Ofset taralı alan ihlali cezası 2024

İstanbul’da Elektronik Denetleme Sistemleri (EDS) çalışmaya başladı. EDS ile ofset taralı alan ihlalleri de belirlenerek cezalar yazılmaya başladı. 2024 yılı yeni fiyat tarifesine göre ofset taralı alan ihlalinin yeni ceza ücreti belli oldu. 1 Ocak 2024’ten itibaren geçerli olmak üzere ofset taralı alan ihlal cezasına zam yapıldı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü yaptığı yazılı açıklamada, karayollarında can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla kurulan EDS’nin yeni yayınlanan esaslara göre eklemeler yapılarak faaliyete geçirildiği belirtildi. Açıklamada, “İstanbul genelinde ‘Kırmızı ışık’, ‘Ortalama hız’, ‘Park’, ‘Emniyet şeridi’, ‘Tramvay yolu’, ‘Ters yön’, ‘Yaya yolu’, ‘Ofset taralı alan’, ‘Dönüş yasağı’ ve ‘Mobil ihlal tespit sistemi’ olmak üzere faaliyete geçirilen 455 ihlal tespit sistemi ile trafik para cezası düzenlenmeye başlanmıştır” denildi. Aşağıda bu ihlal ile ilgili ceza miktarı yer almaktadır.

Taralı alan cezası

“Işıklı trafik işaretleri izin verse bile trafik akışını engelleyecek bir durum olduğu hallerde kavşağa girmek” olarak tanımlanan 57/1-d maddesi kapsamında değerlendirilen ofset taralı alan ihlal cezası 2024 yılında 691 TL idari para cezası olarak değerlendirilmektedir.

Taralı alan cezasına yeniden değerleme oranı kadar zam gelmektedir. Ofset taralı alan EDS ile trafik kavşaklarında ortak kullanım alanı olan bölgenin (Sarı renkte boyalı alanın) daha verimli bir şekilde kullanımını sağlamak ve kavşaktan geçen araç sayısını arttırmak adına geliştirilmiş bir sistemdir.

Fotoğrafta da görüldüğü gibi taralı alanın ihlali ceza nedenidir. Taralı ihlal kuralını çiğneyen sürücüler EDS tarafından yüzde 95 ihtimalle yakalanarak ceza kesilmektedir. Yeşil ışıkta geçseniz bile bu ihlali yapmamanız gerekiyor.