Köprü ve otoyollardan geçişte kullanılan araç sınıfları nelerdir?

Köprü ve otoyollardan geçişte kullanılan HGS ve OGS seçiminde, araç sınıfları önemli yer tutmaktadır. Geçiş yapacak olan aracın sınıfını belirleyen bazı özellikler vardır. Bu özelliklerden yola çıkılarak oluşturulan alt sınıftan, 1. sınıf araç kategorisinde otomobiller bulunurken, 2. sınıf araç minibüs, 3. sınıf araç, otobüs, 4. sınıf araç kamyon 5. sınıf araç tır, 6. sınıf araç motosiklettir.

Araçların sınıflarına göre belirlenen köprü geçiş ücretleri ve otoyol tarifesi ile ücretler araç sahiplerinden alınıyor. Araç sınıflarını aks aralıkları (dingil mesafesi) belirler. Araç sınıfları ile beraber geçilecek olan köprü ve otoyollarda gişe ücretlerini karşılamak için kullanılan HGS kullanıcıları 6 sınıf üzerinde, OGS ise araçları 5 sınıf üzerinden ücretlendirilmektedir.

Motosikletlerin dikkat etmesi gereken en önemli detay ise, OGS’ye abone olurken motosikletlerin 1. sınıf araç olarak kayıt edilirken, HGS’ye abone olurken motosikletlerin 6. sınıf araç olarak kayıt edilmeleridir. Karayolları Genel Müdürlüğünün internet sitesinde yer alan bilgilere göre araç sınıfları aşağıdaki gibidir.

Otomobil araç sınıfları

1. Sınıf Araç: AKS aralığı (dingil mesafesi) 3.20 metre altında olan araçlar 1. sınıf araçtır. Otomobiller bu sınıfta yer alır.

arac-sinifi-1

2. Sınıf Araç: AKS aralığı (dingil mesafesi) 3.20 metre ve üzerinde olan her türlü 2 akslı araç 2. sınıf araçtır. Minibüsler 2. sınıf araç kategorisine giriyorlar.

arac-sinifi-2

3. Sınıf Araç: AKS adedi (dingil sayısı) 3 tane olan her türlü araç 3. sınıf araçtır. Yolcu otobüsleri 3. sınıf araç kategorisine giriyor.

arac-sinifi-3

4. Sınıf Araç: AKS adedi (dingil sayısı) 4 ve 5 adet olan her türlü araç 4.sınıf araçtır. Kamyonlar 4. sınıf araçlar arasında.

arac-sinifi-4

5. Sınıf Araç: AKS adedi (dingil sayısı) 6 ve daha fazla olan araçlar 5. sınıf araçlardır. Tır ve dingil sayısı 6’dan fazla olan kamyonlar, treylerler buna uyuyor.

arac-sinifi-5

6. Sınıf Araç: Motosikletler 6.sınıf araçtır. (OGS alırken 1. sınıf olarak sayılırlar ve köprü – otoyollarda araç ücretinin yarısı kadar öderler)

Geçiş ihlali durumunda yapılması gerekenler

HGS sistemlerinden geçiş ihlali yapılması durumunda; geçiş ihlali yapılan plaka üzerine 15(on beş) gün içinde OGS veya HGS abonesi olunması veya mevcut OGS veya HGS hesaplarında geçiş için yeterli bakiyesi olması durumunda cezalı geçiş ücreti uygulanmamaktadır. HGS gişelerinden geçiş ihlali yapılması durumunda ise; geçiş yapılan plaka üzerine 15 (on beş) gün içinde HGS veya OGS abonesi olunması veya mevcut OGS veya HGS hesaplarında geçiş için yeterli bakiyesi olması durumunda cezalı geçiş ücreti uygulanmamaktadır.