz. Ayrıca, size bir kuruşa mal olmadan günlük yaşamın stresinden bir kaçış imkanı da sunacaklar. Bunlar 2024 yılında bulabileceğiniz en iyi ücretsiz oyunlardır.

En iyi ücretsiz PC oyunları, Steam ve Epic Games Store gibi platformlar üzerinden arkadaşlarınızla keyfini çıkarabileceğiniz muhteşem co-op PC oyunlarından premium indie oyunlarına kadar oyun duyarlılıklarınıza uyacak çok sayıda ücretsiz oyundan oluşuyor. Ücretsiz en iyi oyunlar, son derece popüler bazı yapımları da içerir, bedava oyunlar arıyorsanız bu da Steam ve GOG’dan EA’in Origin istemcisine kadar neredeyse her yerde kullanılabilir oldukları anlamına gelir.

Ücretsiz oyunlar, Fortnite gibi ücretsiz oynanabilen Battle Royale oyunlarından Hearthstone gibi çevrimiçi kart oyunlarına kadar çok çeşitli türleri ve stilleri kapsadığından, oldukça çeşitli bir liste hazırladık. Bize güvenin; bunlar, tembellik yapmak istediğiniz gününüzde sizi şımartacak en ucuz eğlence şekli olacak.

Oynaması ücretsiz 33 oyunun yer aldığı listemizdeki tüm oyunlar kendini kanıtlamış oyunlardan oluşmaktadır. Ücretsiz güzel oyunları seçerken, Metacritic puanlarını ve Steam incelemelerini dikkate aldık. Ayrıca günlük oyuncu sayıları da sıralamada rol oynamaktadır. Diğer yandan; çıkış tarihini, halen desteklenip desteklenmediğini ve yeni versiyonunun olup olmadığını da dikkate aldık. Özellikle en iyi bedava 10 oyunu sıralarken çok seçici davrandık.

1. Dota 2

Dota 2

Dota evreni bir WarCraft 3 modundan evrimleşmiş olabilir, ancak Dota 2 kendi varlığıdır ve 2022’nin en iyi ücretsiz oyunlarından biri olarak orada durur. Bu tepeden bakmalı arena savaş oyunu çok dinamik, ciddi turnuva oyuncuları için milyonlarca dolarlık ödül fonları çekiyor. Ancak, sadece en sert oyuncular için değil.

Kısa bir eğitimde, orijinal MOBA’ya rehberler sunan Steam Topluluğu ile nasıl oynayacağınız gösteriliyor. Karmaşık oyun mekaniğinden sıcak bir karşılama veya kolay bir öğrenme eğrisi beklemeyin. Ancak, birkaç arkadaş edinin ve Dota 2, PC tarihinin en büyük çılgınlarından birine bağımlı olmanızı sağlayacaktır.

2. PlayerUnknown’s Battlegrounds

PlayerUnknowns Battlegrounds

PlayerUnknown’s Battlegrounds veya PUBG, oyunun sonunda hayatta kalmayı başarabilen tek bir oyuncunun kazanabildiği ve oyuncu topluluklarının görüşlerinin toplanarak ortaya çıkardığı bir oyundur.

Tüm oyuncular oyuna eşit şartlarda, kelimenin tam manasıyla hiç bir şeyleri olmadan başlarlar; haritanın çeşitli yerlerinde bulunan silah & ekipman ve gereçleri toplayarak tek başlarına hayatta kalma mücadelesi verirler. UNREAL 4 Oyun Motoruna sahip, gerçekçi ve olağanüstü heyecanlı olan bu oyun, 8 kilometre karelik bir harita içerisinde oynanmaktadır.

3. Apex Legends

Apex Legends

Battle Royale oyunlarının 2022’de popüler olduğunu söylemek büyük bir eksiklik olurdu. Ancak, Apex Legends’ın lansmandan sonra bu kadar çabuk ulaştığı başarı seviyesi çok şey konuşuyor. Kesinlikle en iyi ücretsiz oyunlardan biri olarak bu listedeki yerini kazandı. Oyunun kendisi inanılmaz değil, aynı zamanda müthiş Titanfall oyunlarından Battle Royale’ye benzersiz mekanikler getirmekle kalmıyor, aynı zamanda oyunun kendisi bir hafta sonra 25 milyondan fazla oyuncuya ulaştı.

