Pendik’te zemin sağlamlığı nedir?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından Pendik’in zemin sağlamlığı ile ilgili bir rapor hazırlandı. Rapora göre, Pendik’te zeminin sağlam olup olmadığı belli oldu. Pendik zemin raporu hakkında tüm detayları haberimizde öğrenebilirsiniz.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı tarafından yapılan araştırmaya göre, Pendik’te hangi mahallelerin zemininin daha sağlam olduğu ortaya çıktı. İBB’nin hazırlattığı rapor ile Pendik’in mahallelerinin zemin durumu incelendi.

Pendik zemin sağlam mı?

Rapora göre en sağlam zemine sahip mahalleler, sahilin üst kesimiyle E-5 yolu arasındaki bölgenin batı tarafında kalan kısmı olduğu ortaya çıktı. Ayrıca köyler bölgesinin zemini de oldukça sağlam çıktı. İlçenin doğusu ve sanayi bölgelerinin zemini ise pek sağlam görünmüyor.

Sismik uygulamalar sonrasında elde edilen sonuçlarda zemin yenilmesi riski (Heyelan, sıvılaşma, oturma, plastik Vb.) taşıyan zeminler Vp/Vs oranı 3 ten büyük veya Vs kayma dalga hızı 350m/s den daha düşük olduğu birçok araştırmacı tarafından belirlenmiştir.

Aşağıda bulabileceğiniz Pendik zemin haritasında ifade edildiği gibi, mavi daha sağlam, kırmızı ise daha kötü zemini gösterir. Haritada zemin üzerinde yapılan boyamayı takip ederek hangi mahallenin zemininin daha sağlam olduğunu anlayabilirsiniz.

Pendik zemin haritası

Yapılan çalışmada Pendik’in zemin durumunu ele almak için Vs30 olarak adlandırılan ve en üst 30 metredeki zemin tabakalarının ortalama kesme dalgası hızı parametresi cinsinden ifade edilen bir bilimsel parametre kullanıldı.

Bu parametre, deprem tehlikesi belirleme kısmında kullanılan yer hareketi tahmin modellerinin bir girdisini teşkil eder ve bu parametre kullanılarak yer hareketi tahminleri doğrudan yüzeyde, yani zemin etkileri yansıtılmış olarak tahmin edilir.

Pendik zemin haritası

Bu kapsamda çalışmada Pendik ilçesine ait zemin haritası üzerinde Vs30 dağılımını gösteren Pendik zemin haritasını yukarıda görebilirsiniz ve hangi mahallede zeminin nasıl olduğunu öğrenebilirsiniz.