Son 50 yılda Kartal’dan gidenler: Nostaljik Kartal günleri

Kartal’da eskiden var olan ancak artık mevcut olmayan çok şey var. Artık çoğu birer Kartal nostaljisi olarak hafızalarda yer edinen şeyler. Son 50 yılda Kartal’dan gidenlere bir bakış atarak Kartal nostaljisi yapmak istedik.

1. İDO iskelesi ve Yalova seferleri

Kartal’daki İDO iskelesi kapatıldı. Osmanlı Devleti’nde ilk kez Kartal’da kurulan iskeleye kilit vuruldu. Kartal’da yapılan seferler durdurularak Pendik’ten yapılmaya başlandı. Bu sırada Kartal’daki iskele binasına asılan afişte şu ifadeler yer aldı: “Tadilat nedeniyle hizmet veremiyoruz”. Ancak bahsedilen tadilat hiçbir zaman bitmedi ve bu işe imza atanların bir utanç abidesi olarak kaldı.

kartal ido iskelesi tadilat afisi
Fotoğraf lisansı: Kartal 24

1800’lü yıllardan beri yapılan Kartal – Yalova seferleri de kaldırıldı. Kartal’dan yapılan Yalova vapur seferleri Pendik’e taşındı. Yalova – Kartal seferlerinden dolayı Yalova’dan İstanbul’a kalkan iskelenin adı bile “Kartal İskelesi” iken. Pendik’teki seferlerden bazıları, örneğin haftanın bazı günleri, Kartal’dan yapılsa ve her iki ilçeden de sefer yapılsa olmaz mıydı?

2. Kartal SSK Hastanesi / Yavuz Selim Devlet Hastanesi

Kartal Yavuz Selim Devlet Hastanesi veya eski adıyla Kartal SSK Hastanesi kapatılarak Tuzla’ya taşındı. Hastanenin içindeki tüm teçhizatlar kamyonlara yüklenerek Tuzla ilçesine götürüldü. Hastane personeli de Tuzla’da görevlendirildi. Kartal halkının hizmetindeki tüm hastane cihazları ve teçhizatları ve doktorlar ve tüm personel Tuzla’ya transfer edildi.

kapatilan yavuz-selim-hastanesi
Fotoğraf lisansı: Kartal 24

3. Kartalspor ve Kartal Stadı

Mücadeleci bir Kartalspor ve onun ilçe merkezindeki stadı. 1949’da kurulan Kartalspor, tarih boyunca çok başarılı oldu. 1988’den 2013’e kadar TFF 1.Lig’de mücadele eden Kartalspor, 2013 yılına kadar hiç küme düşmedi. Ancak 2013 yılından sonra serbest düşüşe geçen Kartalspor neredeyse her sezon küme düşerek İstanbul Amatör 1. Ligine kadar düştü. Şimdilerde Bölgesel Amatör Lig’de mücadele eden Kartalspor, profesyonel liglere çıkmaktan çok uzak görünüyor.

yikilan kartalspor stadi

Depreme dayanıksız olduğu için yıkılan Kartal Stadı da henüz yapılamadı. Kartal’da gerek D-100 etrafında gerekse de Topselvi’de çok fazla yer olmasına rağmen Kartalspor için bir stat yeri ayrılmış görünmüyor. Kartalspor’un geri plana düşmesi, takipçi kitlesini kaybetmesine neden oldu ve ilçe genelinde futbol takımı olan ilçe kültürü olma özelliği de unutuldu.

4. Deniz manzarası ve ilçe silueti

Kartal sahilinde adeta duvar örer gibi sahil boyunca devasa binalar yapıldı. Adına deniz ve ada manzaralı rezidans denilen bu binalar nedeniyle Kartal’ın tren yolunun üst tarafındaki mahallelerden denizi görmek imkansız hale geldi. Oysa Maltepe ve Pendik’te deniz kenarında böyle bir yapılaşma mevcut değil.

kartal deniz kenari yuksek binalar
Fotoğraf lisansı: Kartal 24

Kartal’ın silueti sahil boyunca sıralanan dikinti halindeki 25-30 katlı binalar nedeniyle bozuldu. Sadece Kartal’ın silueti bozulmakla kalmadı, Kartal’ın deniz kenarında olmayan mahallelerinden denizin görülmesi de imkansız hale geldi. Kartal’da deniz ve Adalar manzarası, artık sadece milyon dolarlık rezidans dairesi satın alanların görebileceği bir manzara haline geldi.