Apex Legends, 60 oyuncuyu devasa bir haritanın ortasına yerleştiriyor, hem muharebe hem de traversal olarak bağımlılık yaratan bir sürü benzersiz yetenekle donatılmış. Tam olarak Fortnite veya PUBG gibi 100 oyuncu savaş royale oyunlarının kaosu değil, ama dengeli hissediyor. Bir şekilde Apex Legends bandwagonuna henüz katılmadıysanız, kesinlikle kaçırıyorsunuz demektir.

4. Team Fortress 2

Team Fortress 2

Oyun açısından eski bir veteriner olabilir, ancak hiçbir şey Team Fortress 2 gibi çılgın bir eğlence sunamaz. Çağının çoğu nişancı oyununun aksine, bu oyunda oyuncular yeni başlayanlara hakaret etmek yerine hala iyi vakit geçirmek için oradalar. Eğlenmek için havalı oyuncak sıkıntısı yok. Sonsuz aptalca ve inanılmaz derecede taze olan, hala nişancı türün krallarından biridir, oynaması ücretsizdir. Tabii ki, en iyi ücretsiz oyunlar 2022 listemize eklemek mantıklı.

Tahmin edebileceğiniz gibi, bazı mikro işlemler de var. Genellikle karakterinizi kişiselleştirmek için kullanılan ek öğeler satın alabilirsiniz. Kendinizinkini bile oluşturabilirsiniz. Eğlenceli ve TF2’ye daha fazla dahil olmanızı sağlıyor. Valve’deki arsız şeytanlar açıkça ne yaptıklarını biliyorlar.

5. Hearthstone: Heroes of Warcraft

Hearthstone Heroes of Warcraft

Hiç Magic the Gathering oynadın mı? Hearthstone, Blizzard’ın ücretsiz olarak çevrimiçi bir sürümünü oluşturma girişimidir. Tipik bir Blizzard teklifi olarak, bu gerçekten etkileyici. Anında cazip, çevrimiçi bir fantezi kart oyunundan bekleyebileceğiniz korkunç öğrenme eğrisinden yoksun.

Hearthstone hızlı oynanır, çok rahat bir görsel yaklaşıma sahiptir ve temel bir kural setinden yararlanır; bunların tümü, özellikle de World of WarCraft hayranıysanız, çok eğlenceli bir kart sunan çok erişilebilir bir kart savaşçısına katkıda bulunur. Özellikle de kartlarını doğru oynayan bir rakibe karşı giderseniz, bu da zor değil, bu yüzden bugüne kadarki en iyi ücretsiz oyunlardan biri için oyumuzu alıyor.

6. Path of Exile

Path of Exile

Path of Exile, Diablo III’ü hatırlatabilecek ücretsiz bir dungeon crawler oyunu ve Skype kulaklıkları ile 2022’de mevcut olan en iyi ücretsiz oyunların çoğundan oldukça farklı. Path of Exile, standart bir çok oyunculu oyundan daha fazla zaman alıyor. Ancak, bir şans verin ve kendinizi takıntılı bulacaksınız.

Saatlerce oynadıktan sonra keşfedilecek gizli mekanikler ve özellikler ve yavaşça ilerlemek için büyük bir yetenek ağacı var. Gerçekten eski Diablo bağımlıları için en iyi ücretsiz oyun. Temel yağma bile kullanılabilir çünkü en basit silahı bile sihirle geliştirme imkanı vardır. Diablo III eziyetinden sıkıldıysanız, kontrol etmek iyi bir şey.

7. Starcraft II

Starcraft II

PC/Mac’te için en popüler oyunlar arasında, Wings of Liberty bölümünün üç bölümünden sadece biri olan rekabetçi bir gerçek zamanlı strateji oyunu olan Starcraft II yer alıyor. Bir zamanlar Güney Kore’de çok yaygındı, ancak League of Legends ve Dota 2 gibi MOBA’lar sahneye çıktığında sahne biraz geriledi. Belki de bu yüzden Blizzard, Starcraft II’yi oynaması ücretsiz iş modeline dönüştürmeye karar verdi.

