Pokemon Go’da ‘Appraise’ nedir?

Niantic, üçüncü taraf uygulamalarla mücadele etmek için 2016 yılında Değerleme (Appraise) özelliğini ilk kez yayınladı. Özellik yararlı olsa da, bir Pokémon’un IV değeri hakkında verdiği bilgiler oldukça belirsizdi. Bununla birlikte, üç yıl sonra, Niantic özelliği yeniledi ve hangi Pokémon’unuzun en iyi olduğunu keşfetmeyi çok daha kolay hale getirdi.

Pokémon Go’daki her Pokémon’da, Saldırı, Savunma ve Dayanıklılık için bir dizi Temel İstatistik ile birlikte Pokémon’un IV’leri olarak bilinen bu Temel İstatistikler için gizli bir Seviye ve gizli bir değiştirici bulunur.

Pokémon Go’da IV’lere her stat için 15 üzerinden bir değer verilir, bu nedenle Saldırı, Savunma ve Dayanıklılık karşısında 15/15/15’lik bir yayılma mükemmel IV’ler olarak kabul edilir.

Pokémon’unuz için bir Değerlendirme almak için, sağ alt köşedeki menüye dokunun ve görüntülerken Appraise’ı seçin, ardından Takım Lideri size özetini verecektir.

Değerlemede size Pokémon istatistiklerini (Saldırı, Savunma ve HP) göstereceklerdir. Her istatistik, IV ölçeğinde 15’in neresinde olduğunu gösteren bir çubuğa sahiptir. Bu bilgilerin iletişimine yardımcı olmak için, durum çubukları üç farklı bölüme ayrılır:

 • İlk bölüm – 1 ila 5
 • İkinci bölüm – 6 ila 10
 • Üçüncü bölüm – 11 ila 15

IV statüsü ne kadar yüksek olursa Pokémon’un Saldırısı, Savunma veya HP o kadar iyi olur.

appraise

Bir değerin IV sıralaması 15 ise – mümkün olan maksimum stat – ise, çubuk kırmızı renklendirilir. Öte yandan, bir durum çubuğu tamamen boşsa, o durum için IV sıralaması 0 olur.

Bu üç özellik daha sonra bir Pokémon için genel CP ve IV sıralamasında birleştirilir. Pokémon’unuzun genel durumuna hızlı bir şekilde göz atmak için Niantic bir dizi yıldız katmanı yarattı:

 • 0 yıldız – %50’nin altında
 • 1 yıldız – %51 – %63,4 arasında
 • 2 yıldız – %66.7 – %80 arasında
 • 3 yıldız – %82.2 – %98 arasında
 • Kırmızı bir arka plan ile 3 yıldız – %100

Değerlendirme özelliğini nasıl kullanılır?

Değerlendirme özelliği, yeni Pokemonunuzun ne kadar güçlü olduğunu hızlı bir şekilde keşfetmenin harika bir yoludur. Eski bir favorinin üç yıldız derecelendirmesi olduğunu öğrenmek inanılmaz sevindirici.

Pokémon arasında hareket ederken durum değerlendirme ekranını açık tutabileceğiniz için, aynı Pokémon’un bir demetini karşılaştırırken de özellikle yararlıdır. Bu, hangi Pokémon’un saklanacağına ve hangilerinin transfer edileceğine karar vermeye çalışırken istatistikleri ve yıldız sıralamalarını hızlı bir şekilde karşılaştırmanızı sağlar.

Pokémon’u kendi yıldız katmanlarına göre arayabilirsiniz, tıpkı isimleri nasıl arayabileceğiniz gibi. Bunu yapmak için arama yapmanız gerekir:

 • 0 * = 0 Yıldız
 • 1 * = 1 Yıldız
 • 2 * = 2 Yıldız
 • 3 * = 3 Yıldız
 • 4 * = Kırmızı arka plana sahip 3 Yıldız/% 100 Pokémon

Yeni sıralama sistemi, hangi Pokémon’un Stardust ve Candy’ye yatırım yapmaya değer olduğuna karar vermeyi çok daha kolay hale getiriyor. Yine de bir Pokémon’un nadirliğini ve oyundaki en iyi Pokémonlardan biri olup olmadığını hatırlamak hala önemlidir.

Her ne kadar %100’e yaklaştıkça, Pokémon’a bağlı olarak bu daha iyi olsa da, bazı bireysel istatistikler diğerlerinden daha önemlidir.

Değerlendirme özelliği hangi Pokémon’u saklayacağınıza karar vermenize yardımcı olurken, yine de vahşi doğada hangi Pokémon’u hedeflemeniz gerektiğini bilmek isteyeceksiniz. En yüksek CP ve IV’e sahip Pokémon’u bulmak için daha fazla ipucu için okumaya devam edin.