Esenler Otogarı yeni hali – Fotoğraflarla büyük değişim

Esenler Otogarı’nı kiracı olarak işleten özel şirketin sözleşmesi sona erdiği için 2019 yılı Eylül ayında yönetimi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) geçen Büyük İstanbul Otogarı’nda (Esenler Otogarı), devasa bir yenileme çalışması gerçekleştirildi.

2019 yılından bu yana yapılan çalışmalar sonucu, Esenler Otogarı’nın eski hali ile yeni hali arasında akla kara kadar fark oluştu. Son 25 yılda ihmal edilen İstanbul Bayrampaşa’daki Esenler Otogarında yapılan bakım, onarım ve yenileme çalışması tamamlandı.

esenler-otogari-yeni-hali-2

Çalışmalar kapsamında asfalttan, yağmursuyu kanallarına kadar otogarın altyapısı tamamen elden geçirildi. Toplam 55 bin ton asfalt serimi ve 35 bin metrekare tretuvar yenilemesi yapıldı. Otogarın yeni ışıklandırması gece saatlerinde havadan görüntülendi.

Günde 3 binden fazla insanın kullandığı Büyük İstanbul Otogarı, şoförlerden muavinlere kadar dinlenme odaları ile iyi bir çalışma ortamı da sunuyor. Yönetimi İBB iştiraki Boğaziçi Yönetim AŞ tarafından gerçekleştirilen otogarda, çeşitli etkinliklerin düzenlendiği alanlar da yapıldı.

Otogarda son olarak 10 binden fazla kitap bulunan Evliya Çelebi Kütüphanesi ile bir spor salonu açıldı.

esenler-otogari-yeni-hali-3

Esenler Otogarı yeni hali

Daha önce otogarda teftişler yapan ve olumsuz manzaralara tanıklık eden İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Böyle bir yere çocuğum girmez, eşim girmez. 16 milyon İstanbullunun çocuğu, eşi buraya nasıl girsin? Ha benim çocuğum ha başkasının eşi, kimsenin ailesi girmez. Burada huzurla ilgili sıkıntı var. Burası artık fonksiyonunu yitirmiş” demişti.

İBB, kentin karayolu üzerinden dışa açılan kapısı Büyük İstanbul Otogarı’nda yaptığı yenileme çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Dev tesiste, asfalt kaplama, tretuvar yenilme, yağmursuyu kanallarının onarım ve yenilenme işleri gerçekleştirildi.

Yönetimi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) geçtikten sonra yılların harabesi Büyük İstanbul Otogarı’nda hummalı bir yenileme çalışması gerçekleştirildi. Sorunlu unsurlardan arındırılan otogarda, onarım ve yenileme çalışmaları tamamlandı. Son 25 yılda ihmal edilen İstanbul Bayrampaşa’daki Esenler Otogarı, uzun zaman sonra hizmet gördü.

Geçmişte güven içinde hareket edemediği Büyük İstanbul Otogarı yenilenerek güvenli bir hale getirildi.

esenler-otogari-yeni-hali-4

Büyük İstanbul Otogarına Atatürk heykeli

esenler-otogari-ataturk-heykeli

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından devralınan Bayrampaşa’daki Büyük İstanbul Otogarı baştan aşağı yenilendi. Otogara son olarak Atatürk heykeli dikildi. Atatürk heykelinin olduğu cepheye bir de Atatürk posteri asıldı.

Büyük İstanbul Otogarında İBB tarafından devralındığından beri yapılan yenileme çalışmalarıyla tuvaletler yenilendi, tüm zemin asfaltı yeniden yapıldı, otogar binasının duvarları tamir edildi ve boyandı. Son olarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk heykeli dikilerek otogardaki yenileme tamamlandı.

Esenler Otogarı eski hali – yeni hali

Esenler Otogarı’nın eski ve yeni halinin karşılaştırmasını aşağıda görebilirsiniz. Solda eski hali (döküntü ve harabe) ve sağda yeni hali (modern, temiz ve sağlıklı) görebilirsiniz.

SOLDA ESKİ HALİ -> SAĞDA YENİ HALİ

esenler-otogari-eski-hali-yeni-hali-1
esenler-otogari-eski-hali-yeni-hali-2
esenler-otogari-eski-hali-yeni-hali-3
esenler-otogari-eski-hali-yeni-hali-4
esenler-otogari-eski-hali-yeni-hali-5
esenler-otogari-eski-hali-yeni-hali-6
esenler-otogari-eski-hali-yeni-hali-7
esenler-otogari-eski-hali-yeni-hali-8
esenler-otogari-eski-hali-yeni-hali-9
esenler-otogari-eski-hali-yeni-hali-10