Yaratıcı bir şekilde tasarlanmış ortamlar ve sadece bir video oyununun anlayabileceği sürükleyici bir anlatımla bir araya gelen sürükleyici strateji oyunu mekaniğinin bir sonucu olarak Starcraft II, en iyilerinden bahsetmemek için tüm dünyada en çok zevk alan eSporlardan biridir. Elbette, bir Blizzard oyunu olarak, erişmek için bir Battlenet hesabına ihtiyacınız olacak. Bunun dışında, hem bölümlerin hem de çok oyunculu oyunun keyfini çıkarabilirsiniz.

8. Rocket League

Rocket League

Rocket League, bağımsız stüdyo Psyonix tarafından geliştirilen ve e-spor alanına odaklanan PS4, Xbox One ve PC için çevrimiçi çok oyunculu bir oyundur. Rocket League, 2015 yazında piyasaya sürüldüğünden beri büyük bir başarı elde etti. Oyunu geliştiren Psyonix şirketi, daha sonra Epic Games tarafından satın alınmıştır.

Hızlı tempolu aksiyon, araba özelleştirme ve çok oyunculu öğeler, onu çocuklar ve gençler için harika bir çekim haline getiriyor. Arabaları ve topu kontrol etmek beceri gerektirse de, her yaş için oynamak nispeten kolaydır. Rocket League’de “Sıradan”, “Rekabetçi” ve “Turnuva” gibi birçok farklı oyun modu bulunur. Kullanıcılar birine karşı tek başlarına veya 2, 3 veya 4 kişilik bir takım halinde oynarlar. Gündelik modlarda sohbet/metin iletişimi çok önemli değildir.

9. Heroes of the Storm

Heroes of the Storm

Blizzard’ın MoBA fenomeninde savaşa dahil olması sadece bir zaman meselesiydi ve Heroes of the Storm ile gerçekleşti: bu kadar uzun süren neydi? Bu, League of Legends ve DOTA 2 arasında karmaşıklık açısından bir yerde oturan şaşırtıcı derecede ulaşılabilir bir e-spor unvanıdır, ancak bildiğiniz ve sevdiğiniz karakterleri oynatma bonusu var.

Doğru okudunuz: Kadro, klasik oyun kütüphanesinin tamamından tamamen Blizzard karakterlerinden oluşuyor. Thrall ve Kerrigan arasındaki kavgada kimin kazanacağını merak ettiyseniz, Fırtına Kahramanları size bu dövüşün savaş alanında nasıl oynandığını gösterebilir. Blizzard onu parktan çıkardı ve gün geçtikçe daha iyi olmaya devam eden en iyi ücretsiz oyunlardan biri haline getirdi.

10. Star Wars: The Old Republic

Star Wars The Old Republic

Star Wars Galaxies sona erdikten sonra Star Wars: The Old Republic MMORPG mantosunu ele geçirdi (huzur içinde yatsın). Ancak, o zamandan beri, ondan önceki birçok MMORPG gibi, oynaması ücretsiz modeli benimsedi. Eğer iç Sith’inizi tatmin etmek istiyorsanız, bunu ücretsiz yapmanın en iyi yolu budur.

Daha fazla oyun içi potansiyel ve oyun sonu içeriği için abonelikler hazır, ancak gerçek en iyi ücretsiz oyun modasında, tüm hikaye görevlerine ücretsiz olarak erişilebilir – şimdi biraz daha uzun sürebilir. Yıldız Savaşları evrenini hiper-profesyonel İmparatorluk Temsilcisi ve Bounty Hunter gibi farklı gözlerden deneyimlemek zaman ayırmaya değer.

11. Genshin Impact

Genshin Impact

Genshin Impact, miHoYo tarafından PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Switch ve iOS ve Android cihazlar için geliştirilmiştir. Oyun, Teyvat’ın büyülü dünyasının sırlarını keşfetmemiz gereken bir aksiyon RPG’sidir. Siz ve arkadaşlarınız başka bir dünyadan Teyvat’a seyahat edersiniz. Varışta ayrılmışsınız ve çıkış yolu yok, cevapları her bir elementin tanrısı olan Yedi’den aramaya karar veriyorsunuz. Nazik bir ruh rehberi olan Paimon’un katıldığı maceranız sizi güzel ormanlar, kalabalık şehirler ve hain zindanlardan geçirecek.

