Oyunlarda ping düşürme yolları

İki yıldan fazla bir süredir 300ms ping ile League of Legends oynadım. Ancak, nihayet bu dayanılmaz ping’i düzeltmeye ve noob gibi oynamayı bırakmaya karar verdim. Kolay değildi, ancak bir sürü araştırmadan, topluluk etkileşimlerinden, birden fazla oyun destek temsilcisiyle sohbet etmeden ve bazı deneylerden sonra, 70 ms’ye kadar pingi düşürmeyi başardım.

Mükemmel bir internete sahipsiniz, ancak en sevdiğiniz çevrimiçi oyunu oynarken (sadece lol değil dota 2 ya da cs:go oynarken de olabilir) hala yüksek ping ile karşı karşıyaysanız, bu yazı tam size göre. Aşağıda, çevrimiçi oyunlarda ping’i azaltmanın ve oyununuzda anında tepki verme yeteğinizi geri getirmenin bazı yollarını paylaşacağım.

Makaleyi iki bölüme ayırdım. Öncelikle, ping’i azaltmak için ipuçları ve püf noktaları paylaşacağım, eğer oyun oynarken her zaman yüksek ping ile karşılaşırsanız, bu bölüm size yardımcı olacaktır.

İkinci olarak, PC’nizde veya ağınızda ping’inizi etkileyebilecek sorunları paylaşacağım. Eğer ping’iniz iyiyse, fakat yakın zamanda yükselmeye başladıysa, ikinci bölüm size yardımcı olacaktır.

Yüksek Ping’i Düşürme Yöntemleri

İnternet bağlantınızın yanı sıra ping’inizi etkileyebilecek diğer birçok faktör vardır ve önce bu faktörlerle başa çıkmanıza yardımcı olacağım:

Ethernet kablosu ile bağlantı

Ethernet kablosu bağlantısı genellikle çevrimiçi oyunlar için tercih edilir. WiFi bağlantısı, yakındaki elektronik cihazlar, duvarlar ve hatta yönlendiriciden uzaklık gibi birçok gerçek dünya girişimlerine eğilimlidir. Ethernet kablosu ile doğrudan bağlantı, her türlü paraziti ortadan kaldırır ve mümkün olan en iyi hızı elde etmenizi sağlar.

ethernet-kablosu

Modem ile birlikte gelen ethernet kablosunu kullanabilirsiniz, ancak bir şekilde kaybettiyseniz, yine de 20 liradan daha düşük bir fiyata yeni bir kablo satın alabilirsiniz. Bununla birlikte, sağlam ve 600MHz hızında derecelendirilmiş kaliteli bir kablo aldığınızdan emin olun.

Alternatif olarak, modeminizdeki WiFi’yi devre dışı bırakabilir ve ethernet üzerinden bağlanabilirsiniz. Her modemin farklı bir arayüzü olduğundan, nasıl yapılacağı konusunda kesin talimatlar veremem. Ancak size bir ipucu vermek için yönlendirici ayarlarına erişin ve WiFi seçenekleri/ayarları altında WiFi’yi devre dışı bırak seçeneğini arayın.

Bant genişliğini kullanan diğer cihazları ortadan kaldırın

WiFi’nizi kullanarak oyun oynamak istiyorsanız, ağa bağlanabilen tüm cihazlarda WiFi’yi kapatmanızı öneririm. Ağınızı kullanan başka bir uygulama veya cihaz, ihtiyaç duyacağınız bant genişliğini yiyeceği için ping dalgalanmasını artırabilir. Diğer cihazlardaki arka plan işlemleri yine de bant genişliğini tüketebileceğinden WiFi’yi kapatmak önemlidir.

İkinci olarak, PC’nizdeki tüm uygulamalardan çıkın ve arka plan uygulamalarının kaynakları tüketmediğinden emin olun. Windows’da, arka plan işlemlerini aramak için görev çubuğunu ve görev yöneticisi (Ctrl + Shift + Esc) işlemleri bölümünü kontrol edebilirsiniz.

Doğru sunucuya bağlanın

Temel olarak, konumunuz ile sunucu arasındaki mesafe gecikmeyi belirler. Oyun sunucusundan ne kadar uzakta olursanız, o kadar yüksek ping elde edersiniz. Bunu düzeltmek için, geçerli konumunuza en yakın olan bir sunucu bulmanız ve orada bir hesap oluşturmanız gerekir. Neyse ki, oyun sunucuları genellikle coğrafi konumlarına göre adlandırılır, bu nedenle en yakın olanı bulmak kolaydır.

Hesabınızı taşıma konusunda yardım almak için oyunun oyuncu destek ekibiyle de iletişim kurabilirsiniz. Benim durumumda, ping gelişimimin çoğu, benimkine yakın bir ülkede bir sunucuya geçtikten sonra gerçekleşiyor.

