Kartal’daki Türk Devletleri Heykeli ne zaman ve kim tarafından yapıldı?

Kartal’da sahilinde Kordonboyu Mahallesi Neyzen Tevfik Caddesi üzerinde park alanında yer alan “Kartal Tarihi Türk Devletleri Çeşmesi” ne zaman ve kim tarafından yapıldı? 2020 yılında Kartal Belediyesi tarafından restore edilen heykel hakkında bilmek isteyebileceğiniz her şey burada.

Türk Devletleri Heykeli ne zaman yapıldı?

Heykelin yapılış tarihi 1982 yılıdır. O dönem darbe ile iş başına gelen askeri yönetimin Kartal’a atadığı askeri yönetim tarafından inşa edilmiştir.

12 Eylül 1980 darbesinin ardından Kartal’da belediye kapatıldı ve dönemin belediye başkanı Mehmet Ali Büklü görevden alındı. Belediye hizmetlerinin yürütülmesi adına Kartal’da cuntacılar tarafından atanan askeri yönetim tarafından 1982 yılında Türk Devletleri heykeli ve çeşmesi inşa edildi.

1980 yılında dönemin Kartal Belediye Başkanı Mehmet Ali Büklü’nün darbeciler tarafından görevden alınması ve Kartal Belediyesi’nin kapatılmasının ardından inşa edilmiştir. Kartal’daki 1980 ile 1984 yılları arasında süregelen askeri yönetimin simgesi olan Türk Devletleri Heykeli, şimdilerde Kartal’ın önemli simgelerinden biri olarak görülüyor.

Kartal’daki Türk Devletleri heykeli restorasyonu

1982 yılında dikilen Atatürk ve Türk Devletlerini simgeleyen anıtsal çeşme üzerinde, tarihte kurulan Türk Devletleri ile kurucularının adlarının yanı sıra; Atatürk’ün rütbeleri ve sözlerinin yer alır. Uzun yılların tahribatı nedeniyle kötü durumda olan anıt çeşme, restore edildi.

Tamamı mermerden yapılan anıtın yüzeyi temizlenerek zamanla silinen yazılar yenilendi. Anıtın kırılan ve zarar gören yerleri de gözden geçirilerek onarıldı. Anıtın arkasında bulunan parktaki Atatürk heykeli ve üzerinde bulunduğu Türkiye haritası şeklindeki mermer zemin restorasyondan geçirildi. Yine aynı park içinde bulunan mermer yazıtlar da yenilendi.

Google Haritalar’da, “Kartal Tarihi Türk Devletleri Çeşmesi” adıyla bulabilirsiniz.