Genshin Impact, sırlarla dolu bir dünyada yavaş yavaş deneyimleyebileceğimiz pek çok macerayla birlikte yürüyebileceğimiz ücretsiz bir açık dünya JRPG’dir. Bu oyunu bu kadar çekici kılan, bize büyük Zelda’yı hatırlatacağı için bu dünyayı yavaş yavaş tanıyacağımız estetiği ve mekanikleridir.

12. Planetside 2

Planetside 2

Destiny’den iki yıl önce, inanılmaz bir destansı birinci şahıs savaşı olan Planetside 2’miz vardı, bu inanılmaz bir oyunun tamamen ücretsiz olduğunu hatırlatmak için her başlattığınızda kendinizi çimdiklemek isteyeceksiniz. Doğal olarak oyun içi satın alımlar var. Ancak, hala oyundaki en büyük savaş alanına girebilir ve başlangıç ekipmanınızla kayda değer bir zaman geçirebilirsiniz.

Düşman üssündeki toplu saldırıya katılmak ve zirveye çıkmak ya da düşman konvoyunun ufukta herhangi bir saniyede gerçekleşebileceği bir dünyada var olmak kadar heyecan verici bir şey yoktur. Planetside 2, ‘özgürlük’ olgusunun düzmece anlamına gelmediğinin kanıtıdır.

13. RIFT

Rift

Başlangıçta World of Warcraft’ı tahttan indirecek oyun olarak karşılandı ve kime sorduğunuza bağlı olarak hala güçlü. İnovasyonu çok yavaş gelişen bir türe girdi ve sizi zorladığında sınıfınızı değiştirmenize izin verdi.

Tüm oyun, dev patron savaşlarını ve tüm bölgelerde yaşayan olayları ayırmaya odaklanmıştır. İşleri diğer MMO’lardan heyecan verici ve benzersiz kılan düzineler arası boyutsal yarıklarla iddialı, heyecan verici ve anıtsal olmasıdır. Ve Rift’in oynaması ücretsiz olduktan sonra bile, Trion her şeyin üstünde kaldı ve herkesin zevk alması için düzenli açılımlar getirdi. Ayrıca, bir landshark sürebilirsiniz.

14. Paladins

Paladins

Paladins’in neden çok fazla acı çektiğini görmek zor değil, çünkü Overwatch ile benzerlikleri var. Aynı zamanda, takım tabanlı nişancı sistemi de Blizzard’ınkinden kesinlikle farklıdır. Yetenekler, tahsil edilebilir bir kart sistemine göre yükseltilir ve her karakterin oyun biçimini tamamen değiştirebilir. Dahası, Overwatch’ın aksine, Paladins tamamen ücretsizdir.

Kozmetik eşyalar gerçek dünya para birimiyle satın alınabilirken, diğer her şeyin kilidi sadece oynayarak açılabilir. Örneğin, Paladins’e tek bir temel kart destesi ile başlayacaksınız ve oradan daha etkileyici desteler açacaksınız. Oyunda yer alan günlük görevleri ve başarıları tamamladığınız sürece, karakterlerinizi daha benzersiz ve yetenekli hale getirmek için daha fazla kart, kostüm ve silah derisi satın almak için kullanılabilecek Radiant Chests ve Gold ile telafi edeceksiniz.

15. Lord of the Rings Online

Lord of the Rings Online

Oynaması ücretsiz oyunlar olarak piyasaya sürülen veya yeniden piyasaya sürülen çok fazla MMO var. Ancak, Yüzüklerin Efendisi Çevrimiçi başka bir görünümü hak eden başlıklardan biridir. Zaten kendi başına inanılmaz bir oyun, ama aynı zamanda piyasadaki daha olgun MMO’lardan biri.

Sonunda, macera paketlerinin kilidini açmak için ödeme yapmanız gerekecek. Ancak, abonelik ücreti yoktur ve ön maliyet yoktur, bu da 2022’nin kontrol etmenizi istediği en iyi ücretsiz oyunlardan biri olmasını sağlar. Lansman sırasında kaçırdıysanız veya o zamandan beri oynamayı bıraksanız bile, başka bir şans vermenin zamanı geldi.

16. Counter-Strike: Global Offensive

Counter-Strike Global Offensive

Counter Strike: Global Offensive, Amerikan şirketi Valve Corporation tarafından geliştirilen birinci şahıs çok oyunculu nişancı strateji video oyunudur. Global Offensive versiyonu, 20 yıl önce çıktığında öncülüğünü yaptığı takım tabanlı aksiyon oynanışını genişletti. Son 12 yıl boyunca dünyanın en çok oynanan oyunlarından biri olmaya devam etti ve rekabetçi turnuvalarda lider bir rol oynadı.