Oyun VPN’i kullanma

Bir VPN genellikle internet bağlantısını yavaşlatmasına rağmen, sorun varsa bağlantıyı temizlemeye de yardımcı olabilir. ISS’nizin bağlantınızı daraltma veya sizi sıkışık ağlar üzerinden yeniden yönlendirme olasılığı vardır. Bu durumda, bir oyun VPN’i deneyebilirsiniz.

Bağlantım temiz gözüktüğü için kişisel olarak bir oyun VPN’i hiç denemedim. Bununla birlikte, birçok kullanıcı bir oyun VPN’si kullanarak %70’e kadar ping iyileştirmesi elde etti. Ne yazık ki, şu anda güvenilir bir ücretsiz oyun VPN’i yok.

Yüksek ping sorununa çözüm

Yakın zamanda yüksek ping ile karşılaşmaya başladıysanız veya ara sıra gerçekleşiyorsa, ağınız veya PC yapılandırmanızla ilgili bir sorun olabilir. Aşağıda bazı düzeltmeler verilmiştir:

PC’ye temiz bir reset atın

Son zamanlarda, bir yazılım aracının arka plan hizmeti nedeniyle 5000 ms’ye kadar ping ile karşılaştım. Neyse ki, reset atınca hizmet devre dışı kaldı ve sorun çözüldü. Benzer bir şey size de oluyor olabilir.

PC’ye reset atmak, ping’inizle uğraşabilecek tüm üçüncü taraf başlangıç uygulamalarını ve hizmetlerini devre dışı bırakır.

PC ve modemin aşırı ısınmadığından emin olun

Aşırı ısınan bir PC veya modem gecikmelere neden olur. Yapman gerekenler işte burada:

Modemin aşırı ısınması Modem sürekli olarak açıksa, ısınması normaldir. Sadece 15-30 dakika boyunca kapatın ve tekrar açın. Tekrar hızlı bir şekilde ısınırsa, bir donanım sorunu olmalıdır. Modemi kontrol ettirin veya değiştirin.

PC’nin aşırı ısınması Isınan PC’yi soğutmanın birçok yolu vardır. Soğutma sisteminde arıza olabilir. İşlevini kaybeden veya eskiyen PC parçaları aşırı ısı oluşturabilir. Fan hızını arttırabilirsiniz.

Tüm sürücüleri güncel tutun

Donanım sürücüleri, bilgisayar oyunlarında, özellikle grafik ve ağ bağdaştırıcısı sürücülerinde önemli bir rol oynar. Tüm PC sürücülerinizin güncel olduğundan emin olmanız gerekir.

Bunu manuel olarak yapabilmenize rağmen, IObit Driver Booster gibi bir üçüncü taraf sürücü güncelleme yazılımı kullanmanızı tavsiye ederim. Araç otomatik olarak bozuk veya eski sürücüleri arayacak ve bunları güncel sürücülerle değiştirecektir.

Bilgisayarınızı temiz tutun

Zamanla, PC’nizin performansını ve üzerinde çalışan oyunları etkileyebilecek önemsiz verilerle karışır. Gereksiz verileri silerek bu işi yapabilirsiniz.

ISS’nize başvurun

Ayrıca internet servis sağlayıcınızda bir sorun olabilir. ISS’nizi arayın ve bir sorun olup olmadığını sorun, ya da belki bu konuda yardımcı olabilirler. Genellikle uzaktan resetleme yaparak çözüm arıyorlar.

Bu adım özellikle normalden daha yavaş internet hızı (internet hızını kontrol edin) alıyorsanız faydalıdır. Ayrıca, ISS’nizden sorunu bulmak için PC yapılandırmanızı ve ağ yapılandırmanızı kontrol etmesi için bir görevli göndermesini isteyebilirsiniz.

Bu yöntemler işe yaramadıysa, resetleme size yardımcı olabilir. Hem PC hem de modem ping’inizi normal tutmakla ilgilidir, her ikisini de reset atmak yazılımla ilgili her türlü sorunu çözmelidir.

Ancak, PC ve modemi sıfırlamanın PC’nizdeki tüm verilerin silinmesine ve modemin yapılandırmalarınızın sıfırlanmasına yol açacağını unutmayın.

Modemi resetleme

Çoğu modemin arkasında veya altında bir reset düğmesi bulunur. Bir deliğin içinde olmalıdır, bu yüzden itmek için bir ataç veya benzer bir nesne kullanmanız gerekecektir. Modem yeniden başlatılana kadar resetleme düğmeyi basılı tutun.

modem-reset

Windows PC’yi resetlemek

PC’nizde ping sorunu olmadığı bir zamana geri yüklemenizi tavsiye ederim. Daha güvenlidir ve tüm verilerinizi riske atmaz. Geri yükleme işe yaramadıysa, tam bir resetleme gerekebilir.