Counter-Strike’ın dördüncü versiyonu, orijinal oyundan 12 yıl sonra PC’ye gelirken, onu fenomen yapan formülü koruyor ama aynı zamanda yeni içerik ekliyor. Görsel bir sıçramaya izin veren, de_dust gibi klasik haritaları yenileyen ve yeni haritalar, hizipler ve oyun modları ekleyerek milyonlarca oyuncuyu teröristler ve kolluk kuvvetleri arasındaki takım maçlarına yeniden dahil etmeye çalışan yeni bir grafik motoru kullanıyor.

17. Destiny 2

Destiny 2

Tam olarak açık bir dünya oyunu olmasa da, Destiny 2 benzer bir konsepti izleyerek oyuncuların özgürce dolaşmasına ve görevleri almak veya sadece amaçsızca keşfetmek için farklı yerlere gitmesine izin veriyor.

Bu çevrimiçi çok oyunculu fps, görevlere başlamanıza veya katılmanıza, arkadaşlarınıza koşmanıza, diğer oyuncuları takip etmenize ya da karşılaştığınız kötü adamları ortadan kaldırarak istediğiniz gibi davranmanıza izin verir. Grafikler de oldukça iyi; şüphe yok ki bu, mikro işlemlerden yararlandığı için sadece ücretsiz olan AAA düzeyinde bir oyun. Ve bölümler bu sefer daha iyi.

18. War Thunder

War Thunder

War Thunder bir hava ve kara savaşı video oyunudur ve deniz kısmında, tercihen atari tarzındadır, ancak oyuncu isterse gerçekçi veya simüle edilmiş bir oyun modu seçebilir. Gaijin Entertainment tarafından geliştirilen War Thunder, oynaması Ücretsiz bir Devasa Çok Oyunculu Çevrimiçi video oyunudur.

War Thunder’da uçaklar, kara kuvvetleri ve gemiler, rekabetçi gerçekçi savaşlarda işbirliği yapıyor. 800’den fazla araç ve çoğu özel olan çok çeşitli savaş durumları arasından seçim yapabilirsiniz. Kendinizi bir bombardıman uçağının kulesinden takip edenleri biçerken, yerdeki takım arkadaşlarınızı uçaksavar toplarıyla hava saldırısına karşı korurken, çok sayıda roketatardan oluşan bir ateş fırtınasıyla düşman uçaklarını düşürürken veya bir düşman savaş gemisini batırmaya çalışırken bulabilirsiniz.

19. Smite

Smite

Her panteondan Tanrılar, Dota/MOBA’dan ilham alan ücretsiz bir çatışmada onu öldürmek için Smite’de bir araya gelir. Smite etkileriyle oldukça açık olsa da, bize FPS’yi Tribes Ascend’i parçalayan aynı geliştiriciden geliyor, hala tamamen farklı bir canavar.

Kamera bu sefer karakterlerin arkasında, bu da efendinize bir fare ile yön vermekten daha doğrudan bir bağlantı kurmanızı sağlar. Ancak, ilhamını oynadıysanız ya da stil hakkında bir fikir edinmenin bir yolu varsa, bu fikir size tanıdık gelecektir. Tanrılar arasında Zeus, Thor, Kali, Artemis ve… Aşk tanrısı var mı? En azından kendi pruvası var…

20. Crusader Kings II

Crusader Kings II

Crusader Kings II’den bahsettiğimizde, hem Microsoft Windows hem de Linux ve/veya Mac olmak üzere Paradox Interactive çalışanları tarafından özel olarak PC için geliştirilmiş gerçek zamanlı strateji türünde yer alan bir video oyunundan bahsediyoruz. 14 Şubat 2012’de satışa çıktı. Crusader Kings II, Paradox’un genellikle yarattığı ürünlerin ardından geliyor ve bu sefer bizi belirli bir zaman diliminde yer alan yeni bir tarihi hanedanlığın komutasına koyuyorlar.

Oyun 769’dan 1453’e gidiyor. Oyun yeni versiyonunun çıkmasıyla ücretsiz oldu. Oyunda, savaşlardan hanedan çatışmalarına veya evlilikler, cinayetler gibi (küçük olarak sınıflandırabileceğimiz) diğer konulara kadar uzanan en ilginç ve karmaşık mekanikleri masaya yatırıyor. Hanedanlığının nihai sonucu, oyuncunun her zaman yaptığı eylemlere, erken bitip bitmeyeceğine veya düzgün bir şekilde gelişip gelişmeyeceğine bağlı olacaktır.

21. Fortnite

Fortnite

Battle Royale şu anda çok popüler ve Epic Games, Fortnite Battle Royale ile mükemmelliğe kavuştu. Başlangıçta Fortnite için bir çeşit eklenti olarak tasarlanan Battle Royale, kimsenin beklemediği bir şekilde patladı, 2022’nin sunduğu en iyi ücretsiz oyunlar arasında hızla yerini aldı. Fortnite Battle Royale tamamen basit bir senaryoya dayanıyor: 99 oyuncu ile bir haritaya düşersiniz ve sona kalan oyunu kazanıyor.

Metrik başarısından dolayı Epic Games, yeni oyun modlarını ve yeni özellikleri sürekli olarak entegre etmek için çok çalışıyor. Örneğin, Oyun Alanı modunu ele alın; sizi haritaya bırakır ve taşkınlar açılmadan ve katliam başlamadan önce belirli bir süre için yapılar inşa etmenizi sağlar. Özellikle harika olan şey, Fortnite ile hangi platformda olduklarına bakılmaksızın arkadaşlarınızla oynayabileceğinizdir.

22. Lost Ark

Lost Ark

Lost Ark, Tripod Studio ve geliştirici Smilegate’in bir yan kuruluşu olan Smilegate RPG tarafından ortaklaşa geliştirilen bir bilgisayar oyunudur. Oyun, Aralık 2019’da Güney Kore’de piyasaya sürüldü, ancak Avrupa ve Amerika’da Şubat 2022’ye kadar gelmedi. Bu kıtalarda oyun, video oyunlarının geliştirilmesine ve dağıtımına adanmış Amazon bölümü olan Amazon Games tarafından yayınlandı.

Oyun, Devasa Çevrimiçi Aksiyon RPG anlamına gelen MMOARPG olarak bilinen oyundur. Bu nedenle, bir ortaçağ fantezi dünyasında geçen, gelişen karakterler ve beceri ağacı gibi RPG unsurlarına sahip, 2.5D izometrik bir görünüme sahip, yani her şeyin göründüğü bir hava kamerasına sahip ancak hafifçe eğimli bir aksiyon oyunudur.

23. World of Warships

World of Warships

World of Warships, World of Tanks ve World of Warplanes’in yaratıcıları Wargaming’in bir oyunudur. Bu sefer bizi 2. Dünya Savaşı döneminden kalma gemilerle deniz savaşına ve gemilerimizi denizlerde yönetmek için internet üzerinden yapılan savaşlara götürecek. Savaş alanında başarılı olmak için avantajlarından yararlanmak zorunda olan, her türden ve farklı özelliklere sahip gemilerimiz var.

World of Warships, Wargaming tarafından yayınlanan ücretsiz bir çok oyunculu çevrimiçi savaş gemisi oyunudur. Gemiler ve silahlar, Birinci Dünya Savaşı öncesi, İkinci Dünya Savaşı sonrası yılları ve 1950’lerin başlarını temsil ediyor.

24. The Elder Scrolls: Legends

The Elder Scrolls Legends

“Öğrenmesi kolay ama ustalaşması zor” inanılmaz derecede popüler bir koleksiyon kart oyunu (CCG). Bunlar, yayıncı Bethesda Softworks’ün The Elder Scrolls: Legends’ı tanımlamak için kullandığı kelimeler. Firmanın sevilen RPG franchise’ından ilham alan bir CCG, Elder Scrolls: Legends, oyuncuları, strateji geliştirme söz konusunda zorluyor.

Ve daha fazla Skyrim istiyorsanız, Yaşlı Parşömenler için Skyrim Kahramanları’nın genişlemesini öğreneceksiniz: Efsaneler, bazıları Aela the Huntress, J’Zargo ve Delphine gibi tanıdık yüzler olan 150 ek kartta toplanıyor. Şüphesiz bu, en iyi ücretsiz oyunlar listemizde yerini aldı.

25. Valorant

Valorant

Eşsiz bir deneyim yaratmak için benzer oyunlardan öğeleri bir araya getiren bu oyun, Riot Games’in nişancı türüne ilk girişidir. Oyun ilk olarak Ekim 2019’da “Project A” olarak duyurulmuştu ve League of Legends geliştiricisi Riot Games birkaç ay sonra resmi olarak Valorant olarak duyurdu. Overwatch, Counter-Strike: Global Offensive ve tabii ki League of Legends öğelerini birleştiren post-modern bir oyun gibi.

Bir takımın saldırdığı ve diğerinin savunduğu 5’e 5 çok oyunculu birinci şahıs nişancı (FPS) oyunudur. Ana oyun modu olan Search and Destroy, CS:GO’ya çok benzer. Saldıran takımın amacı, bir bomba (sivri uç adı verilir) yerleştirip patlatmak, savunan takım ise bundan kaçınmaya çalışmaktır. Savaş açıp açmamaya bakılmaksızın, herhangi bir zafer koşulu karşılanmadan bir filo elenirse, karşı filo kazanır.

26. World of Tanks

World of Tanks

World of Tanks, başlığından da tahmin edebileceğiniz gibi farklı bir MMO türüdür. Savaşa girmek için geniş bir dizi savaş makinesiyle takım tabanlı, çok oyunculu aksiyonlar bekliyor ve yeni oyuncular hemen savaşa girebiliyor. Yükseltme sistemi, her zaman tüm bir ordu tarafından kuşatılırken, yalnızların savaş alanında yapamayacağını hatırlatmak için kişiselleştirmenizi sağlar.

Bazı premium tanklar sadece birkaç dolar gerektirirken, diğerleri biraz daha bozuk para gerektirir. Yapımcı Wargaming’in World of Tanks meraklılarından nasıl para kazandığını görebilirsiniz. Yine de, bu şu anda en iyi ücretsiz oyunlardan biri olmasını engellemiyor.

27. Call of Duty: Warzone

Call of Duty Warzone

Call of Duty: Warzone, PC, PlayStation 4 ve Xbox One için Infinity Ward ve Activision tarafından 150 oyuncuya kadar birinci şahıs nişancı battle royale aksiyon video oyunudur. Modern Warfare dünyasında devasa bir savaş arenasına sahip oynaması ücretsiz bir oyun; Devam edin, kendinizi tepeden tırnağa silahlandırın, ödülleri yağmalayın ve zirveye ulaşmak için savaşın.

Call of Duty: Warzone, Activision’ın birinci şahıs aksiyon video oyununun ücretsiz ve battle royale versiyonudur. En iyi haritalardan bazılarını toplayan dev bir sahnede savaşmaya davet ediyor ve 150 kişilik oyunları içeren bir mücadelede en iyi oyuncu olmaya davet ediyor. Solo ve parti modları ve Modern Warfare’den alınan bir cephanelik ile konsollarda ve PC’de bir hit.

28. Overwatch 2

Overwatch 2

Overwatch 2, Blizzard Entertainment tarafından 4 Ekim 2022’de yayınlanan ücretsiz bir video oyunudur. PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X|S ve Nintendo Switch’te mevcuttur.

Overwatch 2, Blizzard’ın kahramanlara dayalı nişancı oyununun devamı niteliğindedir, birinci şahıs aksiyon türünde bir başarı elde etmiş olup, artık sadece çevrimiçi rekabetten daha fazlası için konsollara ve PC bahislerine gelmektedir. Overwatch 2, ilk kez işbirlikçi PvE özelliğinde görevlerle dolu bir hikaye modu içeriyor ve ayrıca geniş ve karizmatik kahraman listesinde bir yetenekler ve seviyeler sistemi başlatıyor.

29. Dauntless

Dauntless

Dauntless, Monster Hunter World sayesinde PC’de bir gecede başarılı oldu. PC’nizde ücretsiz ve daha kolay olan oldukça benzer bir deneyim sunar. Habitatları korumaya çalıştığınız Monster Hunter: World’ün açık çevreci odağından uzaklaşan Dauntless, işleri biraz basitleştirir, sadece bir insan kolonisini korumak için sizi öldüren devler ile görev yapar.

Oyunun kendisi de çok daha basittir, Monster Hunter serisinde sevdiğiniz veya nefret ettiğiniz daha geniş oyun sistemlerine nazaran ücretsizdir. Serinin ana DNA’sı duruyor: canavarları avla, zanaat malzemeleri. Şu anda sahip olmak için en iyi ücretsiz oyunlardan biri haline geldi.

30. League of Legends

League of Legends

Sana Warcraft III modunu, Dota’yı getiren insanlardan gelen bu çığır açan ücretsiz oyunda şampiyonunu seç ve savaşa katıl. League of Legends’ın otomatik çöpçatanlığı, karakterlerin muhtelif oyuncu kadrosu ve enfes haritalar, son birkaç yılda çok oyunculu bir dev yarattı ve 2022’nin en iyi ücretsiz oyunlarından biri.

Emin olmak için agresif bir oyun deneyimi, ancak harika ekip çalışmasını ve dikkatli taktikleri ödüllendiren bir deneyim. Biraz öğrenme eğrisi de var, ancak oyuna ayak bastıktan kısa bir süre sonra heyecan verici bir yolculuğa çıkacaksınız. Dota 2 gibi, League of Legends birçok üst düzey oyuncuyu çekiyor ve en iyi turnuvalar 1 milyon doların üzerinde ödül havuzları sunuyor. Esporların tuhaf dünyası, ha?

31. Gwent: The Witcher Card Game

Gwent The Witcher Card Game

Cadılar, büyücüler, şövalyeler ve hatta canavarlardan oluşan bir orduya komuta edin ve ele alınan kartları kullanarak onları destansı bir savaşa götürün. Ne de olsa bu bir kart oyunudur. Başlangıçta The Witcher 3: Wild Hunt’ın içinde bir oyun olan Gwent, çılgınca popüler olan fantezi oyununun bağımsız bir yanına dönüştü.

Online olarak diğer oyunculara karşı oynarsınız ve her turu kazanmak için rakibinizden daha fazla puan kazanmanız gerekir. Üç turdan ikisini kazanan oyuncu galip gelir. Başlangıçta Gwent yalnızca Microsoft Windows, PlayStation 4 ve Xbox One için mevcuttu. Ancak, iOS kullanıcıları artık katılabilir.

32. Brawlhalla

Brawlhalla

Nintendo Switch’iniz olmadığından, tüm arkadaşlarınızın Super Smash Bros Ultimate oynamasını izleyerek aksiyonu kaçırdınız mı? Brawlhalla ile şanslısınız. Brawlhalla, Nintendo’nun klasik franchise’ından biraz ilham alan 2-8 oyunculu bir 2D dövüş oyunudur.

Birkaç saat geçirmek için son derece eğlenceli bir yol. Bir esports ligiyle, her zaman karşı koyacağınız insanlara sahip olacağınızdan emin olabilirsiniz. Bir arkadaşınızın kanepesinde biraz Smash oynamakla aynı olmayabilir, ancak zaman ayırmaya değecek kadar yakındır. Bu yüzden Brawlhalla en iyi ücretsiz oyunlar listemize girer.

33. Robocraft

Robocraft

World of Tanks’i sevdiğinizden veya nefret ettiğinizden bağımsız olarak, en iyi ücretsiz oyunlar listemize layık bir ek olan Robocraft’ın geleneksel araç savaşını aldığınızda ve onu tamamen yeni bir şeye çevirdiğini öğrendiğiniz için mutlu olacaksınız. Bağımsız geliştirici ve yayıncı Freejam’tan Robocraft’ta jet arabaları, tanklar, uçan savaş gemileri, helikopterler ve uçağı kontrol etmenizi sağlar.

Bunu yaparken, zamanınızın çoğunu çevrimiçi olarak diğer oyuncularla mücadele etmek için harcayacaksınız. Araç tabanlı bir Fortnite gibi, basit bir hazırlama arayüzü kullanarak 250 ön ayarlı blokun farklı kombinasyonlarıyla da oynayacak ve seçtiğiniz aracı seçtiğiniz silahlarla donatmanıza izin vereceksiniz. Benzer şekilde, Robocraft 50 üyeye kadar klan oluşturmanıza veya katılmanıza izin verir. Bu klanlar içinde arkadaşlarınızı ‘partilere’ davet edebilir ve diğer takımları yenmek için işbirliği içinde oynayabilirsiniz.